Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jednání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Meziresortní komise pro Čechy v zahraničí jednala o aktuálních krajanských tématech

 

O vývoji v oblasti krajanské agendy a plánech do budoucnosti jednali ve středu 20. září 2023 v sídle MZV členové Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí.

Zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký referoval o velmi aktivní české diaspoře, o čemž svědčí živá komunikace s MZV a také velký počet konaných akcí. Připomněl několik významných událostí, které se v krajanské komunitě odehrály a přispívají k jejímu dalšímu rozvoji. Mimo jiné je to navrácení budovy České besedy v Bělehradě, výročí 200 let od příchodu Čechů do Sv. Heleny v rumunském Banátu, 20. výročí od založení první České školy bez hranic v Paříži nebo zajištění pokračování překlenovací finanční podpory Komenského škole ve Vídni. Mezi zásadní události roku 2023 patří i možnost skládat maturitní zkoušku z českého jazyka na gymnáziu v Bavorsku či úspěšný pilotní projekt jazykového tábora pro děti krajanů.

Vrchní ředitel sekce právní a konzulární MZV Martin Smolek, který zároveň komisi předsedá, informoval o aktuálním vývoji u 2 záležitostí - korespondenční volby a rozšíření možností nabytí českého občanství, které u krajanské komunity patří k nejpalčivějším tématům.

Jiří Krátký následně nastínil plány do budoucna, mezi něž patří nová koncepce krajanské politiky s iniciativou tvorby systémové návratové politiky, snaha o navyšování prostředků plynoucích do krajanských komunit, nový výzkumný projekt ke zmapování zpětného přínosu české diaspory pro stát či rozšíření možností výuky českého jazyka v zahraničí a kompatibilita vzdělávání v zahraničí s českým systémem. 

Právě školské agendě a podpoře českých škol v zahraničí se věnoval i příspěvek vedoucího oddělení základního vzdělávání MŠMT, pana Svatopluka Pohořelého. Kromě způsobů podpory českých škol v zahraničí informoval i o nově vydávaném potvrzení o kvalitě výuky pro smluvní poskytovatele vzdělávání v zahraničí. Takový certifikát pomáhá jak v komunikaci s úřady zahraničí, tak se zájemci o studium z řad českých krajanů. Pan Pohořelý představil také pilotní projekt kombinované výuky (online a prezenčně), která již několikátým rokem probíhá v Česku a nově také od září na 4 českých školách v zahraničí.

Zasedání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí, jejímiž členy jsou MZV, MV, MPSV, MŠMT, MZ, MS,  MK, MPO, se tradičně zúčastnil také poslanec Roman Bělor, předseda Podvýboru pro styk s krajany PS PČR.

.