Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Krajanská agenda tématem setkání honorárních konzulů ČR

 

Ve dnech 18.–21. června 2024 se Černínský palác stal místem tradičního pětiletého setkání honorárních konzulů. Do Prahy se sjelo z celého světa na 180 honorárních konzulů, kteří měli možnost informovat se o novinkách v oblasti krajanské agendy.

Vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek seznámil honorární konzuly s hlavními tématy současné krajanské politiky, se kterými se budou v příštích měsících a letech setkávat ve své praxi a ve svých regionech – jedná se především o korespondenční volbu a novelu zákona o nabývání občanství. Zvláštní zmocněnec Jiří Krátký představil honorárním konzulům ostatní oblasti krajanské agendy a především poděkoval všem honorárním konzulům angažujícím se v podpoře krajanské komunity. Uvedl řadu případů dobré praxe, kde často samotní honorární konzulové např. stojí v čele českých krajanských škol či se jinak angažují v komunitě. Apeloval u honorárních konzulů na potřebnost ještě aktivnějšího přístupu honorárních konzulů k podpoře místní české krajanské komunity.

V následných teritoriálních blocích měl zvláštní zmocněnec možnost setkat se s honorárními konzuly z USA, Kanady a latinskoamerických zemí nad specifickými regionálními krajanskými tématy. V bloku věnovaném USA a Kanadě uvedl historika a politologa Martina Nekolu, autora řady vědeckých i zábavných knih mapující historii české emigrace. Krajanské téma se opakovaně objevovalo i v řadě dalších panelů. Ve dvou společenských večerech pořádaných v zahradách Senátu P ČR a v Černínském paláci měl Jiří Krátký možnost pohovořit s většinou honorárních konzulů z velkých krajanských zemí (USA, Kanada, Velká Británie, Německo, Rakousko, Francie, Španělsko, Argentina, Brazílie, Austrálie, Nový Zéland). Někteří z nich sami přišli do debaty se zvláštním zmocněncem s řadou zajímavých příspěvků, které budou využity v přípravě dalšího pětiletého rámcového plánu krajanských činností (Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí 2026 - 2030). Honorární konzulové, kteří se shodou okolností právě 21. června účastnili poznávacího zájezdu do Českých Budějovic, oslavili přímo v okamžiku schválení korespondenční volby v Poslanecké sněmovně PČR tento pokrok ve vztahu k českým občanům v zahraničí symbolickým slavnostním přípitkem českobudějovickým Budvarem.

.