
Jednání zvláštního zmocněnce pro krajany s předsedou krajanského spolku v Izraeli
04.10.2023 / 17:45 | Aktualizováno: 04.10.2023 / 17:53
Ve středu 27. září 2023 se zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký sešel v Praze na pracovním jednání s předsedou krajanského spolku Izraelské společnosti přátel ČR, panem Amnonem Danzigem.
Předseda izraelského spolku se na jednání podělil o osobní dojmy ze své účasti na bienální krajanské konferenci v Praze, seznámil zmocněnce s výsledky dalších jednání v Česku a představil plán aktivit krajanského spolku pro rok 2024.
Ve vztahu ke krajanské konferenci hodnotil A. Danzig pozitivně široký okruh subjektů z celého světa a prezentovaných témat, které současně ukazovaly různé úhly pohledu na krajanské vnímání u jednotlivých vystupujících. A. Danzig při své první účasti na konferenci navázal kontakty a získal informace o fungování české diaspory v jednotlivých zemích. Akce tak pro něj byla především zdrojem inspirace ve prospěch fungování české diaspory v Izraeli. Předseda spolku má zájem podporovat tradiční krajanské akce, především však touží zásadně posílit výuku češtiny v Izraeli. Jedná se o podporu činnosti české školy, ale také o výměnné cesty, studijní a pracovní pobyty s přenosem zkušeností mladých lidí z obou zemí. Dalším projektem je vydávání knih, které by přibližovaly lidem z obou zemí společné kořeny. Krajanský zmocněnec ujistil A. Danziga o pozornosti, kterou MZV akcím krajanů v Izraeli věnuje. Tamní krajanské spolky jsou v současné době v první desítce nejvíce podporovaných zemí.
Partneři se věnovali také konkrétním projektům, které Izraelská společnosti přátel ČR pro rok 2024 plánuje. A. Danzig se v tomto ohledu zajímal nejen o možnosti finanční podpory ze strany MZV, ale také o doporučení možností získání širšího okruhu partnerů v ČR pro podporu široké škály projektů realizovaných jak v Izraeli, tak v ČR. Zde zmocněnec upozornil na nutnost rozlišování působnosti MZV a ostatních ministerstev, jelikož realizace řady plánovaných projektů je primárně přímo na území ČR. Dle A. Danziga budou tyto projekty napomáhat širší spolupráci nejen mezi diasporou v Izraeli a vlastí, ale budou i propojovat nerozlučně oba státy. Velký potenciál mají dle něj např. projekty aktuálně rozvíjené spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci. A. Danzig by také rád přetvořil Masarykův les v Izraeli ve skutečnou živou instituci - moderní praktickou platformu, která by přilákala ke spolupráci české a izraelské vědce a odborníky a která by sloužila jako místo kulturního a odborného vzdělávání mládeže obou zemí.