Jednání zmocněnce Krátkého s členkou krajanské komunity v Mexiku, USA a Velké Británii
06.01.2025 / 09:41 | Aktualizováno: 06.01.2025 / 09:43
Nad řadou aktuálních témat propojujících českou komunitu napříč světem s vlastí se v Praze ve čtvrtek 2. ledna 2025 sešel zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký s Tamarou Medinou, která dlouhodobě žila v Mexiku, USA a Velké Británii.
Novoroční setkání se uskutečnilo na žádost paní Mediny, a to v návaznosti na předchozí písemnou komunikaci o krajanských tématech, která mají aktuálně praktický význam pro život řady krajanů. Jedním z prvních otevřených témat byl proto dotaz paní Mediny na poslaneckou novelu zákona č. 186/2013 Sb. o nabývání českého občanství, která zatím stále čeká na své projednání v poslanecké sněmovně. Navrhované změny v zákoně 186/2013 Sb., a to především v současné době neúčinný §32, hrají totiž zásadní roli pro děti a další generace českých krajanů narozených v zahraničí, které v zahraničí nenabyly české občanství ihned po jejich narození. Následkem platnosti dřívějších zákonů se tak české rodiny v zahraničí často dodnes nelogicky dělí na členy rodiny - české občany a členy rodiny - české „neobčany“, a to podle data jich narození, a to přesto, že mají stejného českého rodiče.
Vzhledem k tomu, že paní Medina se vrátila před dvěma lety žít po dlouholetých pobytech v Mexiku, USA a Velké Británii zpět do České republiky, zajímaly ji tyto praktické otázky. Zmocněnec Krátký se naopak doptával na to, jak paní Medina vnímá a srovnává život v ČR po návratu z dlouhodobé emigrace. Zmocněnce zajímaly hlavní důvody, které rozhodly u paní Mediny o návratu domů do vlasti, stejně jako její vnímání možných praktických obtíží při zapojování se plně do aktivního života v zemi jejích rodičů, tj. prostředí, které dříve poznala jen minimálně. Překvapivě paní Medina nevnímá zásadní překážky, kromě nutnosti znovu si obnovit český jazyk, který obecně považuje za velmi obtížný. Přesto i s touto překážkou se rychle vyrovnala, přirozeně je to i zásluhou rodičů. Pro doplnění kontextu je nutno poznamenat následující: Maminka paní Tamary Mediny, paní Alexandra Šapovalová, žije dodnes v mexické Morélii. Po celý svůj život zůstala hrdou Češkou, která aktivně spolupracovala s českým velvyslanectvím ve vzdáleném Mexico City a vždy silně v Morélii (stát Michoacán) propagovala českou kulturu a zviditelňovala Českou republiku. Působila v kulturních kruzích města s výbornými kontakty na místní instituce a místní univerzitu, což mohl zmocněnec Krátký potvrdit ze své předchozí diplomatické praxe v zemi. Za svou propagaci vlasti získala Alexandra Šapovalová z rukou ministra zahraničí cenu Gratias agit v roce 2004. Dvě z jejích tří dcer dnes po zahraničním působení nyní opět žijí v České republice, třetí dcera nadále žije v Mexiku.
Paní Tamara Medina si po návratu do ČR obnovila velmi dobře znalost českého jazyka. Znalost českého kontextu jí pomohla ve zvládnutí první obtížné po-návratové fáze, která se navíc odehrála v obecně obtížném období, tj. jen krátce před vypuknutím covidové pandemie a s tím spojených restrikcí. Paní Medina si však do ČR přinesla řadu užitečných pracovních kontaktů a odborných zkušeností. V českém prostředí dnes úspěšně dále rozvíjí svou předchozí odbornou zahraniční zkušenost v poradenství a marketingu. Ve svém podnikání napomáhá českým firmám v úspěšném pronikání na zahraniční trhy. Paní Medina tak svým životním příběhem zosobňuje happyend mnoha Čechů, kteří po svém návratu do vlasti svou v zahraničí získanou zkušeností přispívají k rozvoji českého vývozu a úspěchu českého podnikatelského sektoru ve světě a osobně se jim rovněž daří osobní život v zemi, kterou znali z vyprávění rodičů. Platí to i přesto, že syn paní Mediny zůstal prozatím žít ve Velké Británii, kde studuje a rozmýšlí o svém dalším profesním působení spíše v zahraničí. Jedním z důvodů je jazyková bariéra, která se u další generace projevila samozřejmě silněji, než tomu bylo v jejím případě. Paní Medina je pro svou vlastní zkušenost s českým jazykem proto sama silnou podporovatelkou rozvíjení českých krajanských škol v zahraničí. Zvláštního zmocněnce velmi potěšilo, že paní Tamara Medina projevila zájem osobně se zapojit do práce ve prospěch krajanů a podporovat z Česka s využitím své zkušenosti a kontaktů rozvoj vztahů mezi českým státem a krajanskou komunitou v zahraničí. Se zvláštním zmocněncem se domluvili na další spolupráci v právě začínajícím roce 2025.