Krajanské spolky
Podle odhadů žije v Belgii 8 tisíc občanů ČR. Vzhledem k tomu, že statistiky nejsou přesné, je možné reálně předpokládat 10 až 15 tisících občanů. Jednu skupinu představují imigranti z let 1948, 1968 i z let osmdesátých. Početnou skupinu zahrnují lidé dlouhodobě zaměstnaní v institucích EU, včetně jejich rodinných příslušníků. Dále je třeba připočíst několik stovek občanů s česko-belgickým občanstvím a nebo krajanů českého původu, kteří v minulosti pozbyli české státní občanství, nicméně se stále hlásí k místní české krajanské komunitě.
Nejpočetnější komunita Čechů žije v současnosti přirozeně v Bruselu, dále Antverpách, Gentu, Limburku a Lutychu... V institucích a orgánech Evropské unie působí v současné době stovky (nyní cca 700 osob včetně rodinných příslušníků) občanů České republiky. Někteří se prosadili i na vedoucí funkce: Nejvýznamnější Češi v institucích EU. Hlavním spojovacím článkem mezi českou administrativou a unijními orgány je Stálé zastoupení ČR při EU.
Dnes je sice mezi krajany dominující mladá generace Čechů v Bruselu, v Belgii je ale mnohem více českých krajanských stop. Výrazná vlna české emigrace přišla ve 20. letech 20. století, kdy do země přicházeli Češi především do hutního průmyslu. V Belgii se také již v té době rozvíjela tradice českých doplňovacích škol. Více informací o historii naleznete v kapitole Vznik prvních krajanských spolků v Belgii.
V Belgii žije velmi aktivní krajanská komunita a působí zde tři významné krajanské spolky: Český krajanský spolek Beseda (založen 6. března 1904) Česká škola bez hranic cca 120 dětmi (samostatnost od r. 2017), a Česká inspirace (založena v roce 2010).