česky  english  shqip 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Albánie a návratu do ČR

(Archivní článek, platnost skončena 20.12.2023 / 12:00.)

Aktuální informace ohledně situace a cestování do Albánie v souvislosti s COVID-19

VSTUP NA ÚZEMÍ ALBÁNIE

S platností od 1. května 2022 již není při příjezdu do Albánie vyžadováno potvrzení o očkování ani PCR test (nebo antigenní test).

OČKOVANÉ OSOBY

Při příjezdu do Albánie není vyžadováno potvrzení o očkování ani PCR test (nebo antigenní test) Na přístup ke službám (hotely, restaurace) není žádný doklad vyžadován.

TESTOVANÉ OSOBY (NEOČKOVANÉ OSOBY)

Při příjezdu do Albánie není vyžadováno potvrzení o očkování ani PCR test (nebo antigenní test) Na přístup ke službám (hotely, restaurace) není žádný doklad vyžadován. Na přístup ke službám (hotely, restaurace) není žádný doklad vyžadován.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Při příjezdu do Albánie není vyžadováno potvrzení o očkování ani PCR test (nebo antigenní test) Na přístup ke službám (hotely, restaurace) není žádný doklad vyžadován. Na přístup ke službám (hotely, restaurace) není žádný doklad vyžadován.

DĚTI

Při vstupu do Albánie nemusejí předkládat žádné náležitosti (test, očkování ani doklad o prodělané nemoci). Pro děti starší 6ti let viz podmínky uvedené výše. Na přístup ke službám (hotely, restaurace) není žádný doklad vyžadován.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Před vstupem se nevyplňuje žádný online formulář týkající se covid-19.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Žádná omezení týkající se covid-19.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Pokud jsou pociťovány příznaky onemocnění, je nutné volat linku 127 (komunikace kromě albánštiny je možná též v angličtině a italštině). Případná hospitalizace probíhá ve státních nemocnicích v Tiraně, je možné oslovit i soukromou nemocnici American Hospital. 

TRANZIT

S platností od 1. května 2022 již není při příjezdu do Albánie vyžadováno potvrzení o očkování ani PCR test (nebo antigenní test).

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Aktuální informace (většinou pouze v albánštině)  lze nalézt na stránkách albánského Ministerstva zdravotnictví, Institutu veřejného zdraví, Úřadu vlády  a na speciální stránce o aktuální situaci v souvislosti s koronavirem v Albánii. 

Testy na covid-19 (PCR i antigenní) - akreditované laboratoře lze nalézt na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Na letišti i u letiště v Tiraně se nachází několik testovacích center, která jsou otevřena 24 hod. denně. Testovací centra se většinou nacházejí i u hlavních hraničních přechodů. Výsledky testů bývají známy během několika hodin (antigenní téměř okamžitě), příslušný certifikát je vydávaný v angličtině. Po individuální domluvě je možné i zaslání na email/telefon, ale záleží na konkrétním centru. Ceny testů se pohybují okolo 5 000 LEK/40 euro (PCR) a 2 000 LEK/16 euro (antigen).

Doporučujeme sledovat i místní média - např. www.albaniannews.com, www.exit.al (v angličtině), http://ata.gov.al/ (obdoba české ČTK), https://lapsi.al/, případně i komerční stanice - http://abcnews.al/, https://oranews.tv/, http://top-channel.tv/.

Telefonní spojení na Zastupitelský úřad v Tiraně (stálá konzulární služba): +355 68 409 0111. Kontaktní informace na Velvyslanectví v Tiraně.

PODROBNÉ INFORMACE

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do zahraničí podle míry rizika nákazy COVID-19, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky.