česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky cestování do Ruské federace a návratu do ČR

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace.
MZV ČR vyzývá občany ČR k opuštění země.
 

Ruská federace: Zhoršení bezpečnosti | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz)

1. VSTUP NA ÚZEMÍ RUSKÉ FEDERACE

Na základě Usnesení vlády Ruské federace č. 1267 ze dne 14. července 2022 došlo počínaje dnem 15. července 2022 ke zrušení vládního usnesení č.  č. 635 z 16. 03. 2020 o dočasném omezení vstupu cizích státních příslušníků a osob bez státní příslušnosti na území Ruské federace, a o dočasném pozastavení podávání žádostí a udělování víz a pozvání.

Při vstupu do země se tak na cizí státní příslušníky již neuplatňují žádné restrikce. Vstoupit na území Ruské federace tedy mohou všichni, včetně turistů. Přicestovat do Ruské federace je možné jak letecky, tak i pozemní cestou.

Na základě doporučení hlavního ruského hygienika byla počínaje dnem 21.10.2022 zrušena povinnost při vstupu na území RF předkládat PCR test (Rozhodnutí hlavního ruského hygienika). Ruské úřady mohou však v ojedinělých případech, kdy pasažéři cestují ze zemí s horší epidemiologickou situací, požadovat po příjezdu na ruské území podstoupení PCR testu. Toto se týká občanů Ruské federace, cizích státních příslušníků i osob bez občanství.

S odkazem na výnos prezidenta Ruské federace ze dne 4. dubna 2022 bylo počínaje tímto dnem pozastaveno plnění ze strany Ruské federace některých ustanovení Dohody mezi Evropským společenstvím a Ruskou federací o usnadnění udělování víz občanům Evropské unie a Ruské federace.

Jedná se o články 4 odst. 1 a)  a odst. e), dále pak článek 5 odst. 1a), odst. 2 a) a g), článek 6 odst. 3 b) a c), článek 11 odst.1, článek 5 odst. 3, článek 6 odst. 1 a článek 7 odst. 1.

Změny se týkají především zpracovávání žádostí o udělení víz členům oficiálních delegací a novinářům. Vízová povinnost se v souladu s výnosem nyní týká i držitelů diplomatických pasů.

Doprava

- Aktuální informace ohledně možností cestování do/z ČR sledujte prosím na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, které jsou průběžně aktualizovány. Letecká doprava je možná např. přes Istanbul, Ankaru, Bělehrad či Dubaj. Pozemní cestou autobusem z Moskvy do Rigy, popřípadě autobusová doprava z Petrohradu do Helsinek nebo Talinu.

- Na základě Dekretu č.681 prezidenta Ruské federace je od 10.10.2022 zakázán vjezd do Ruské federace vozidlům přepravujícím zboží registrovaných v zemích EU, včetně ČR, Norska, Ukrajiny či Velké Británie. Platnost omezení je do 31.12.2022.

 

Finanční otázky

S odkazem na částečné odříznutí ruského finančního systému od světového finančního systému a rozhodnutí společností Visa a Mastercard o pozastavení činnosti  v Rusku, karty těchto společností vydané mimo území Ruska v zemi nefungují. Takto vydanými kartami nelze nyní u ruských obchodníků zaplatit, karty nejsou přijímány ani ruskými bankomaty. Proto Konzulární oddělení Velvyslanectví ČR v Moskvě doporučuje těm, jež cestují do Ruské federace, aby s ohledem na tuto skutečnost měli u sebe dostatečné množství finančních prostředků buď v hotovosti či na účtu v bance na území Ruska.

V této souvislosti upozorňujeme na skutečnost, že v případě převozu do Ruska částky vyšší než je ekvivalent částce 10.000 USD, je nutné finanční prostředky proclít. S odkazem na Dekret prezidenta Ruské federace č. 81 ze dne 1. března 2022 je počínaje 2. březnem tohoto roku zakázáno z území Ruské federace vyvážet finanční prostředky v hotovosti, jejichž hodnota převyšuje ekvivalent 10.000 USD.

Cestování z Ruska do ČR

2. VSTUP NA ÚZEMÍ OČKOVANÝCH A TESTOVANÝCH OSOB, OSOB S PRODĚLANÝM COVIDEM A DĚTÍ

Na základě doporučení hlavního ruského hygienika byla počínaje dnem 21.10.2022 zrušena povinnost při vstupu na území RF předkládat PCR test (Rozhodnutí hlavního ruského hygienika). Ruské úřady mohou však v ojedinělých případech, kdy pasažéři cestují ze zemí s horší epidemiologickou situací, požadovat po příjezdu na ruské území podstoupení PCR testu. Toto se týká občanů Ruské federace, cizích státních příslušníků i osob bez občanství.

3. PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Aktuálně je v Ruské federaci evidováno snížení růstu nákazy. Omezení v podobě povinnosti nošení roušek a gumových rukavic ve veřejné dopravě, obchodech a na dalších veřejných místech v Moskvě je zrušena.  V každé oblasti se opatření a situace v detailech může lišit, doporučujeme proto průběžně sledovat vývoj (seznam omezení v regionech v ruštině zde). 

 

4. POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Při obdržení pozitivního výsledku v důsledku absolvování PCR testu se doporučuje kontaktování Rospotrebnadzoru na hotline lince  8 - 800-2000-112, kde obdržíte instrukce ohledně dalšího postupu. 

Případné prodloužení platnosti Vám uděleného ruského víza řešte prosím ve spolupráci se svým zvoucím subjektem.

5. TRANZIT

V současné době lze přes území Ruské federace tranzitovat  bez omezení viz zrušení platnosti výše uvedeného Vládního usnesení č. 635 z 16. 03. 2020.

6. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Aktuální karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území RF, doporučujeme vždy ověřit na stránkách Rospotrebnadzoru, resp. dle místních podmínek příslušné (cílové) oblasti. Podmínky se mohou lišit v závislosti na regionu.

Další užitečné informace lze nalézt na stránkách Stop Koronovirus (oficiální stránky Vlády RF s informacemi o COVID - 19).

Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

7. PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR:

Aktuální podmínky návratu do České republiky jsou k nalezení na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky v článku Přehled podmínek návratu do České republiky .

S odkazem na rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví České republiky ze dne 7. dubna 2022 dochází s účinností od 9. dubna 2022 ke zrušení všech protipandemických opatření pro osoby vstupující na území České republiky po předchozím pobytu v zahraničí.