Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

rf
Foto: na
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ruská federace: Zhoršení bezpečnosti, možnosti odjezdu ze země

 

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnosti v zemi, zejména pro občany států EU a NATO, MZV ČR důrazně varuje před cestami na území Ruské federace.

MZV ČR vyzývá občany ČR k opuštění země.

V této souvislosti MZV ČR opět apeluje na občany ČR, kteří se v Ruské federaci zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se registrovali do systému DROZD.

Pokud již v zemi jste a přes varování se rozhodnete zůstat, dbejte během pobytu maximální opatrnosti, sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán opuštění země pro případ nouze.

V důsledku vyhlášení částečné mobilizace, občané ČR, kteří jsou zároveň i držiteli ruského občanství, by měli mít na paměti, že pokud se nacházejí na území RF, jsou ruskými orgány vnímáni primárně jako občané RF a zastupitelský úřad ČR v Moskvě jim nemůže zajistit adekvátní, plnohodnotnou konzulární ochranu.

Z důvodu opakovaných nepokojů a demonstrací, zejména ve větších městech, dbejte zvýšené opatrnosti a takovým shromážděním se vyhýbejte. Na ulicích lze potkat častěji policejní hlídky, které mohou kontrolovat vaši totožnost, mějte své doklady vždy s sebou.

MZV ČR upozorňuje, že díky vyhroceným vztahům mezi Ruskou federací a státy EU a NATO může docházet k omezení činnosti zastupitelských úřadů ČR v Ruské federaci a ČR tak bude mít jen omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ruské federace pomoc a ochranu. Vzhledem k probíhajícím sankcím vůči Ruské federaci zde v současnosti nefungují mezinárodní platební karty vydané v ČR, při případných nezbytných cestách do RF doporučujeme opatřit si dostatečnou hotovost (prozatím lze ve směnárnách směnit EUR a USD na rubly).

V souvislosti s krizí na Ukrajině dochází k uzavření leteckého prostoru ČR a některých dalších států EU pro dopravce z Ruské federace a dochází tím k přerušení některých spojů letecké dopravy z a do Ruské federace.

Prozatím lze stále koupit letenky z RF například do Arménie, Ázerbájdžánu, Egyptu, Kazachstánu, Spojených Arabských Emirátů, Srbska, Turecka a dalších mimoevropských zemí. 

SITUACE JE PROMĚNLIVÁ

MOŽNOSTI VYCESTOVÁNÍ PŘES KALININGRAD:

Aktuální podmínky vstupu do Polska z Ruské federace (oblast Kalinigradu) | Velvyslanectví České republiky ve Varšavě (mzv.cz)

MOŽNOSTI VYCESTOVÁNÍ PŘES FINSKO:

Aktuální podmínky vstupu do Finska z Ruské federace | Velvyslanectví České republiky v Helsinkách (mzv.cz)

MOŽNOSTI VYCESTOVÁNÍ PŘES ESTONSKO:

Možnosti cestování z Ruské federace do Estonska | Velvyslanectví České republiky v Tallinnu (mzv.cz)

MOŽNOSTI VYCESTOVÁNÍ PŘES LOTYŠSKO:

Cestování z Ruské federace do Lotyšska – aktuální informace | Velvyslanectví České republiky v Rize (mzv.cz)

MOŽNOSTI VYCESTOVÁNÍ PŘES BĚLORUSKO:

Možnosti cestování z Ruské federace do Běloruska (mzv.cz)

.