česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Členské země OSN již počtvrté přezkoumaly stav lidských práv v ČR

V pondělí 23. ledna 2023 se v ženevském sídle OSN uskutečnil již čtvrtý univerzální periodický přezkum ČR. Do jednání se zapojilo více než 90 zemí z celého světa.

Členské země OSN již počtvrté přezkoumaly ČR v rámci tzv. univerzálního periodického přezkumu, mezivládního mechanismu hodnotícího stav lidských práv. Předchozí přezkumy se uskutečnily letech 2017, 2012 a 2008. Delegaci ČR vedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Dalšími členy delegace byli zástupci Úřadu vlády a Ministerstev práce a sociálních věcí, spravedlnosti, školství, mládeže a tělovýchovy, vnitra, zahraničí, zdravotnictví a životního prostředí.

Státy ocenily ČR za její pomoc ukrajinským uprchlíkům a národní akční plány na podporu lidských práv. Jejich doporučení se nejčastěji zaměřovala na vymýcení diskriminace a nenávistných projevů vůči menšinám obzvláště pak Romům a migrantům, dále pak na ochranu žen před násilím, včetně ratifikace tzv. Istanbulské úmluvy a zlepšení odškodňování za nezákonné sterilizace, participaci žen, uzákonění stejnopohlavních sňatků či pomoc uprchlíkům a žadatelům o azyl. Další častá doporučení směřovala na ustanovení národní lidskoprávní instituce a posílení role ombudsmana. Několikrát také zazněly požadavky na změnu trestní definice znásilnění.

Rada OSN pro lidská práva příjme průběžnou zprávu z přezkumu ČR v pátek 27. ledna. ČR se bude moci vyjádřit k doporučení do června. Rada následně přijme závěrečnou zprávu na svém 53. zasedání v létě 2023.