česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OHCHR

Rada OSN pro lidská práva

Rada OSN pro lidská práva je hlavním mezivládním orgánem OSN v lidskoprávní oblasti. Cílem Rady je posilování a podpora lidských práv a základních svobod po celém světě. Rada vznikla v roce 2006, kdy navázala na práci zrušené Komise OSN pro lidská práva. Byla vytvořena za účelem posílení lidskoprávního pilíře OSN. Jejím ustavujícím dokumentem je rezoluce Valného shromážděním OSN 60/251 z roku 2006.  Rada rovněž dává doporučení pro rozvoj mezinárodního práva a má na starosti univerzální periodický přezkum

První zasedání Rady pro lidská práva se uskutečnilo v červnu 2006. Skládá se ze 47 států OSN volených Valným shromážděním OSN na 3 roky. Každý stát může být členem Rady maximálně dvě po sobě jdoucí období. Rada se schází pravidelně třikrát ročně (v březnu, červnu a září). Může zasedat také mimořádně podle potřeby, obvykle v reakci na akutní lidskoprávní krize ve světě.

Během zasedání projednává situace v konkrétních státech i témata týkající se všech zemí. Úkolem Rady je řešit porušování lidských práv po celém světě a předcházet jejich porušování. Rada rovněž dává doporučení pro rozvoj mezinárodního práva a má na starosti Univerzální periodický přezkum (Universal Periodic Review, UPR). 

V roce 2024 bylo Česko opět zvoleno členem Rady OSN pro lidská práva na období 2025 – 2027. Česko bylo členem Rady v prvním roce jejího fungování (2006–2007), dále pak bylo členskou zemí Rady v letech 2011 - 2014, 2019 - 2021 a 2022 - 2023. V roce 2023 byl stálý představitel ČR Václav Bálek předsedou Rady.  

Během svého členství, a rovněž i v období kdy má status pozorovatele, Česko aktivně vystupuje a zapojuje se do vyjednávání rezolucí. Od roku 2013 předkládá rezoluci k rovné politické a veřejné participaci a od roku 2019 prosazuje rezoluci ke svobodě shromažďování a sdružování. Obě rezoluce bývají přijaty konsensem a podporovány vysokým počtem států. Dále se Česko zaměřuje na témata spojená s lidskými právy v digitálním prostředí a svobodu projevu.  

Jako členský stát Evropské unie také spolupředkládá Česko rezoluce k lidskoprávní situaci v Myanmaru, Afghánistánu, KLDR. 

Více informací na webu Rady pro lidská práva. 

Rada OSN pro lidská práva ukončila své 56. zasedání

RLP

Rada OSN pro lidská práva ukončila své 56. zasedání, které probíhalo od 18. června do 12. července 2024. V rámci posledního týdne vystoupil stálý představitel ČR v interaktivním dialogu s vysokým komisařem pro lidská práva s národním projevem k… více ►