česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Jiří Kozák na pracovní cestě v Ženevě

Od pondělí 27. února do čtvrtka 2. března se konal v Ženevě na půdě Rady OSN pro lidská práva (RLP) úvodní segment na vysoké úrovni k 52. zasedání RLP. Českou delegaci vedl první náměstek ministra Jiří Kozák, který mimo zasedání Rady navštívil i Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC), Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN) a bilaterálně jednal mimo jiné s Volkerem Türkem, Vysokým komisařem OSN pro lidská práva.

Hned první den zasedání, v pondělí 27. února, vystoupil ve video projevu premiér Petr Fiala, který v něm zdůraznil důležitost role Rady OSN pro lidská práva v rámci české lidskoprávní zahraniční politiky vlády. Náměstek Kozák poté přednesl projev na Dárcovské konferenci k humanitární situaci v Jemenu, kde ČR ve spolupráci s neziskovým sektorem realizuje projekty zaměřené na přístup k vodě a sanitaci pro zranitelné místní obyvatelstvo. Náměstek přislíbil financování humanitární pomoci nad rámec současných projektů ve výši minimálně 1 milion USD v následujících 2 letech. Ve stejný den promluvil také na Doprovodné akci k Ukrajině: „Ukrajina brání také základní principy Charty OSN. Česká republika bude stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak bude potřeba,“ pronesl náměstek Kozák během svého vystoupení.

V úterý 28. února se náměstek setkal se zástupkyní Vysokého komisaře OSN pro lidská práva paní  Nadou Al-Nashif, a poté jednal přímo s Vysokým komisařem OSN pro lidská práva Volkerem Türkem. Během obou jednání náměstek vyjádřil silnou českou podporu robustnímu systému OSN a nezávislosti mandátu Vysokého komisaře. Náměstek se také věnoval důležitosti, kterou ČR přikládá právě probíhajícímu českému předsednictví v RLP: „Předsednictví chápeme jako výsledek dlouhodobého zájmu ČR o podporu a ochranu lidských práv a našeho aktivního působení v Radě.“

Delegace při své cestě navštívila také mezinárodní organizace sídlící v Ženevě, se kterými ČR udržuje čilou a prakticky zaměřenou spolupráci. Delegace zavítala do Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), kde proběhlo jednání s ředitelkou pro mezinárodní vztahy Charlotte Warakaulle. Dále se náměstek Kozák setkal s Gillesem Carbonnierem, viceprezidentem Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) a se zástupci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ve středu 1. března hovořil se svým australským protějškem Timem Wattsem, se kterým diskutoval možné další formy česko-australské spolupráce, například v oblasti kybernetické bezpečnosti či v Indo-Pacifiku.

Převzato z https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/namestek_kozak_na_52_zasedani_rady_osn.html