Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Kozák na 52. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě
Foto: ©SM Ženeva
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kozák na 52. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě

 

Od pondělí 27. února do čtvrtka 2. března probíhá v Ženevě na půdě Rady OSN pro lidská práva (RLP) úvodní segment na vysoké úrovni k 52. zasedání RLP. Českou delegaci vede první náměstek ministra Jiří Kozák, který mimo zasedání Rady navštívil i Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC), Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN) a bilaterálně jednal mimo jiné s Volkerem Türkem, Vysokým komisařem OSN pro lidská práva.

Hned první den zasedání, v pondělí 27. února, vystoupil ve video projevu premiér Petr Fiala, který v něm zdůraznil důležitost role Rady OSN pro lidská práva v rámci české lidskoprávní zahraniční politiky vlády. Náměstek Kozák poté přednesl projev na Dárcovské konferenci k humanitární situaci v Jemenu, kde ČR ve spolupráci s neziskovým sektorem realizuje projekty zaměřené na přístup k vodě a sanitaci pro zranitelné místní obyvatelstvo. Náměstek přislíbil financování humanitární pomoci nad rámec současných projektů ve výši minimálně 1 milion USD v následujících 2 letech. Ve stejný den promluvil také na Doprovodné akci k Ukrajině: „Ukrajina brání také základní principy Charty OSN. Česká republika bude stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak bude potřeba,“ pronesl náměstek Kozák během svého vystoupení.

V úterý 28. února se náměstek setkal se zástupkyní Vysokého komisaře OSN pro lidská práva paní  Nadou Al-Nashif, a poté jednal přímo s Vysokým komisařem OSN pro lidská práva Volkerem Türkem. Během obou jednání náměstek vyjádřil silnou českou podporu robustnímu systému OSN a nezávislosti mandátu Vysokého komisaře. Náměstek se také věnoval důležitosti, kterou ČR přikládá právě probíhajícímu českému předsednictví v RLP: „Předsednictví chápeme jako výsledek dlouhodobého zájmu ČR o podporu a ochranu lidských práv a našeho aktivního působení v Radě.“

Delegace při své cestě navštívila také mezinárodní organizace sídlící v Ženevě, se kterými ČR udržuje čilou a prakticky zaměřenou spolupráci. Delegace zavítala do Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), kde proběhlo jednání s ředitelkou pro mezinárodní vztahy Charlotte Warakaulle. Dále se náměstek Kozák setkal s Gillesem Carbonnierem, viceprezidentem Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) a se zástupci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Ve středu 1. března hovořil se svým australským protějškem Timem Wattsem, se kterým diskutoval možné další formy česko-australské spolupráce, například v oblasti kybernetické bezpečnosti či v Indo-Pacifiku.

Náměstek Kozák na návštěvě CERNu

Náměstek Kozák na návštěvě CERNu

Náměstek Kozák na návštěvě CERNu

Náměstek Kozák na návštěvě CERNu

 

přílohy

Projev premiéra Petra Fialy 33 kB doc (Word dokument) 1.3.2023

.