česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ekonomická migrace - programy a kvóty

Na podporu zaměstnávání zahraničních pracovníků realizuje ČR programy cílené ekonomické migrace. Gestorem všech programů cílené ekonomické migrace je Ministerstvo průmyslu a obchodu, na jehož webových stránkách lze nalézt bližší informace o jejich fungování, včetně informací o zařazení do jednoho z programů.
 

Na Velvyslanectví ČR v Manile lze v rámci těchto programů podat následující vízové a pobytové žádosti v uvedených počtech:

PROGRAM

Roční kvóta

Lze žádat o:

Kvalifikovaný zaměstnanec

      2300

zaměstnaneckou kartu

Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec

   Neomezeně

modrou kartu

        100

zaměstnaneckou kartu

Klíčový a vědecký personál

zaměstnaneckou kartu

   Neomezeně

modrou kartu

kartu vnitropodnikově převedeného pracovníka

povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování

    Neomezeně

dlouhodobé vízum za účelem podnikání

 

Kvóty

Velvyslanectví ČR v Manile uplatňuje pro příjem žádostí o zaměstnanecké karty a dlouhodobá víza za účelem podnikání kvóty, a to v souladu s  nařízením vlády ze dne 26. srpna 2019 č. 220/2019 Sb., o maximálním počtu žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání, žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování a žádostí o zaměstnaneckou kartu, které lze podat na zastupitelském úřadu, které bylo aktualizováno nařízením vlády č. 321/2022 Sb.

V souladu s tímto nařízením lze na Velvyslanectví ČR v Manile přijmout ročně:

  • 2500 žádostí o zaměstnaneckou kartu, z toho 2300 v rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec100 v rámci Programu vysoce kvalifikovaný zaměstnanec nebo Programu klíčový a vědecký personál a 100 mimo jakýkoliv program,
  • neomezně žádostí o dlouhodobé vízum za účelem podnikání, z toho neomezeně v rámci Programu klíčový a vědecký personál a neomezeně mimo jakýkoliv program.

Roční kvóta je pevně stanovena a nelze ji překročit.

Příjem žádostí podle kvót na jednotlivé pobytové tituly v rámci programů ekonomické migrace i mimo tyto programy je rovnoměrně rozdělen do 12-ti měsíců.

Podání žádosti

Žadatelům zařazeným do programu přidělí termín k podání žádosti konzulát – žadatel se nemusí sám objednávat.  

Žadatelé, kteří podávají žádosti mimo program, se musí k podání žádosti objednat v souladu s registračním systémem konzulátu