Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program klíčový a vědecký personál

 

Program klíčový a vědecký personál byl schválen usnesením vlády č. 581 ze dne 26. srpna 2019 a je realizován v souladu s nařízením vlády č. 220/2019 Sb., které stanoví maximální počet žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání, žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování a žádostí o zaměstnaneckou kartu, které lze ročně podat na zastupitelském úřadě.

Cílem Programu je poskytnout podporu významným českým a zahraničním investorům, výzkumným organizacím, technologickým společnostem a společnostem typu start-up, které do ČR potřebují přivézt cizince v postavení statutárních orgánů, manažery či specialisty. Za tímto účelem je cizincům, kteří splní stanovená kritéria:

 

  • garantována možnost podat žádost o pobytové oprávnění na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí, a to i s jejich nejbližšími rodinnými příslušníky,
  • poskytnuta možnost zjednodušit administrativu spojenou s podáním žádosti o pobytové oprávnění,
  • zajištěno vyřízení žádosti o pobytové oprávnění do 30 dnů od jejího podání.

Zaměstnavatelé zařazení k 1. září 2019 do dříve realizovaného projektu „Fast Track: Zrychlená procedura pro vnitropodnikově převáděné a lokalizované zaměstnance a statutární orgány zahraničních investorů“ nebo do projektu „Welcome Package pro investory“ jsou považováni za účastníky Programu klíčový a vědecký personál.

Program není teritoriálně omezen a je realizován ve všech třetích zemích. U některých zemí je maximální počet žádostí o zaměstnaneckou kartu a dlouhodobé vízum za účelem podnikání omezený kvótou stanovenou nařízením vlády.

 Program je určený:

  • na straně zaměstnanců pro vnitropodnikově převedené specialisty, manažery a pracovníky v pozici statutárních orgánů a pro nově najaté zaměstnance, kteří dle platného znění aktualizované Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO vykonávají činnost v hlavních třídách 1 – 3, tj. zákonodárci a řídící pracovníci; specialisté; techničtí a odborní pracovníci (s výjimkou zdravotnických profesí, pro které je pouze určen Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec),
  • na straně zaměstnavatelů pro investory, výzkumné organizace, technologické společnosti, nově založené společnosti a start-upy.

Žádosti o zařazení do Programu vyřizují Ministerstvo průmyslu a obchodu a Agentura CzechInvest.

Na účast v Programu není právní nárok.

Více informací naleznete na webových stránkách gestora Programu – Ministerstva průmyslu a obchodu.

.