українською  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Dlouhodobý pobyt – základní informace

O zaměstnaneckou kartu lze  na ZÚ Kyjev žádat pouze prostřednictvím některého z projektů zaměřených na příliv pracovní síly z Ukrajiny, tj. 

- Hromadná žádost a žádosti k zaměstnavateli, který podniká v lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu, v rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec;
- Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec;
- Program klíčový a vědecký personál

Žadatelé zařazení do těchto projektů se k podání žádosti registrovat nemohou, vyčkají, až budou kontaktováni konzulárním oddělením.

Příjem žádostí o ostatní pobytová oprávnění je organizován na základě registrace k podání žádosti. Žadatel je proto povinen si předem sjednat termín k podání konkrétního typu žádosti o dlouhodobý pobyt a tuto žádost podat osobně. Neučiní-li tak, je jeho žádost nepřijatelná.

V České republice je dle příslušného zákona (č. 2/1969 Sb.) ústředním orgánem státní správy pro povolování pobytu cizinců Ministerstvo vnitra ČR. Řadu užitečných rad a informací o podmínkách pobytu cizinců na území České republiky proto lze nalézt na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR a na stránkách imigračního portálu.

Řízení o žádosti o povolení dlouhodobého pobytu na území ČR je upraveno zákonem o pobytu cizinců (zákon číslo 326/1999 Sb.). Tento zákon stanoví, že se na výkonu vízové a pobytové agendy podílejí orgány Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Úplné znění zákona lze nalézt na webové stránce Ministerstva vnitra ČR.

Rozhodování o žádostech o  povolení dlouhodobého pobytu je v kompetenci odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

O udělení dlouhodobého pobytu bez předchozího pobytu na území České republiky lze žádat při splnění zákonných požadavků v případě sloučení rodiny, studia, vědeckého výzkumu, zaměstnanecké karty, modré karty, karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance, karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU, investování.  

Žádost lze podat pouze na zastupitelském úřadu ve státě, jehož je žadatel občanem, popřípadě ve státě, jenž vydal cestovní doklad, jehož je žadatel držitelem, nebo ve státě, ve kterém má žadatel povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt.

Žádost se podává na úředním tiskopisu. Žádost je třeba vyplnit elektronicky nebo hůlkovým písmem v českém jazyce. Je třeba uvést všechny údaje, které jsou v žádosti požadovány.

Při podání žádosti prosíme o současné předložení kopií všech doložených dokumentů a kopií stránky s údaji o žadateli a stránky s místem hlášeného pobytu v ukrajinském vnitřním pase (má-li žadatel nový typ ukrajinského občanského průkazu - ID kartičku, předloží s ní zároveň potvrzení o registraci místa pobytu na Ukrajině).

Za přijetí žádosti o udělení dlouhodobého pobytu vybere zastupitelský úřad příslušný správní poplatek. Správní poplatek lze zaplatit pouze v měně EURO.

Při podání žádosti o dlouhodobý pobyt může být s žadatelem proveden pohovor. Zastupitelský úřad může vést pohovor v českém či ruském jazyce, záznam z pohovoru však bude vždy vyhotoven v českém jazyce.

Zastupitelský úřad je oprávněn provést se žadatelem také výslech, který bude veden v českém jazyce. Protokol o výslechu bude rovněž vyhotoven v českém jazyce.

Pokud českému či ruskému jazyku nerozumíte, musíte si ve lhůtě stanovené zastupitelským úřadem obstarat tlumočníka. Neobstaráte-li si jej, řízení o vaší žádosti bude zastaveno.

Po přijetí žádosti a všech dokladů zasílá zastupitelský úřad žádosti o dlouhodobý pobyt k vyřízení do České republiky. Na území ČR vede řízení o žádosti odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, který rozhoduje o každé žádosti jednotlivě. Výsledek rozhodnutí o žádosti je odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR sdělen zastupitelskému úřadu, který žadatele o dlouhodobý pobyt vyrozumí o výsledku řízení a v kladném případě do cestovního dokladu dlouhodobé vízum za účelem převzetí dlouhodobého pobytu/příslušné pobytové karty.

Lhůta pro vyřízení žádostí o dlouhodobý pobyt činí v závislosti na účelu pobytu 60–270 dnů.

Před vyznačením dlouhodobého víza k převzetí povolení k dlouhodobému pobytu je cizinec povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění pro celou dobu pobytu na území ČR. V případě vědeckého výzkumu, zaměstnanecké, modré karty a karet vnitropodnikově převáděných zaměstnanců je třeba předložit cestovní zdravotní pojištění uzavřené na dobu od začátku platnosti víza k převzetí dlouhodobého pobytu do doby, než se na žadatele bude vztahovat veřejné zdravotní pojištění.

Platný průkaz o povolení k dlouhodobému pobytu umožňuje držiteli pobyt jak v ČR, tak i v jiných zemích schengenského prostoru. Maximální doba pobytu v schengenském prostoru mimo ČR je omezena na devadesát dnů v jakémkoliv šestiměsíčním období.