Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zmocněnec pro krajany Jiří Krátký navštívil Českou školu v Řezně
Foto: Česká škola v Řezně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zmocněnec pro krajany Jiří Krátký navštívil sobotní výuku v české krajanské škole v Řezně

 

Na pozvání krajanské školy v německém Řezně navštívil zvláštní zmocněnec Jiří Krátký v sobotu 21. října 2023 výuku věnovanou tématu české státnosti, po níž následovala pracovní schůzka s vedením školy.

Vyučování skupiny dvaceti dětí z prvního stupně vzdělání se tentokrát odehrávalo ve výukových prostorách Hravé knihovničky v příměstské části Lappersdorf-Hainsacker, v severní části Řezna. Za svůj originální počin a celkový aktivní krajanský koncept při výuce a propagaci krajanské češtiny byla právě tato školní krajanská knihovna v Řezně oceněna výběrovou komisí Komenského muzea a MZV ČR. V březnu 2023 v Praze obdržela v celonárodní soutěži cenu V. F. Suka (významného české učitele a propagátora výuky češtiny prostřednictvím dětské četby z přelomu 19. a 20. století). Hravá knihovnička již svým názvem napovídá o stylu používání her k prohlubování vztahu dětí v zahraničí k českému jazyku.

Téma české státnosti bylo ve výuce uchopeno symbolicky a současně prakticky rovněž formou hry. Dopolední program s využitím slunného podzimního počasí byl věnován venkovní a dětmi velmi oblíbené „stopovačce“ s hledáním symbolů české státnosti. Tématu české státnosti byla věnována i část dalšího programu. Děti nejprve zazpívaly českou hymnu doprovázenou obrázky z dílny lektorky Elišky Strnadové k plnému porozumění významu jejích jednotlivých slok, aby následně se zvláštním zmocněncem a učiteli otevřely besedu nad tématem významu českých symbolů.

Děti měly pro krajanského zmocněnce připraveny své otázky týkajících se jeho práce a ostatních českých komunit ve světě. Zajímaly se o to, kolik Čechů dnes žije v zahraničí, ve kterých zemích i jaké bylo jejich historické zapojení do vzniku Československa v roce 1918. Hovořilo se rovněž formou hry o českých tradicích a věcech každodenního života, které dnes dětem v Bavorsku nejvíce připomínají český domov a proč. Podobně děti vyprávěly zmocněnci, odkud pocházejí jejich rodiče a která místa v Čechách navštěvují nejraději nebo o tom, jak děti češtinu využijí v dalším životě. Protože se těmito otázkami děti ve škole zabývaly v průběhu roku často, objevily se výsledky dřívějších dětských anket v obsahu prvního čísla místního dětského krajanského časopisu, který při této říjnové příležitosti vyšel. Slavnostní křest lipovým čajem a lipovou větvičkou byl součástí dopoledního programu s dětmi. Na jeho konci programu předal zmocněnec dětem diplomy k úspěšnému absolvování výukové hry k tématu státního svátku 28. října. Zmocněnec ocenil u všech dětí velmi dobrou znalost češtiny.

V odpoledních hodinách se zmocněnec sešel na pracovním obědě s vedením české školy v Řezně -  ředitelkou Annou Duškovou, ředitelkou Hravé knihovničky Veronikou Loeffelholz a profesorkou českého jazyka na reálné škole ve Weidenu. Jednalo se o těchto tématech:

1) systému výuky v české škole, získávání prostor, odborného personálu a finančního zajištění, zájmu o odborné české asistenty s pedagogickým vzděláním s možností zapojení do programu Erasmus+,
2) charakteru a vnímání českého krajanství v Bavorsku, praktických stránkách života Čechů v Bavorsku, častých obtížích u starších dětí sladit časově náročný program v bavorských školách s českou školou,
3) výuce češtiny na bavorských školách, dlouhodobých úspěších i neúspěších při prosazování češtiny do bavorských programů výuky těchto škol, zájmu o další podporu a propojení role bavorského a českého ministerstva školství a českého MZV, námětu na uzavření bilaterální smlouvy pro možnost administrativního vykazování výuky češtiny na bavorských vysvědčeních žáků,
4) srovnání nastavení a kompatibility obou školských systémů,
5) zájmu přivítat ve škole v Řezně české divadlo,
6)  historických proměnách a praktickém významu českého jazyka v prohlubování vazeb mezi dvěma sousedními zeměmi s intenzivní hospodářskou a kulturní výměnou, zájmu o zapojení se svými poznatky do výzkumného projektu „zpětných přínosů působení krajanů v zahraničí pro vlast“.

Připomenutí si významu české státnosti nebylo jedinou akcí tohoto víkendu. V neděli 22. 10. se krajané spolu s dětmi sešli na „Drakiádě“, tradičním pouštění draků.

galerie

Zmocněnec pro krajany navštívil českou školu v Řezně

.