Tradiční připomínka významu českých krajanů u sochy Panny Marie z exilu

 

Před 70 lety nechali krajané jako vzpomínku na svou vlast zhotovit kopii sochy Panny Marie, která má už 31 let své místo v zahradách Strahovského kláštera. Již po sedmé se zde sešli zástupci českých i slovenských institucí a organizací, aby si připomněli význam českých a slovenských krajanů pro domovský stát.

Tradičně byli přítomni zástupci českého parlamentu. Senátor a předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Czernin připomněl příběh holčičky ze známky, která je symbolem první republiky a demokratického státu. Předseda poslaneckého podvýboru pro styky s krajany Roman Bělor vyjádřil radost, že se podařilo prosadit některé záležitosti usnadňující život krajanů v zahraničí a že spolu s opozicí otevřeli diskuzi o dalších krajanských tématech.

Zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký připomněl historii sochy Panny Marie z exilu a tlumočil pozdravy od reverenda Jamese Flinta, zástupce opata českého svatoprokopského benediktýnského opatství Lisle u Chicaga, v jehož zahradě byla v roce 1955 socha vztyčena.

Letošní připomínka padla na první den konkláve volící nového papeže. Opat Strahovského kláštera Daniel Peter Janáček při té příležitosti připomněl slova, která padla na pohřbu papeže Františka z úst jednoho z kardinálů, že papež František stavěl mosty, nikoliv zdi. Obdobně Panna Maria staví mosty nejen mezi nebem a zemí, ale i mezi lidmi.

Mezi hosty byli zástupci rezortů školství, vnitra a obrany, Domu zahraniční spolupráce, Národního archivu, Ústavu pro jazykovou a odbornou přípravu, Univerzity Karlovy, Československého ústavu zahraničního, slovenského velvyslanectví, Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí a další.

galerie

25507_připomínka významu krajanů Strahovský klášter

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.