Systém české podpory krajanské komunity tématem jednání zmocněnce pro krajany MZV ČR s náměstkyní MZV Kosova
01.12.2023 / 19:05 | Aktualizováno: 01.12.2023 / 19:08
Na okraj konání třídenní ministerské konference Mezinárodní aliance pro svobodu náboženství (International Religious Freedom or Belief Alliance – IRFBA) se v úterý 28. listopadu 2023 setkal zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký s paní Lizou Gashi, náměstkyní kosovského ministerstva zahraničí a diaspory.
L. Gashi doprovázela na schůzce J.E. Albesjana Iberhysaj-Kapitaj, velvyslankyně Kosova v ČR, Fatlinda Osmani, vedoucí diplomatických misí pro hospodářskou politiku, a Errita Bejtullahu, zástupkyně sekretariátu náměstkyně ministra.
S cílem poznání českého systému péče o krajany a zájmem o seznámení se s rozsahem státní krajanské podpory se L. Gashi zajímala především o jednotlivé osvědčené formy podpory a úspěšnost v udržování kontaktů s novodobou vlnou, především v případě individuální, pracovní a studijní migrace. S osobní zkušeností se životem v USA a Latinské Americe hovořila L. Gashi s nadšením o současné silné podpoře kosovské vlády při budování kosovské moderní krajanské politiky. Společně se zmocněncem hovořili o lidském kapitálu, který pro každou vlast přestavuje jeho diaspora se svou zahraniční zkušeností. Nepostradatelnou stránkou pro vytváření propojení je domácí ocenění diaspory.
Zajímavým poznatkem pro zmocněnce Krátkého bylo, že ačkoliv je kosovská krajanská politika málo známá, má dnes Kosovo v teto oblasti politiky zahrnuty prakticky všechny moderní nástroje umožňující co nejpevnější propojení a nejširší integraci krajanů do domácí společnosti (např. distanční volbu nebo krajanský zákon). Zajímavým invenčním moderním prvkem jsou např. odborné stáže na kosovských ministerstvech a vládních institucích, které jsou nabízeny krajanům v rámci šestiměsíčních stáží, pobyty krajanů v zemi s možností umístění dětí do sezonních škol z důvodu rychlejší integrace atd. Je zřejmé, že i když ne v absolutních číslech, je proporčně kosovská diaspora k počtu obyvatel země nepoměrně větší, než je proporčně diaspora česká. O to je zajímavější vysoká volební účast ze zahraniční v domácích volbách (200 tisíc voličů).
Rozhovor se týkal rovněž výsledků a ohlasů na první ročník Ulpiánského mezinárodního fóra („Ulpiana International Forum“), které se ve dnech 16. a 17. listopadu 2023 konalo v Prištině. To mělo za cíl přinášet nové myšlenky v moderním chápání migrace a následně i podněty k modernímu uchopení migrační a krajanské politiky. Ústřední myšlenkou konaného fóra bylo, že „diaspora je více než jen skupina jednotlivců žijících v zahraničí, je to především most pro propojení vlasti se zahraničím“. (Pozn. Česká účast byla zajištěna na úrovni zplnomocněného velvyslance v Kosovu J.E. B. Mazánka).