Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Setkání k připomínce významu českých krajanů
Foto: ©MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání k připomínce významu českého exilu a Čechů žijících v zahraničí

 

Ve čtvrtek 4. května 2023 se u sochy Panny Marie z exilu, kterou Česku v 50. letech darovali krajané z USA a Kanady, konalo již páté setkání k připomínce významu české krajanské komunity.

Jako každý rok se na pozvání MZV i letos sešli u Strahovského kláštera zástupci institucí, které se krajanskou agendou zabývají a systematicky se snaží o zlepšení podmínek pro potomky českých emigrantů a pro Čechy žijící v zahraničí.

K účastníkům setkání promluvili zvláštní zmocněnec pro krajany MZV Jiří Krátký, vrchní ředitel sekce právní a konzulární MZV Martin Smolek, místopředseda Senátu PČR Tomáš Czernin, poslanec a předseda Podvýboru pro styky s krajany Roman Bělor, vedoucí oddělení pro záležitosti krajanské a organizační MŠMT Monika Slabá a opat Strahovského kláštera Daniel Peter Janáček. Ode všech zazněl v různé formě důraz na nutnost udržování úzkých vazeb s krajany, kteří představují pro domovský stát zásadní přínos, a nezbytnost neustálého zlepšování vztahu mezi státem a jeho občany v zahraničí. Kromě připomínky historického významu českých exulantů při snaze o budování demokratického státu tak byly za jednotlivé instituce jmenovány aktivity, jejichž prostřednictvím usilují o politiku odpovídající modernímu krajanství: mimo jiné je to zavedení korespondenční volby, zjednodušení komunikace státu a občana v zahraničí či rozšiřování výuky českého jazyka.     

O setkání si více můžete přečíst na webu Radio Prague International.

galerie

Setkání k připomínce významu českých krajanů 2023

.