Krajanská setkání a témata na okraj oslav 17. listopadu v Praze
04.12.2023 / 09:54 | Aktualizováno: 04.12.2023 / 10:28
Na okraj oslav 17. listopadu a slavnostního předávání medailí Za zásluhy o diplomacii ministra zahraničních věcí v Černínském paláci měl zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký možnost se pracovně setkat s oceněnými, mezi kterými nechyběli čeští krajané a honorární konzulové.
Honorární konzulové dnes ve světě představují pro krajany důležitý opěrný bod ve svých konzulárních okrscích a podílejí se na implementaci krajanské politiky. V předvečer oslav sametové revoluce se zmocněnec Krátký nejdříve sešel s honorárním konzulem v brazilském Porto Alegre Fernandem Lorenzem de Azevedou a následně 18. listopadu s honorárním konzulem v Barceloně Jaimem Martínem Pucholem. Projednávaná témata se týkala jednotlivých forem krajanské podpory v místě, ale také dalších možností honorárních konzulátů v propojování této politiky s dalším činnostmi, kulturními a konzulárními. F. L. de Azevedo tak například hovořil o úspěšné postcovidové revitalizaci krajanských činností v jednotlivých spolcích, ale také o mobilitě mladých Čechů a možností zajímavého propojování v tamní hospodářské oblasti. Zmocněnec informoval honorární konzuly o stavu krajanství v r. 2023 z pohledu pražského ústředí MZV. S honorárním konzulem J. M. Pucholem hovořil zmocněnec Krátký o krajanské komunitě v Katalánsku a na středozemním pobřeží Španělska, kde vzniká aktuálně nově organizovaná diaspora kolem české školy v Torrevieja.
Při příležitosti letošních oslav 34. výročí sametové revoluce se zvláštní zmocněnec kromě honorárních konzulů sešel přímo v Praze také s řadou nejen českých, ale například i slovenských a polských krajanů, kteří při této mimořádné příležitosti zavítali do české metropole. Pro zvláštního zmocněnce tak tato setkání naskytla řadu příležitostí ke srovnání krajanské politiky s praxí jiných států. Vzhledem k hlavním podzimním tématům, kterými byly pro krajany sousedních dvou zemí právě parlamentní volby na Slovensku i v Polsku, se hovořilo přirozeně o způsobu, jakými oba dva státy poskytují svým občanům možnost voleb se účastnit (téma korespondenčních a jiných forem voleb při výkonu volebního práva ze zahraničí). Setkání se věnovala také tématu novodobých proměn nejen české, ale i slovenské a polské diaspory za tři dekády, které dělí 17. listopad 1989 od dnešní doby.