Krajanská monitorovací cesta do jižní Francie
19.11.2024 / 16:12 | Aktualizováno: 19.11.2024 / 16:15
Ve dnech 10. až 14.listopadu 2024 se Zuzana Sedláčková, referentka oddělení zvláštního zmocněnce pro krajany MZV ČR, zúčastnila spolu s kolegyněmi z Domu zahraniční spolupráce (DZS) monitorovací cesty do Francie. Cílem cesty byl v první řadě krajanský spolek v Meyrargues, které se nachází nedaleko Marseille, a dále pak česká sekce na Lyceé Alphonse Daudet v Nîmes a lektorát českého jazyka na univerzitě v Aix-en-Provence.
Zápis z monitorovací cesty
V pondělí 11. listopadu jsme byly pozvány na setkání s předsedkyní spolku Association Amitié Franco-Tchèque, paní Věrou Fichant, do Meyrargues. Paní Fichant je velmi energická dáma, která je hybným motorem veškerého krajanského života v Meyrargues, Provence, a okolí. Seznámila nás s různorodými aktivitami spolku i svou neomezenou zásobou dalších nápadů. Krajané se pravidelně scházejí o sobotách a to přibližně 2x za měsíc. Na setkání se sjíždí s rodinami z blízkého i vzdálenější okolí, účast pravidelně přesahuje i 100 osob. Setkání jsou tematická, zaměřená na české tradice, kulturu i literaturu. Jejich nedílnou součástí je i výuka českého jazyka. Jedná se o 3 věkové skupiny dětí a menší skupinu dospělých, většinou rodinných příslušníků, partnerů francouzské národnosti. Dospělí se pak scházejí k výuce u paní Fichant doma. Početné skupiny dětí se pak schází v městském sále, který má spolek dle potřeby ke svým aktivitám k dispozici zdarma.
Město Meyrargues má díky krajanskému spolku, a hlavně paní Fichant, oficiální družbu s městem Jimramov v České republice. Veškeré aktivity spolku proto v rámci svých možností podporuje. Zapůjčení prostor k činnosti spolku je jednou z forem podpory a pro činnost spolku je z ekonomického hlediska zásadní. Výukové materiály si paní Fichant připravuje převážně sama, pomocnou ruku a asistenci ve výuce jí pravidelně podává paní Adéla Barošová, ale i další krajanky. Příprava výuky je však náročná. Vzhledem k počtu zájemců o výuku a rozdělení do skupin je pomoc ze strany ostatních členů spolku nezbytná. V minulosti zajížděla pravidelně do Meyrargues vyslaná lektorka na univerzitu v Aix-en-Provence, paní Kateřina Malečková. Současná lektorka na tuto spolupráci zatím nenavázala. Návrat k této praxi je však velmi žádoucí a byl i předmětem setkání s paní Fichant i následného jednání s lektorkou Pavlínou Sylvarovou. Spolek by měl zájem i o pomoc ze strany mladých českých stážistů, kteří cestují do oblasti Provence např. v rámci Programu Erasmus+.
Spolek dále spolupracuje s Domem Evropy Provence a Federací sdružených měst v departementu Bouches du Rhônes. Je finančně podporován drobnou dotací od města Meyrargues a současně žádá o finanční podporu svých projektů formou peněžních darů MZV ČR v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí.
V úterý 12. listopadu pokračovala návštěva Francie do Nîmes, kde jsme navštívily českou sekci na Lycée Alphonse Daudet. Výukou nás provedla vyslaná lektorka Blanka Gruntová. Paní lektorka zajišťuje výuku českého jazyka a literatury, resp. českých reálií, jak pro studentky české sekce, tak pro zájemce o český jazyk a kulturu z řad studentů a zaměstnanců lycea, ale i odjinud. Lektorka zabezpečuje i dozor na českém oddělení internátu. Pomoc v péči o studentky přichází i ze strany 2 až 3 studentek pomaturitního cyklu, které jsou na českém oddělení ubytovány. Tento typ asistence studentkám kdykoli to potřebují je časově velmi náročný a obdivuhodný. Bez ní by existence české sekce na lyceu nebyla možná.
Během přijetí u ředitele lycea, pana Pascala Lorblancheta, jsme ocenily péči, kterou česká sekce ze strany lycea Alphonse Daudeta, města Nîmes i regionu má. Samotná budova lycea je od r. 2007 státní historickou památkou a česká sekce, byť původně chlapecká a až od r. 1990 pouze dívčí, zde existuje od r. 1924. V současné době v české sekci studuje po dobu tří let 12 českých dívek ve věku mezi 15 až 19 lety (4 dívky v ročníku). Jejich studium je z velké části hrazeno francouzskou stranou, která platí náklady na studium, ubytování na internátě lycea i celodenní stravování ve dnech výuky. Od radnice města Nîmes studentky dále dostávají měsíční příspěvek 75 eur na osobní výdaje o víkendech. Rodiny českých studentek přispívají částkou přibližně 700 eur na školní rok. Část víkendů mohou studentky strávit v hostitelských rodinách (tzv. familles d’accueil), které se zajímají o činnost české sekce a jsou ochotny nezištně ubytovat studentky nebo s nimi příležitostně trávit volný čas.
S panem ředitelem jsme hovořily o fungování lycea, o otázkách další možné spolupráce s Českou republikou, o rozšiřování výuky češtiny pro cizince i mimo lyceum, stejně tak i o jeho obavách, že zájem českých studentek o tříletý pobyt na internátu v Nîmes se stane v budoucnu pro studentky méně lákavý. Jako velkou konkurenci programu vnímá jednoleté studijní programy do Francie, během kterých si studenti dostatečně osvojí francouzský jazyk, nemusí však změnit střední školu, odloučit se na celé tři roky od rodiny, kamarádů i svých zájmů.
Lyceum v Nîmes čítá až 2000 studentů, mnozí z nich tak často při nástupu do lycea nemají žádné povědomí o přítomnosti českých studentek a obecně o existenci české sekce. Počáteční integrace Češek je proto někdy náročná. Paní lektorka z tohoto důvodu letos spolu s bývalými studentkami obešla na počátku školního roku všechny první ročníky a studenty o české sekci i ubytování studentek na školním internátu informovala.
Na hospitaci jsme šly do hodiny češtiny v 1. ročníku, kde lektorka probírala dobu a literaturu českého obrození. Výuka českého jazyka a literatury je pro studentky po celou dobu studia na lyceu povinná, skládají z předmětu dílčí maturitní zkoušku. Francouzská maturita je tak plnohodnotným ekvivalentem státní maturity v ČR, kterou potřebují pro přijetí na české veřejné vysoké školy. Studentky jsou opravdu velmi šikovné, vnímavé a s lektorkou aktivně spolupracují. S každým ročníkem má lektorka dvouhodinovou dotaci českého jazyka týdně. Výuku přizpůsobuje a tematicky studentkám rozšiřuje dle jejich potřeb.
Dále paní lektorka zajištuje výuku českého jazyka na univerzitě, tuto výuku jsme však tentokrát neměly možnost navštívit.
V podvečerních hodinách jsme ještě měly možnost se studentkami neformálně pohovořit. Jejich pobyt v Nîmes je nepochybně velmi náročný, všechny se však s nástrahami studia v zahraničí „perou“ velmi statečně. Jejich kulturní a společenské aktivity v rámci Českého klubu Studentské asociace Lycea Daudet, který je podporován MZV ČR, velmi napomáhají šíření české kultury a jazyka ve Francii. Divadelní představení, prezentace české sekce v rámci Dnů české kultury i prezentace českých tradic jsou jen střípky z rozmanitých aktivit, které studentky v rámci Českého klubu realizují. Jazyková vybavenost studentek je po ukončení studia výborná.
Ve středu 13.listopadu jsme se vydaly do Aix-en-Provence. Vyslaná lektorka Pavlína Sylvarová zde působí na Filozofické fakultě univerzity Aix-Marseille (UFR ALLSH – L’Unité de Formation et de Recherche Arts, Lettres, Langues et Sciences Humaines). Výuka českého jazyka a literatury je součástí Katedry slovanských studií (Département d´Etudes slaves). Univerzita vznikla v r. 2012 spojením bývalé Université de Provence s univerzitou v Marseille a nyní je druhým největším univerzitním komplexem ve Francii. Po příjezdu jsme měly neformální setkání s paní lektorkou, během kterého nás seznámila s aktuální situací na lektorátu tzn. s počtem studentů, jejich rozdělením do 3 skupin (začátečníci, středně pokročilí a pokročilí – úroveň je max A1-2; výuka českých reálií v předmětu „Civilizace“ – historie, zeměpis, kultura) i s aktuálními problémy na univerzitě, které souvisí s nefunkčním informačním systémem. Ještě dva měsíce po začátku semestru mají studenti nedořešen zápis do jednotlivých kurzů. Lektoři slovanských jazyků sdílí společnou sborovnu s lektory němčiny, angličtiny, japonštiny, arabštiny a dalších jazyků. Slovanská sekce má k dispozici pouze jeden pracovní stůl s počítačem a tiskárnou. Aktuální problémy potvrdila i vedoucí Katedry slavistiky, paní Laurence Guy, se kterou jsme se krátce setkaly před začátkem výuky.
Tématem setkání s paní lektorkou byla i potřeba obnovení aktivní spolupráce s krajanským spolkem Association Amitié Franco-Tchèque v Megrargues. Spolupráce s krajany je nezbytnou součástí práce vyslaných učitelů i lektorů do zahraničí. Navázání na předchozí aktivity je pro podporu a rozvoj výuky češtiny na jihu Francie, v Provence, zásadní.
Ukázkou významu krajanské komunity a jejího zájmu o výuku českého jazyka byl i příchod do hodiny pana Claude Ricarda. Pan Richard, který se přišel představit, má české předky a v minulém roce se zúčastnil krajanského jazykového kurzu v Poděbradech. Na Univerzitě se přihlásil do jazykového kurzu češtiny pro začátečníky a dochází do hodin, které má paní lektorka pro studenty během čtvrtečního odpoledne. Současně aktivně spolupracuje s Honorárním konzulátem v Marseille, kde pomáhal s otevřením knihovny bývalého honorárního konzula Vladimíra Vochoče (cca 500 českých titulů). Pan Ricard usiluje o zvýšení všeobecného povědomí o činnosti bývalého konzula Vochoče během 2. světové války a jeho pomoci českým občanům, kteří se snažili uprchnout na jejím počátku před nacisty. Typickým poznávacím znamením je vydávání cestovních dokladů, pasů, na růžovém papíře. Dosud se podařilo nalézt pouze jeden takový exemplář. Pan Ricard je však odhodlán a ve svém pátrání po dalších podobných dokladech mezi krajany zejména v Latinské Americe a USA neustane.
Další informace o jeho aktivitách jsou v jeho rozhovoru na Radio Prague International: https://francais.radio.cz/le-graal-retrouve-un-passeport-delivre-par-le-consul-vochoc-pour-sauver-des-8823463