Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti Jiřího Krátkého v sídle Technologické agentury ČR

 

Dne 27. ledna 2020 se v sídle TAČR uskutečnila za účasti zástupců agentury a MZV ČR předběžná tržní konzultace s potenciálními zpracovateli vědecké studie, financované z programu TAČR, na téma zmapování moderní krajanské komunity.

Výstupem výzkumu by mělo být získání nástroje pro praktické směrování české zahraniční politiky věnované krajanům a Čechům v zahraničí v budoucnosti a její propojení se sledovanými zájmy českého státu. Konzultace se zúčastnilo cca dvanáct zájemců, zastupujících jednotlivé organizace, které mají zájem o zpracování tohoto tématu. Jednalo se o zástupce vysokých škol, zástupce nevládních vědeckých organizací a skupiny mladých vědců žijících v ČR i v zahraničí.

Konzultace posloužila k představení tématu ze strany MZV, k prezentaci expertních možností jednotlivých subjektů a předložení jejich námětů na praktické uchopení zatím málo zmapovaného tématu.  Ze závěrů jednání vyplynulo, že ke zvládnutí takto komplexního úkolu bude pravděpodobně zapotřebí vytvoření konsorcia zpracovatelů, složeného z expertních skupin, specializujících se na jednotlivé oblasti.

.