
Fotografická Rumunský Banát konaná v Poslanecké sněmovně PČR
30.06.2023 / 13:01 | Aktualizováno: 20.07.2023 / 11:18
Zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký se na pozvání poslanců PS PČR ve středu 28. června 2023 zúčastnil slavnostního otevření fotografické výstavy věnované životu Čechů v rumunském Banátu.
Výstavu v prostorách PS PČR zorganizovala neformální skupina příznivců Banátu, ustanovená v březnu letošního roku v čele s Martinem Hájkem a předsedou krajanského podvýboru pro styk s krajany Romanem Bělorem. Výstava částečně přímo odráží první pracovní cestu parlamentní skupiny do Banátu a částečně čerpá ze starších fotografií ze sbírek zaslaných organizacemi, které se podpoře Banátu tradičně věnují již od 90. let.
Akce měla velký úspěch i doprovodným programem, konkrétně hudebním vystoupením vyslané učitelky Kláry Jíchové, která svou hrou na housle názorně ukázala, jak se v banátských českých školách prolíná vzdělávání v češtině, hudba a folklór. K. Jíchová obdržela za svou invenční činnost při působení v Banátu v roce 2022 ocenění Domu zahraniční spolupráce. Ve svém úvodním proslovu poděkoval Martin Hájek nejen MZV (vytvořením programů) a MŠTM (vysílání učitelů), ale všem subjektům, které se v posledních letech aktivně podílejí na uchování české identity v Banátu. Dvousté oslavy českého osídlení v Banátu, které se připravují na letošní srpen v propojení s hudebním festivalem, stejně jako zářijové oslavy dne českého jazyka, budou dalšími pilíři při zviditelňování výsledků dlouholeté práce na udržení české kultury v Rumunsku. Výstava byla příležitostí k osobnímu setkání mezi dlouholetými spolupracovníky, kteří se na agendě rumunského Banátu podílejí. Jedním z námětů, které na setkání zazněly, byl zájem o vytvoření koordinační platformy s pravidelným setkáváním. Na této platformě by měly být koordinovány akce, které se v průběhu roku odehrávají na poměrně rozlehlém území Banátu.
Výstavy v PS PČR se účastnili rovněž banátští rodáci z oblasti, kteří dnes již žijí ve druhé a třetí generaci především v Západních a Severních Čechách. Na početnost této skupiny nejlépe ukázalo předchozí víkendové setkání ve Skalné u Mariánských Lázní, kam se dostavilo na devět set účastníků, po většinou z oblasti Gerníku. Na akci ve Skalné přiletěl z Banátu rovněž současný předseda české části slovensko-českého svazu Štefan Bouda. Zdá se tak, že po dlouhých letech oddělené existence, dochází k intenzivnější komunikaci mezi skupinami Banátských, kteří žijí v Rumunsku a v Čechách.
Můžete si také poslechnout videorozhovor s vyslaným učitelem u české komunity v rumunském Banátu Alexandrem Gajdzicou: V pořadu Za hranicí, ve kterém Vladimír Váchal zpovídá Čechy žijící v zahraničí, vysvětluje A. Gajdzica historii osidlování a proměn Banátu a vypráví o každodenním životě v oblasti i o výzvách spojených s její odlehlostí i tendencí mladých lidí stěhovat se do větších měst.