
Otázky a odpovědi
26.03.2025 / 10:36 | Aktualizováno: 26.03.2025 / 12:06
Zde naleznete odpovědi na nejčastější otázky spojené s korespondenčním hlasováním.
- Všeobecné otázky ke korespondenčnímu hlasování
- Zápis do zvláštního seznamu voličů
- Žádost o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování
- Vlastní hlasování
- Datová schránka, Portál občana
- Shrnutí nejdůležitějších bodů
I. VŠEOBECNÉ OTÁZKY KE KORESPONDENČNÍMU HLASOVÁNÍ
Jakých voleb se bude týkat korespondenční hlasování a kdo konkrétně bude moci volit korespondenčně ze zahraničí?
Korespondenční hlasování se bude týkat voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, volby prezidenta republiky a voleb do Evropského parlamentu. Korespondenční hlasování může využít volič žijící nebo se zdržující v zahraničí, který je zapsán ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu (ZÚ) ČR v zahraničí.
Kde najdu seznam ZÚ a generálních konzulátů (GK)?
Seznam je k dispozici na webu Ministerstva zahraničních věcí (MZV).
Ještě jsem nikdy nevolil ze zahraničí a hodlám volit korespondenčně v roce 2025 – můžete jasně, stručně a přehledně shrnout všechny jednotlivé kroky, které musím jako volič udělat, abych mohl úspěšně volit poštou ze zahraničí? Co, jak a dokdy musím udělat, abych nepromeškal žádnou lhůtu a na nic nezapomněl?
- Mám české občanství a pobývám trvale či dlouhodobě v cizině a chci uplatnit korespondenční volbu.
- Zařídím si přes příslušné velvyslanectví/generální konzulát v místě svého trvalého/dlouhodobého pobytu zapsání do zvláštního seznamu voličů jako nezbytnou podmínku pro možnost korespondenčně hlasovat.
- Musím mít na paměti, že zápis do seznamu voličů je třeba učinit nejpozději 40 kalendářních dnů přede dnem voleb, ale můžu tak učinit kdykoliv předtím, třeba i zítra.
- Udělám si v diáři poznámku, že o možnost korespondenčně hlasovat je třeba požádat na stejném velvyslanectví/generálním konzulátu, kde jsem zapsán ve zvláštním seznamu voličů, a to nejpozději 35 kalendářních dnů přede dnem voleb, ale mohu to klidně udělat hned další den po vyhlášení voleb prezidentem republiky.
- Budu očekávat, že mi velvyslanectví/generální konzulát pošle příslušné dokumenty k provedení korespondenční volby, a vycházím z toho, že tak ZÚ musí učinit nejpozději 25 dnů před volbami.
- V obálce ze ZÚ naleznu informace o způsobu provedení korespondenční volby, identifikační lístek a dvě obálky – doručovací (zasílací) a úřední.
- Vytisknu si hlasovací (volební) lístek příslušného volebního kraje z webové stránky Ministerstva vnitra, na kterou mě odkáže informace, a ten vložím do úřední obálky. Pak podepíši identifikační lístek a vložím úřední obálku s hlasovacím lístkem a rovněž identifikační lístek do připravené doručovací obálky.
- A nakonec pečlivě vyberu důvěryhodnou, spolehlivou a osvědčenou poštovní/doručovací společnost v místě a pro jistotu zašlu doručovací obálku na velvyslanectví/generální konzulát registrovanou formou tak, aby byla doručena nejpozději do ukončení hlasování.
- Ještě si pro jistotu u zvolené poštovní společnosti ověřím, zda a kdy byla zásilka na velvyslanectví/generální konzulát doručena.
- Tím mám odvoleno a očekávám oficiální výsledky.
Vysvětlete prosím v krátkosti proces pro ty z nás, kteří dost cestují a přesně nevědí, kde budou volit. Někdy volit v ČR, někdy na generálním konzulátě v Los Angeles. Je to jen otázka vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů?
Nejsnazší způsob pro uskutečnění volebního aktu v různých situacích, např. volby mimo stát, kde je volič veden ve (zvláštním) seznamu voličů (ať už v ČR nebo v USA), je požádat si o vystavení voličského průkazu u úřadu, kde je volič zapsán ve zvláštním seznamu voličů. S voličským průkazem je pak následně možné prezenčně volit kdekoliv. Pokud se takový volič nemůže dostavit do volební místnosti, může využít korespondenční hlasování. Má-li současně vydaný i voličský průkaz, je třeba, aby ho přiložil do doručovací obálky, ve které posílá korespondenční hlas.
Jak je to s právem českých občanů trvale žijících mimo ČR být volen?
Podmínka trvalého pobytu v ČR je podle příslušných volebních zákonů spojena pouze s právem být volen ve volbách do zastupitelstev obcí (vyžaduje se trvalý pobyt v dané obci) a s právem být volen ve volbách do zastupitelstev krajů (vyžaduje se trvalý pobyt v daném kraji).
Jde-li o kandidaturu ve volbě prezidenta republiky, nebo ve volbách do Parlamentu (jak do Poslanecké sněmovny, tak do Senátu), tak podmínkou volitelnosti je podle Ústavy občanství ČR a dosažení příslušného věku. Trvalý pobyt v ČR není podmínkou kandidatury ani zvolení. To platí i pro právo být volen ve volbách do Evropského parlamentu, kde však navíc může na českých kandidátkách být i občan jiného členského státu EU.
Bude po volbách zveřejněno, kolik lidí volilo korespondenčně?
Oficiální informace o výsledku voleb jsou uváděny na webových stránkách Českého statistického úřadu, a to včetně údajů, kolik voličů volilo na ZÚ v zahraničí celkově a kolik na jednotlivých ZÚ. Se zavedením korespondenčního hlasování se do zápisu o výsledku voleb nově doplnil i další údaj o tom, kolik doručovacích obálek volební komise otevřela. Z takového údaje se tedy zjistí, kolik voličů včas zaslalo na ZÚ svůj korespondenční hlas. Z těchto údajů bude možno také zjistit, kolik voličů hlasovalo na ZÚ ČR v zahraničí prezenčně a kolik jich využilo formu korespondenčního hlasování.
II. ZÁPIS DO ZVLÁŠTNÍHO SEZNAMU VOLIČŮ
Jakými způsoby je možné se zapsat do zvláštního seznamu voličů?
- Osobním podáním u ZÚ – potřebuji doklad totožnosti (ideálně cestovní pas nebo občanský průkaz ČR)
- Osobním podáním u vybraného honorárního konzulátu
- Prostřednictvím zmocněné osoby (plná moc s úředně ověřeným podpisem voliče)
- Podáním doručeným ZÚ v listinné podobě (s úředně ověřeným podpisem voliče)
- Podáním učiněným cestou datové schránky voliče
- Podáním učiněným cestou Portálu občana (od 1.4.2025)
Jaké dokumenty potřebuji pro zápis do zvláštního seznamu voličů?
Při osobním podání stačí předložit jakýkoliv doklad totožnosti (český občanský průkaz nebo cestovní pas, ale třeba i cizí doklad totožnosti, který obsahuje fotografii jeho držitele, např. americký řidičský průkaz). ZÚ si již sám ověří české státní občanství žadatele.
Při podání žádosti poštou stačí poslat žádost s podpisem ověřeným místním notářem (bez jakýchkoliv příloh), ze které je patrné, kdo žádá (jméno, příjmení, datum narození, případně trvalý pobyt v ČR) a nezapomenout v ní uvést adresu, kde volič v konzulárním obvodu příslušného ZÚ pobývá.
Při podání žádosti prostřednictvím vlastní datové schránky nebo od 1.4.2025 přes Portál občana stačí poslat samotnou žádost bez dalších ověření či přiložených dokumentů.
Může za mě někdo jiný vyřídit potřebné dokumenty?
V případě žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů je možno využít zplnomocněné osoby. Při podání žádosti zmocněná osoba předloží plnou moc s ověřeným podpisem zmocnitele (voliče). Vzorový formulář žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů prostřednictvím zplnomocněné osoby je pak k dispozici na webu MZV.
Jak doložit, že bydlím v obvodu příslušného ZÚ?
Příslušnost k zastupitelskému úřadu již není nutné dokládat žádným potvrzením o bydlišti, žadatel v žádosti uvede pouze adresu místa, kde v zahraničí pobývá a která se nachází v obvodu ZÚ.
Na ZÚ mně řekli, že musím přijít osobně, protože prý nemají datovku. Co mám dělat?
Pokud jde o požadavek možnosti zápisu do zvláštního seznamu voličů, lze jej vyřídit i cestou datové schránky. Žádost-datovou zprávu je třeba adresovat do datové schránky MZV (identifikátor datové schránky: e4xaaxh), které ji následně postoupí příslušnému ZÚ. Totéž platí pro podání žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování.
Je možné volit ze zahraničí korespondenčně, ačkoliv nechci být na žádném seznamu?
Tato varianta není možná.
V případě, že žiji v zemi, kde má ČR více ZÚ, a přestěhuji se v rámci této země do konzulárního obvodu jiného ZÚ, musím se přehlásit z jednoho zvláštního seznamu voličů do druhého? Např. žiji v Mnichově, kde jsem zapsán do seznamu voličů na GK v Mnichově, ale přestěhuji se do Hamburku, který spadá pod ZÚ v Berlíně, musím se nechat vyškrtnout ze seznamu GK Mnichov a zapsat se do seznamu ZÚ Berlín?
Pokud se v rámci jednoho státu (např. Německo) přestěhuji z jednoho volebního obvodu, kde jsem zapsán ve zvláštním seznamu voličů (např. GK Mnichov), do jiného volebního obvodu (např. ZÚ Berlín) a mám dostatek času na přehlášení se do nového volebního obvodu (seznamy se uzavírají 40 kalendářních dní před volbami), je vhodné toto přehlášení provést, protože zákon stanoví, že volič má být zapsán u toho ZÚ, v jehož obvodu pobývá.
V případě, že přehlášení se do jiného seznamu již z časových důvodů nelze provést, je třeba nadále komunikovat s tím ZÚ, kde jsem veden v seznamu voličů. To znamená, že tam musím směřovat i svou žádost o zaslání dokumentace ke korespondenčnímu hlasování a rovněž i na tento úřad následně zaslat doručovací obálku, do které bude vložena úřední obálka s hlasovacím lístkem. Pokud by chtěl volič hlasovat prezenčně, bude hlasovat ve volební místnosti u GK Mnichov, u něhož je zapsán ve zvláštním seznamu voličů.
Pokud pravidelně měním svoje trvalé bydliště, ale stále spadám pod stejný ZÚ, musím na tento úřad pokaždé nahlásit nové bydliště?
V daném případě, tedy pokud osoba mění bydliště v rámci „svého“ volebního okrsku na území obvodu téhož ZÚ, není třeba změnu hlásit, avšak doporučujeme tak učinit pro případné další úkony a komunikaci se ZÚ, kdy je vhodné, aby měl o voliči co nejaktuálnější údaje. Jde zejména o aktuální adresu, kam by se případně zasílaly písemnosti ke korespondenčnímu hlasování.
Na zvláštním seznamu voličů jsme zapsáni se starou adresou, v létě jsme se stěhovali. Jak můžeme změnit adresu na novou? Jde to elektronicky? Datovkou?
Ano, můžete zaslat datovou zprávu do datové schránky MZV. Pokud by přestěhování znamenalo změnu územního obvodu a tím i příslušnost ZÚ, je nutné se nechat zapsat do zvláštního seznamu voličů u tohoto ZÚ a u původního požádat o vyškrtnutí.
Můžu se zapsat do zvláštního seznamu voličů i na honorárním konzulátu ČR?
Ano, zápis do zvláštního seznamu voličů lze vyřídit i na vybraných honorárních konzulátech ČR. Dané honorární konzuláty sice nevedou zvláštní seznamy voličů a není možné u nich hlasovat, ale jejich prostřednictvím je možné podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů.
Když jsem v USA na západním pobřeží (Portland), jestli tomu správně rozumím, můžu se zapsat na jakýkoliv ze ZÚ, např. v Chicagu? Nebo to musí být ten nejbližší (v Los Angeles)?
Nelze se zapsat do zvláštního seznamu voličů u kteréhokoliv ZÚ v daném státě. Zápis do zvláštního seznamu voličů lze provést pouze u toho ZÚ, v jehož územním obvodu se nachází adresa, kde volič pobývá.
Jak je možno ověřit, že už jsem zapsán(a) ve zvláštním seznamu voličů? Telefonicky/písemně/emailem? Dostaneme poštou/emailem nějaké potvrzení o našem zápisu apod.?
ZÚ automaticky potvrzení o provedení zápisu neposílá. Ověření o provedení zápisu je možno provést telefonicky, e-mailem, datovou schránkou či písemně.
Chtěl(a) bych se zeptat, zda budu moci i po zapsání do zvláštního seznamu voličů volit osobně v místě trvalého bydliště v ČR např. při komunálních volbách a krajských volbách?
Ano, v komunálních a krajských volbách je možné, aby volič hlasoval v ČR. Pro další druhy voleb je však ze stálého seznamu voličů v ČR vyškrtnut (tam totiž hrozí, že by mohlo dojít k dvojímu hlasování), a v ČR by tak mohl volit pouze s voličským průkazem vydaným ZÚ, u kterého je ve voličském seznamu zapsán.
Platí zápis do zvláštního seznamu voličů pro jedny konkrétní volby, nebo je to "natrvalo"?
Zápis do zvláštního seznamu voličů je trvalé povahy, tzn. že je platný do té doby, dokud volič nepožádá o vyškrtnutí z tohoto seznamu. Zastupitelský úřad po provedení vyškrtnutí zašle žadateli potvrzení o vyškrtnutí.
III. ŽÁDOST O VYDÁNÍ PÍSEMNOSTÍ KE KORESPONDENČNÍMU HLASOVÁNÍ
Jakými způsoby je možné požádat o písemnosti ke korespondenčnímu hlasování?
- Osobním podáním u ZÚ – potřebuji doklad totožnosti (ideálně cestovní pas nebo občanský průkaz ČR)
- Prostřednictvím zmocněné osoby (plná moc s úředně ověřeným podpisem voliče)
- Podáním doručeným ZÚ v listinné podobě (s úředně ověřeným podpisem voliče)
- Podáním učiněným cestou datové schránky voliče
- Podáním učiněným cestou Portálu občana (od 1.4.2025)
Může za mě někdo jiný vyřídit potřebné dokumenty?
V případě žádosti o korespondenční hlasování je možno využít zplnomocněné osoby. Při podání žádosti zmocněná osoba předloží plnou moc s ověřeným podpisem zmocnitele (voliče). Vzorový formulář žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování prostřednictvím zplnomocněné osoby je pak k dispozici na webu MZV.
Můžete, prosím, ještě zopakovat ten limit 7. Čeho se konkrétně týká? Chtěli jsme při akcích České asociace v Řecku, které děláme na ostrovech, pomoci krajanům a s plnou mocí pro ně vyřídit zápis do zvláštního seznamu voličů. Nezavnímala jsem, čeho se ten limit zastoupení maximálně 7 osob týká.
Konkrétní ZÚ může vydat písemnosti ke korespondenčnímu hlasování zplnomocněné osobě pro tytéž volby maximálně pro 7 voličů. Toto omezení má za cíl předcházet riziku či spekulacím o tom, že takto by mohly být písemnosti potřebné k uskutečnění korespondenční volby „vykupovány“. Proto pokud tentýž ZÚ již vydal témuž zmocněnci pro tytéž volby písemnosti ke korespondenčnímu hlasování na základě 7 plných mocí, další mu nevydá.
Omezení se netýká zmocnění k podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů, ani zmocnění k podání žádosti o korespondenční hlasování, ale právě jen plných mocí k vyzvednutí písemností pro korespondenční hlasování.
Můžu si vybrat, na kterou adresu mi ZÚ pošle obálku s písemnostmi ke korespondenčnímu hlasování? (Např. mám trvalou adresu v USA, ale obálku chci poslat do Belgie, protože tam budu na návštěvě nebo pracovně)
Místo se musí nacházet na území státu, který spadá do územního obvodu ZÚ, kde je volič zapsán ve zvláštním seznamu voličů. Tedy pokud budu zapsán např. u ZÚ Washington, budu si moci obálku nechat zaslat na jakoukoliv adresu v USA, ale nikoliv do jiného státu, např. do zmíněné Belgie. Doručovací obálku je třeba následně zaslat na ZÚ, u kterého je osoba zapsána ve zvláštním seznamu voličů. Je nutné vzít na zřetel časovou prodlevu při doručování.
Příklady:
- Volič je zapsán ve zvláštním seznamu voličů na GK v Sydney, ale nachází se např. pracovně na Novém Zélandu. Jelikož Nový Zéland spadá do územního obvodu GK Sydney, mohou být písemnosti pro korespondenční hlasování zaslány voliči i na Nový Zéland. Stejně tak by je ale GK Sydney mohl voliči zaslat kamkoli na území Austrálie, a to i na území, které spadá pod ZÚ Canberra.
- Volič studuje v New Yorku a je u tamního GK zapsán ve zvláštním seznamu voličů. Odjíždí však na několik týdnů do San Francisca a bude tam i v době voleb. GK New York mu písemnosti pro korespondenční hlasování může poslat i na druhou stranu USA, ačkoli San Francisco územně spadá GK Los Angeles.
Doručovací obálku ale musí volič zaslat vždy na ten ZÚ/GK, u kterého je zapsán ve zvláštním seznamu voličů.
Musím žádat o korespondenční hlasování před každými volbami?
Žádost o korespondenční hlasování není permanentní, tj. neplatí automaticky pro každé volby, v nichž lze korespondenčně hlasovat, ale je třeba ji podat znovu před každými volbami. Vychází se z toho, že jde o alternativní způsob hlasování a nelze předjímat, že ho bude chtít volič využít automaticky pro každé volby. Je to obdobné, jako když volič žádá o voličský průkaz nebo v ČR o hlasování do přenosné volební schránky.
Kdy mi přijde domů obálka a co všechno v ní najdu? Vysvětlete zasílací a hlasovací obálku.
Žadatel o korespondenční hlasování obdrží obálku, ve které bude vložena doručovací obálka určená k zaslání zpět na ZÚ, úřední obálka, identifikační lístek a informace o způsobu hlasování. ZÚ musí tyto písemnosti odeslat voliči nejpozději 25 dnů přede dnem voleb.
Do zpětné doručovací obálky volič vloží řádně vyplněný a podepsaný identifikační lístek a úřední obálku s hlasovacím lístkem.
Může být na zasílací obálce (vnější) uvedena má zpáteční adresa, pokud zasílám obálku zajištěnou doporučenou nebo trasovanou poštou?
Ano. Ulehčí to zjišťování, pokud by následně volič kontaktoval ZÚ s dotazem, zda jeho korespondenční hlas byl na ZÚ doručen.
Jak bude vypadat zasílací poštovní obálka v části adresáta, resp. bude na obálce pro zpětné zaslání již předtištěna adresa konkrétního velvyslanectví, kam posílám hlasovací lístek? Pokud ne, existuje praktické doporučení, jak správně obálku nadepsat, aby bylo její zpětné doručení spolehlivé?
Ano, na doručovací obálce bude předtištěna/nalepena adresa příslušného ZÚ.
Jaký je předepsaný/doporučený způsob zpětného odeslání obálky s hlasovacím lístkem na ZÚ, aby bylo doručení spolehlivé (prioritní pošta, first class pošta, trasovaná pošta atd.)?
Předepsaný způsob není stanoven, nicméně, je doporučeno voličům zvolit takovou formu zpětného odeslání, aby v co největší míře garantovala včasné doručení na ZÚ.
Kdo hradí poštovně za zpětné odeslání obálky? Pokud má hradit poštovné volič, může si vybrat tarif a typ odeslání dopisu?
Poštovné za zpětné odeslání obálky hradí volič a je na něm, jakou formu odeslání zvolí.
Jakým způsobem mohu ověřit, že moje obálka došla na ZÚ?
Ověření doručení obálky je možno provést telefonickým dotazem na ZÚ, případně u poskytovatele služeb, u kterého byla obálka podána. Aby ZÚ ale mohl tuto informaci poskytnout, musí volič své údaje napsat na zasílací obálku (protože tuto ZÚ nemůže před skončením hlasování otevřít).
Chápu správně, že je potřeba zaslat hlasovací lístky poštou jen a pouze na ZÚ, kde jsem registrovaný, a nemohu je poslat ani do Česka ani na jiný ZÚ ve světě?
Ano, hlasovací lístky je nutné zaslat pouze na ten ZÚ, kde je volič zapsán ve zvláštním seznamu voličů.
Mohu si vybrat, ze které země hlasovací lístky pošlu na svůj ZÚ např. v době dovolené?
Ano, místo odeslání je libovolné, ale doručovací (zasílací) obálku je třeba zaslat na ten ZÚ, u kterého je osoba zapsána ve zvláštním seznamu voličů. Je nutné vzít na zřetel časovou prodlevu při doručování.
Kde najdu hlasovací lístek? Jak má být upraven před vložením do obálky a do jaké obálky má být vložen?
Jakmile budou hlasovací lístky zveřejněny, budou k dispozici na příslušném odkaze na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR, zde si volič vytiskne hlasovací lístek příslušného volebního kraje a zvolené volební strany (případně hlasovací lístek upraví udělením preferenčních hlasů), hlasovací lístek následně vloží do úřední obálky a zašle v doručovací obálce na ZÚ.
Můžu hlasovací lístek vložit do obálky přeložený? Jak důkladně má být hlasovací obálka zalepená?
Ano, hlasovací lístek může volič přeložit do úřední obálky. Úřední obálka, ve které je hlasovací lístek, se nezalepuje. Doručovací (zasílací) obálka však musí být řádně zalepena tak, aby během doručování nedošlo k jejímu samovolnému otevření.
Jaký typ papíru lze použít pro vytištění staženého hlasovacího (volebního) lístku z internetu? Je předepsaný nějaký standard? Je stanovený minimální standard kvality tisku, např. tisk na laserové nebo staré jehličkové tiskárně?
Předpokládá se použití standardního papíru pro tisk v klasických tiskárnách, jakož i tisku z klasicky používaných tiskáren. Není žádný předepsaný standard pro papír ani tisk.
Identifikační lístek - K čemu slouží? Co s ním mám konkrétně dělat? Jak ho mám vyplnit? Záleží na barvě tužky? A do jaké obálky ho mám vložit?
Identifikační lístek slouží k identifikaci voliče zapsaného ve zvláštním seznamu voličů a hlasujícího korespondenčně. Identifikační lístek je předvyplněn, zásadní je neopomenout identifikační lístek podepsat, bez podpisu bude hlasovací lístek považován za neplatný. Barva tužky není rozhodující, ale doporučuje se klasická modrá propisovací tužka. Identifikační lístek se vkládá do doručovací (zasílací) obálky (pozor – ne do vnitřní, úřední obálky).
Prosím o přesné vysvětlení rozdílu funkce a použití identifikačního lístku, hlasovacího lístku a voličského průkazu. Jedná se o 3 odlišné věci, které by mohly být pro prvovoliče snadno zaměnitelné.
Identifikační lístek = slouží k identifikaci voliče, který chce využít formu korespondenčního hlasování, volič tento identifikační lístek obdrží při zaslání volební dokumentace, identifikační lístek podepíše a vrátí jej v doručovací obálce na ZÚ společně s úřední obálkou, ve které bude vložen hlasovací lístek
Hlasovací lístek = slouží k samotnému hlasování, volič si ho vytiskne z příslušného odkazu na stránkách Ministerstva vnitra ČR, hlasovací lístek vloží do úřední obálky, kterou vloží do doručovací obálky, a zašle zpět na ZÚ
Voličský průkaz = slouží voličům, kteří hodlají volit prezenční formou v jiném okrsku (v zahraničí nebo na území ČR), než do kterého podle svého trvalého pobytu/místa, kde pobývají v zahraničí, patří. Voličský průkaz se vydává vždy pro konkrétní typ voleb, při kterých jej volič využije. Při hlasování za využití voličského průkazu jej musí volič ve volební místnosti odevzdat a stává se součástí volební dokumentace. Pro další volby je nutné požádat o vystavení nového voličského průkazu. To platí i pro případ, že by volič vydaný voličský průkaz nevyužil, protože ve volbách nehlasoval.
Voličský průkaz – co mám udělat s voličským průkazem, pokud ho mám již vydaný a volím přesto korespondenčně?
Pokud byl již voliči vydán voličský průkaz a tento se rozhodl následně požádat o korespondenční hlasování, přiloží volič voličský průkaz do doručovací obálky (spolu s identifikačním lístkem). Pokud by nebyl voličský průkaz přiložen do doručovací obálky, bude hlasovací lístek považován za neplatný.
V. DATOVÁ SCHRÁNKA, PORTÁL OBČANA
Jak si mohu zřídit datovou schránku a přístup do Portálu občana bez ohledu na to, kde žiji?
Veškeré potřebné informace ke zřízení přístupů
Jak mi datová schránka, Portál občana, případně obojí pomůže v případě korespondenčního hlasování?
Datovou schránkou lze podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů, žádost o zaslání písemností ke korespondenčnímu hlasování i žádost o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. Od 1.4.2025 toto bude možné i prostřednictvím formuláře v Portálu občana, ovšem za předpokladu, že žadatel (volič) má elektronickou identitu alespoň úrovně značná.
Jak musí být ověřen podpis u dokladů poslaných přes datovou schránku na MZV z USA? Ještě mi to není úplně jasné. Stačí místní notář, nebo ne?
Při podání žádosti prostřednictvím vlastní datové schránky nebo od 1. 4. 2025 přes Portál občana stačí poslat samotnou žádost bez dalších ověření či přiložených dokumentů.
Je potřeba k datové zprávě stále přikládat kopii občanky/pasu, nebo samotnou datovou schránkou už je identita dostatečně ověřena?
Při podání žádosti prostřednictvím vlastní datové schránky nebo od 1. 4. 2025 přes Portál občana stačí poslat samotnou žádost bez dalších ověření či přiložených dokumentů.
Pokud již jsem zapsaná ve zvláštním seznamu voličů, k čemu přesně potřebuji datovou schránku?
Datovou schránku můžete využít např. k žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování, nebo např. v souvislosti s žádostí o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.
Přes Portál občana půjde vyřídit zápis do zvláštního seznamu voličů, vyškrtnutí a také požádání si o korespondenční hlasování. Je to tak?
Ano, tyto úkony bude možné vyřídit přes Portál občana od 1. 4. 2025. Podmínkou však bude, aby volič měl elektronickou identitu.
Na kolika místech ve světě si může v dnešní době volič v zahraničí zřídit datovou schránku? Jedná se o všechna velvyslanectví a generální konzuláty? Existuje seznam těchto míst?
Datovou schránku si lze vyřídit již na několika desítkách ZÚ v zahraničí, kde je CzechPoint, přičemž jejich počet stále rozšiřujeme.
Objasněte prosím Czechpoint.cz
Potřebné informace jsou k dispozici zde - https://www.dia.gov.cz/egovernment/czech-point/
Zvažuje se online forma voleb na Portálu občana? Po ověření identity (což už Portál dělá), po zaregistrování v registru voličů v zahraničí tak, že by se upustilo od papírování, posílání poštou atp.?
Online forma voleb cestou Portálu občana ani jinak není v českém právu legislativně zakotvena, tudíž není možná a zatím se o ní neuvažuje.
VI. SHRNUTÍ NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH BODŮ
Můžete nám ještě jednou v rychlosti zopakovat především hlavní kroky v registraci a popsat, jak je provést? Můžete připomenout hlavní lhůty odkdy dokdy se musí tyto kroky podniknout?
- Zápis do zvláštního seznamu voličů (možno od současné doby do 40 kalendářních dnů před volbami)
- Požádat o korespondenční hlasování (možno od vyhlášení voleb prezidentem republiky do 35 dnů před volbami)
- Po obdržení volební dokumentace ze ZÚ podepsat identifikační lístek, a případně pokud volič žádal i o voličský průkaz, přiložit i tento dokument – oba dokumenty vložit do doručovací obálky, vytisknout příslušný hlasovací lístek a vložit jej do úřední obálky a vše odeslat v doručovací (zasílací) obálce zpět na ZÚ s doručením nejpozději do ukončení hlasování
Jak se vyvarovat toho, že bude můj hlas neplatný?
Vložit do doručovací obálky podepsaný identifikační lístek, vložit do doručovací obálky jen jednu úřední obálku, případně vložit do doručovací obálky voličský průkaz (pokud jsem jej předtím obdržel), vložit do úřední obálky jen jeden hlasovací lístek, učinit vše pro to, aby byl můj hlas doručen na ZÚ nejpozději do ukončení hlasování.
Doporučuje se dbát všech příslušných pokynů a doporučení, při nejasnosti doporučujeme věc konzultovat s příslušným ZÚ.
Na koho se můžu obracet, když budu mít další otázky?
Primárně na příslušný ZÚ, kde je dotyčná osoba zapsána ve zvláštním seznamu voličů, příp. na MZV.