
Zřízení přístupu do Portálu občana nebo datové schránky
26.03.2025 / 10:37 | Aktualizováno: 26.03.2025 / 13:36
Z vlastní datové schránky či od 1.4.2025 z Portálu občana lze podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů. Po vyhlášení voleb prezidentem republiky pak bude možné těmito nástroji požádat i o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování.
- Zřízení digitální identity - NIA ID - pro vstup do Portálu občana
- Zřízení Mobilního klíče eGovernmentu pro vstup nejen do Portálu občana
- Zřízení datové schránky fyzické osoby
1) Zřízení digitální identity - NIA ID - pro vstup do Portálu občana
- Potřebujete české telefonní číslo, na které Vám následně budou chodit notifikace. Pokud české telefonní číslo nemáte, můžete si pořídit českou SIM kartu nebo eSIM (pokud ji Váš mobilní telefon podporuje). Obojí koupíte u některého z českých mobilních operátorů, eSIM lze získat i na dálku.
- S českým telefonním číslem navštivte web Identita občana a vyplňte žádost o registraci NIA ID. Po odeslání žádosti obratem obdržíte e-mailem informace k dokončení registrace a vygenerovaný kód. Než žádost odkliknete, zkontrolujte, že jste zadali správné číslo a mail!
- Nemáte-li dosud datovou schránku nebo eObčanku, budete muset pro dokončení registrace a provedení aktivace NIA ID navštívit kontaktní místo veřejné správy Czech POINT (např. na poště, zastupitelském úřadu). Prokážete se platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, doložíte informace, které jste dříve obdrželi e-mailem, a podáte „Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě“. Obsluha Czech POINT ověří Vaši totožnost a dokončí registraci.
- Vaše digitální identita bude aktivována během několika minut a můžete ji začít využívat.
Díky Identitě občana můžete vše důležité vyřídit z pohodlí domova online přes Portál občana. Výpisy z rejstříků, potvrzení o rodinném stavu nebo o trvalém pobytu a mnohé další dokumenty. Využívání Portálu občana je zdarma a přináší samé výhody, nejsou s ním spojeny žádné povinnosti, je to moderní způsob, jak mít úřad vždy po ruce!
2) Zřízení Mobilního klíče eGovernmentu pro vstup nejen do Portálu občana
- Mobilní klíč eGovernmentu umožňuje přihlašování ke službám využívajícím elektronickou identifikaci bez nutnosti zadávání dalších ověřovacích kódů. Po jeho instalaci a aktivaci se budete moci přihlašovat prostřednictvím Národního bodu.
- Nejdříve si nainstalujte aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu na svém mobilní zařízení. Aplikace je dostupná jak pro iOS, tak pro Android. Spusťte aplikaci a vyberte možnost "Chci si na CZECHPOINT zřídit účet v Národním bodu s přihlašováním mobilním klíčem". Zadejte své mobilní telefonní číslo, může být české a cca od poloviny dubna 2025 i zahraniční. Na toto číslo vám bude zaslán kontrolní kód, který přepíšete do aplikace. Potvrďte souhlas s pravidly.
- Po získání kódu navštivte nejbližší pobočku Czech POINT (např. na zastupitelském úřadě, poště), kde podáte „Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě“.
Podání žádosti je bezplatné, nezapomeňte si však s sebou vzít váš doklad totožnosti (občanský průkaz, cestovní doklad).
- V žádosti je nutné vložit do zprávy pro příjemce váš identifikační kód, nadiktujte ho úředníkovi.
- Sdělte mu také, že chcete poskytnout svá osobní data právnické osobě s IČO 17651921 (jedná se o IČO Digitální a informační agentury).
- Při dotazu na rozsah poskytnutých údajů volte položky „Datum narození“ a „Čísla elektronicky čitelných dokladů“.
- Nakonec zvolte variantu jednorázového poskytnutí.
- Po podepsání žádosti obdržíte potvrzení o zřízení služby.
4. Poté pokračujete v mobilní aplikaci, kde stisknete tlačítko HOTOVO. O úspěšném připojení budete informování zprávou do mobilní aplikace.
Díky Mobilnímu klíči eGovernmentu můžete pohodlně a bezpečně vyřizovat úřední záležitosti online přes Portál občana – například výpisy z rejstříků, potvrzení o rodinném stavu nebo o trvalém pobytu a mnoho dalších dokumentů. Využívání Portálu občana je zdarma, není s ním spojena žádná povinnost, a nabízí moderní způsob, jak mít úřad vždy po ruce!
3) Zřízení datové schránky fyzické osoby
Zřízení datové schránky je zdarma.
Podání žádosti žadatelem (bez plné moci)
K podání žádosti o zřízení datové schránky fyzické osoby na pracovišti Czech POINT v zahraničí potřebujete:
- Platný doklad totožnosti (klidně i cizozemský).
- Na místě podepíšete žádost, kterou vytvoří úředník.
- Rozhodnete se, zda budete chtít přístupové údaje zaslat poštou na kontaktní adresu, nebo si požádáte o okamžité vydání elektronickým způsobem (zasláním odkazu k vygenerování přístupových údajů na e-mail - tzv. virtuální obálkou).
V případě, že systém datových schránek žádost přijme (pozn. – předpokladem pro okamžité zpracování žádosti je ztotožnění žadatele vůči zápisu v registru obyvatel, tedy mít přímo české občanství nebo udělen některý z forem pobytu na území ČR), bude datová schránka zřízena pracovištěm Czech POINT okamžitě „na místě“ a odnášíte si s sebou potvrzení o zřízení obsahující identifikátor Vaší datové schránky. Pokud jste si přístupové údaje nechali vydat virtuální obálkou, odkaz na vygenerování přístupových údajů Vám systém zašle současně se zřízením schránky, tj. ihned.
Pokud systém datových schránek žádost nepřijme (pozn. – většinou z důvodu, že žadatel není ztotožněn vůči zápisu v českém registru obyvatel), žádost spadá do správního řízení a je automaticky postoupena Digitální a informační agentuře ČR (DIA) k rozhodnutí do 30 dní. DIA již s Vámi bude komunikovat napřímo.
Podání žádosti zmocněncem (s plnou mocí)
- Zmocněnec se musí na pracoviště Czech POINT dostavit
- se svým platným dokladem totožnosti a
- s plnou mocí (originálem, nebo úředně ověřenou kopií), která jej opravňuje o zřízení datové schránky fyzické osoby pro jinou osobu žádat.
Plná moc:
- Musí být v českém jazyce, nebo opatřena českým překladem.
- Podpis na ní musí být ověřený.
- V případě, že podpis na plné moci a/nebo ověření kopie plné moci jsou ověřeny cizím notářem, musí být dokument opatřen předepsaným vyšším ověřením (pokud je vyžadováno).
- V případě, že plná moc je sepsána v cizím jazyce, musí být opatřena úředním překladem, přičemž pro ni platí stejné podmínky jako v předcházejícím bodě.
- Vyžadována je výslovná plná moc k tomuto konkrétnímu účelu, popř. generální plná moc, ze které lze jednoznačně dovodit oprávnění k podání žádosti.
Žádost bude v systému zaevidována a projednána ve správním řízení Digitální a informační agenturou do 30 dní.
Důležité informace
O stavu vyřízení žádosti ve správním řízení (pozn. – v situacích, kdy žádost podává jak žadatel, tak i zmocněnec) je možné se informovat na tel.: +420 246 091 452 nebo e-mailové adrese: oveg@dia.gov.cz po uvedení č.j. z potvrzení o podané žádosti na Czech POINTu.
Pokud vyřízení žádosti probíhá v režimu správního řízení (nedojde k okamžitému zřízení schránky na místě), přístupové údaje se zasílají vždy pouze poštou na kontaktní adresu budoucího uživatele DS. Na infolince DS (+420 954 200 200) si budoucí uživatel může po skončení správního řízení vyžádat sledovací číslo zásilky, kterou mu byly zaslány přístupové údaje. Pro informaci uvádíme „Seznam zemí, do kterých se doručují přístupové údaje“. Pokud se adresa pobytu Oprávněné osoby nachází v zemi, kam nelze zasílat přístupové údaje, uveďte v žádosti jinou kontaktní adresu, na které si Oprávněná osoba dokáže zásilku s přístupovými údaji osobně převzít. Případně je nutné navštívit Czech POINT znovu a požádat si o vydání nových přístupových údajů formou virtuální obálky – e-mailem.