Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vyškov 2015
Foto: army.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kurz speciální přípravy pro krizové situace 2015

 

Noví posluchači Diplomatické akademie se zúčastnili v polovině října výcviku na Vojenské akademii ve Vyškově. „Kurz přežití“ je má připravit na přežití v krizových situacích, které mohou nastat v souvislosti se službou v zahraničí.

Ve dnech 16. – 23. října 2015 posluchači juniorní diplomatické přípravy absolvovali Kurz speciální přípravy pro krizové situace. Kurz pro Diplomatickou akademii každoročně připravuje Velitelství výcviku – Vojenská akademie Armády ČR ve Vyškově.

Juniorní diplomaté získali během kurzu praktické dovednosti, které umožní lépe reagovat na situace, s nimiž se mohou setkat v souvislosti s působením v zahraniční službě.

„Týden trvající kurz byl pomyslně rozdělen na dvě části. Během prvních dvou dnů jsme se v rámci teoretického bloku dozvěděli nové poznatky z oblasti krizové komunikace, vyjednávání s únosci, první pomoci, zajištění bezpečnosti chráněných osob nebo psychologie krizových situací. Zbylý čas byl vyhrazen pro úkoly „v terénu“. Mezi nejnáročnější aktivity rozhodně patřily simulace přepadení a únosu. Dále jsme museli strávit několik nocí ve volné přírodě, kde jsme si museli obstarat přístřešek nebo potravu, " uvedl Ondřej Wágner, současný posluchač Diplomatické akademie.

Celý kurz je nastaven tak, že nikdo z účastníků nemá přehled o dalších aktivitách a úkolech, a proto musí všichni rychle reagovat na nové podmínky, které se mění z minuty na minutu. Anna Fanturová, posluchačka Diplomatické akademie, doplnila „Hned první den kurzu mne překvapila jeho intenzita. Instruktorům se podařilo dostat nás velmi rychle do děje promyšleného scénáře a všechny simulované krizové situace působily opravdu reálně. Všichni jsme si sáhli na dno svých fyzických a psychických sil, což bylo sice nepříjemné, ale ve skutečnosti velmi přínosné, protože v běžném životě bychom se takto dobrovolně jen těžko otestovali. Poznali jsme přitom své slabiny, ale zároveň jsme si uvědomili, že naše opravdové limity jsou ve skutečnosti jinde, než jsme si doposud mysleli. Neocenitelnou zkušeností pro mne bylo setkání s profesionály z řad AČR, kteří nám předali řadu cenných zkušeností ze svého působení v rizikových oblastech. Vyzkoušeli jsme si překonávání ohňové dráhy v plynových maskách, slaňování skály s improvizovanými úvazky nebo postupy při překonávání minového pole. Absolvování kurzu pro mne bylo obrovským zážitkem a všem budoucím posluchačům DA ho mohu jen doporučit.“

.