LETNÍ ŠKOLA EVROPSKÝCH STUDIÍ
Prvním krokem úspěšné tradice letního vzdělávání na Ministerstvu zahraničních věcí se stalo rozhodnutí profesora Ferdinanda Kinského, vice-prezidenta Mezinárodního centra pro evropské vzdělávání/CIFE ve francouzské Nice, uspořádat v roce 1994 ve svém rodném městě Horažďovice přednášky o evropské spolupráci a integraci. Účastníky prvních šesti ročníků, které proběhly mezi léty 1994-199, byli pouze vysokoškolští posluchači CIFE.
Od roku 2000 se na organizaci letní školy spolupodílela i Diplomatická akademie Ministerstva zahraničních věcí České republiky, která se poté od roku 2006 stala jediným organizátorem akce. Změny v organizaci Letní školy přinesly i změnu v zaměření účastníků - studenty CIFE nahradili od roku 2001 juniorní diplomaté z České republiky a ze zahraničí a také úředníci české státní správy.
Každý ročník Letní školy se zaměřil na jinou aktuální evropskou problematiku. V roce 2010 se tak nosným tématem stala bezpečnostní problematika „How Safe Are We in Europe?“, pro rok 2012 bylo zvoleno téma “ The Future of Europe: Problems & Options” reagující na současnou situaci v Evropě. Od roku 2013 se Letní škola evropských studií koná v Telči.
Tradičně se Letní školy účastní kolem 40 osob, přičemž polovina přijíždí z partnerských Diplomatických akademií a ministerstev zahraničních věcí a polovinu tvoří jak juniorní diplomaté z MZV ČR, tak i zástupci dalších rezortů české státní správy.
Během své historie Letní škola evropských studií prokázala, že z odborného hlediska je prestižní vzdělávací akcí a její konání, spolu s dalšími projekty Diplomatické akademie, má své opodstatnění. Svědčí o tom i vysoká kvalita lektorů, ať z České republiky, tak ze zahraničí, kteří v řadě případů i opakovaně přijali pozvání přednášet. Za všechny lze jmenovat například Prof. Jacquese Rupnika z Centre d'etudes et de recherches internationales, Paris, Prof. Hanse W. Maulla z německé Universitat Trier, bývalého vynikajícího českého diplomata Karla Kovandu, velvyslance MZV se zvláštním posláním pro energetiku Václava Bartušku, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, tehdejšího náměstka ministra obrany Jiřího Šedivého či dlouholetého předsedu Akademické rady Diplomatické akademie MZV Prof. Otto Picka.