Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schwarzenberg: Co dělám o půlnoci? Nespím. Čtu si nebo pracuji

 

Rozhovor redaktora Ondřeje Vaňka s ministrem Karlem Schwarzenbergem na zpravodajském serveru ParlamentniListy.cz

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Pro náš tradiční noční rozhovor si tentokrát udělal čas předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Mnozí čtenáři budou možná překvapeni, co dělá ministr zahraničí obvykle o půlnoci.

Pane ministře, co obvykle děláte o půlnoci?

Pokud nepracuji, obvykle si čtu.

Byl "dušičkový" den, jak jste ho trávil?

Byl jsem v Třeboni na zádušní mši, jak se na takový den patří.

Před volbami jste prohlásil, že "zda jsou Věci veřejné kvalitní buchta, zjistíme při pojídání. Dnes jste s nimi už nějaký čas ve vládě, nezajídá se Vám tahle buchta?

Ano, mám rád přirovnání, mnohdy jsou srozumitelnější, než dlouhé vysvětlování. A buchta Věcí veřejných? Dá se jíst.

Už jsme nějaký ten měsíc s novou vládou, jaký je dnes obraz České republiky v Evropské unii?

To se musíte zeptat v Evropské unii. Ale nemyslím si, že náš obraz směrem ven je nějak horší, než je obraz jiných států. Nejsme už tak významní jako kdysi a náš obraz je důležitý jen pro okolní země, čím jsme dál od hranic, je rozmazanější.

Hodně se po volbách mluvilo o rozdílném pohledu vás a prezidenta Václava Klause na rušení našich zastupitelství v zahraničí z úsporných důvodů. Prezident by raději rušil ambasády v EU.

To je názor pana prezidenta, ale moje zodpovědnost a já s rušením evropských zastupitelství nesouhlasím. Pan prezident bere EU jako vnitrozemí. Kdyby měl pravdu, prosím, ale nejsme ani konfederace ani federace, a pokud takový vývoj nenastane, je rušení velvyslanectví v EU předčasnou otázkou.

Prezident Klaus a premiér Nečas konzultovali minulý pátek na Pražském hradě postoj Česka před summitem Evropské rady. Kvůli dotazu České televize pak vznikla virtuální roztržka, když premiér Nečas řekl, že vám do obsahu rozhovoru nic není.

Mě opravdu obsah jejich rozhovoru nezajímá. Pokud by mě zajímal, zeptal bych se. Ale tohle byl jejich rozhovor a jejich výsostné právo o něm informovat či nikoliv. Čili žádná roztržka nebyla

Jak hodnotíte vývoj ve vyjednávání koalice, která by měla vládnout Praze? Čím dál více se hovoří o koalici ODS spolu s ČSSD, což vítěznou TOP 09 pošle do opozice.

Já tedy neznám vývoj posledních dvou dnů, kdy jsem byl pracovně v Německu, v tom nemohu sloužit, ale pokud jde o zmíněné koketování ODS s ČSSD, to je jednoduché. Staří kamarádi, kteří spolu pekli řadu let a rozdělovali si kšefty mezi sebe, to teď prostě spolu chtějí táhnout dál, aby si ty kšefty mohli nahrávat i nadále.

Volební lídr ODS v Praze Bohuslav Svoboda, nicméně po volbách preferoval koalici TOP 09 a ODS, tak kde je chyba?

Já si pana Svobody vážím, je to milý člověk a skvělý lékař, nicméně jestli má v pražské nějakou moc, je věc druhá. A spíše to vypadá, že nemá.

Děkuji za vaše odpovědi, dobrou noc.

.