Sezónní zaměstnání
14.11.2022 / 07:28 | Aktualizováno: 14.11.2022 / 08:10
Žádost o schengenské vízum za účelem jiné (sezónní zaměstnání) podejte, budete-li v ČR pracovat v odvětví závislém na ročním období.
PODÁNÍ ŽÁDOSTI KROK ZA KROKEM:
1. Sjednejte si termín k podání žádosti.
Generální konzulát v Hongkongu přiděluje termíny k podání žádosti o schengenské vízum na základě požadavku zaslaného na emailovou schránku konzulátu: Consul_Hongkong@mzv.cz. V emailu žadatel uvede: Jméno a příjmení, datum narození, číslo cestovního dokladu, národnost, účel žádosti.
Žádosti se podávají osobně a odebírají se biometrické údaje (otisky prstů).
O schengenské vízum se žádá nejdříve 6 měsíců a nejpozději 15 dnů před cestou.
2. K žádosti předložte následující:
- Pas
- Formulář
- Fotografii
- Biometrické údaje (otisky prstů)
- Podpůrné dokumenty prokazující
- účel cesty (povolení k zaměstnání vydané Úřadem práce ČR podle § 96 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti)*
- ubytování
- finanční prostředky (potvrzení zaměstnavatele o dohodnuté výši mzdy, platu nebo odměny - lze doložit pracovní smlouvou nebo dohodou)
- informaci umožňující posoudit záměr návratu (nejčastěji rezervace letenky/jízdenky)
- Cestovní zdravotní pojištění
- Doklady podle harmonizovaného seznamu
- Poplatek
*pracovní smlouva na dobu určitou, dohoda o pracovní činnosti na dobu určitou nebo smlouva o smlouvě budoucí, v níž se strany zavazují v ujednané lhůtě uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou nebo dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou se předkládá při podání žádosti o povolení k zaměstnání)
Žádosti jsou přípustné (tj. mohou být přijaty a zpracovány) pouze tehdy, splňují-li VŠE následující: je předložen platný pas, formulář žádosti, fotografie, jsou odebrány otisky prstů, jsou podány nejdříve 6 měsíců a nejpozději 15 dní před cestou, byl uhrazen vízový poplatek.
3. Vyčkejte rozhodnutí.
O žádostech se běžně rozhodne během 3 – 5 dnů. Zákonná lhůta pro vyřízení je 15 dnů. V jednotlivých případech může být zákonná lhůta pro vyřízení prodloužena na 45 dnů, zejména pokud je zapotřebí dalšího posouzení.
4. Vyzvedněte si vízum v případě jeho schválení nebo zamítací formulář v případě zamítnutí víza.
Žadatelé si mohou převzít svůj pas s vízem sami, nebo tím mohou někoho pověřit. V takovém případě musí pověřená osoba předložit ověřenou plnou moc. Uvědomí-li žadatel konzulát při podání žádosti, že za něj pas s vízem převezme někdo jiný, plná moc se nevyžaduje.
Zamítací formulář si musí žadatel převzít sám.
5. Poznámka: Udělení víza neopravňuje automaticky ke vstupu do schengenského prostoru / ČR. Držitel víza je na vnějších hranicích povinen prokázat, že splňuje podmínky ke vstupu dané schengenským hraničním kodexem a může být při vstupu požádán předložit doklad o ubytování, financích, zpáteční letenku aj. Neinformování konzulátu o jakýchkoliv změnách v podmínkách cesty poté, co byla žádost podána nebo poté, co bylo vízum uděleno, může zapříčinit zrušení víza nebo prohlášení víza za neplatné.
Právní zdroje:
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex)
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/399 ze dne 9. března 2016, kterým se stanoví kodex Unie o pravidlech upravujících přeshraniční pohyb osob (Schengenský hraniční kodex)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/36/EU ze dne 26. února 2014 o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem zaměstnání jako sezónní pracovníci
- Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů
- Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
- Vyhláška č. 322/2017 Sb., o stanovení seznamu odvětví, která zahrnují činnosti závislé na ročním období
Užitečné odkazy: