Návrat do Česka
Na co nezapomenout po ukončení zaměstnání či dlouhodobého pobytu v jiném členském státě EU a návratu do Česka
Pozn.: Uvedené údaje slouží pouze pro základní orientaci v problematice. Pro detailnější informace kontaktujte příslušné úřady.
Zdroj: Příručka pro migrující osoby (PDF, 759 KB)
Ukončení pracovního poměru v Belgii
Migrující pracovníci spadají pod sociální systém toho státu, na jehož území pracují a odvádějí příspěvky na sociální zabezpečení. Informace o tom, jak postupovat při ukončení pracovního poměru v Belgii a které dokumenty si vyžádat od zaměstnavatele naleznete na stránkách EURES.
Povinnosti při návratu
Jakmile ukončíte svou výdělečnou činnost či dlouhodobý pobyt v jiném členském státě a rozhodnete se vrátit do Česka, měli byste kontaktovat následující instituce:
a) Zdravotní pojišťovnu – po dobu činnosti v jiném členském státě jste - kromě výjimek, nebyli v Česku zdravotně pojištěni. Proto je nutné znovu obnovit pojistný vztah k jedné z českých zdravotních pojišťoven.
Bude však nutno doložit, že jste byli po dobu odhlášení účastníkem systému zdravotního/sociálního zabezpečení jiného státu, příp. byli pojištěni jiným způsobem. Požádejte tedy zdravotní pojišťovnu, u které jste byli v zahraničí pojištěni, o vystavení formuláře E104 nebo S041 nebo jiného potvrzení, které dokládá Vaši účast v tamním systému sociálního zabezpečení.
Ve výjimečných případech můžete své zahraniční pojištění doložit i jiným způsobem, např. výplatními páskami či jiným dokladem, ze kterého bude patrné, že jste byli v daném členském státě po celou dobu pojištěni. Doporučujeme tak učinit po dohodě s Vaší zdravotní pojišťovnou. Pojištění v Česku nelze obnovit po dobu, po kterou trvá pojištění v jiném členském státě (např. z důvodu pobírání nemocenských dávek, dávek v nezaměstnanosti apod.).
b) Kontaktní pracoviště pobočky Úřadu práce v místě Vašeho bydliště - pokud si přejete hledat jeho prostřednictvím nové zaměstnání, nebo žádáte o dávky poskytované tímto úřadem.
c) Okresní správě sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště, pokud jste byl jako OSVČ důchodově, příp. důchodově pojištěn
O nároku na dávky v nezaměstnanosti lze hovořit pouze v případě, že jste v průběhu své SVČ v jiném členském státě byli proti riziku nezaměstnanosti pojištěni. I pokud tomu tak bylo, tak po návratu do Česka nemáte vždy nárok na českou podporu v nezaměstnanosti.
Obecně platí, že dávky v nezaměstnanosti poskytuje stát, ve kterém byla vykonávána poslední činnost.
Výjimka platí jen v případě, pokud jste během posledního zaměstnání bydleli v Česku, což splňují zejména příhraniční osoby vykonávající SVČ (pendleři) a osoby vykonávající v zahraničí SVČ jen krátkodobě – tyto osoby mohou po skončení zahraniční SVČ žádat o dávky v nezaměstnanosti na českém ÚP. Ostatní osoby vykonávající SVČ mají možnost dávky v nezaměstnanosti nárokovat od státu, ve kterém byli naposledy výdělečně činní a případně si nechat tyto dávky vyplácet po omezenou dobu do Česka.
d) Při ukončení pobytu v zahraničí je potřebné požádat o vyškrtnutí ze ZSV
Další užitečné informace:
EURES - návrat do Česka
EURES - životní a pracovní podmínky v Česku
Česká republika - Co se počítá po návratu ze zahraničí
Česká správa sociálního zabezpečení
Úřad práce ČR
SOLVIT