
Podnikatelská mise českých firem z obranného průmyslu do Japonska
05.10.2017 / 11:59 | Aktualizováno: 23.10.2017 / 06:46
Ve dnech 30.9. – 4.10.2017 se uskutečnila podnikatelská mise představitelů obranného průmyslu ČR do Japonska, vedená zástupcem náměstka ministra a ředitelem Odboru průmyslové spolupráce a řízení organizací Ministerstva obrany Tomášem Kopečným. V delegaci byli dále přítomni ZŘ Odboru průmyslové spolupráce MO Jakub Brož, ZŘ Odboru ekonomické diplomacie MZV Pavel Bobek, představitel Generálního štábu AČR pplk. Petr Šnajdárek, zástupce Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení při Univerzitě obrany v Brně prof. pplk. Stanislav Florus a také zástupci firem ERA Pardubice, AVEC Chem a VOP CZ. Mise byla připravena a zrealizována ve spolupráci MO ČR s Velvyslanectvím ČR v Tokiu v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie MZV. Členové mise kromě Ministerstva obrany a vyzbrojovacího úřadu ATLA navštívili několik specializovaných výzkumných ústavů a prezentovali své technologie na semináři „Czech Defence Technology Day“.
Tato podnikatelská mise navazovala na úspěšné představení několika českých firem z obranného a leteckého průmyslu potenciálním japonským partnerům, které se v doprovodu náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty zúčastnily podnikatelské mise předsedy vlády Sobotky na jeho oficiální návštěvě Japonska koncem června 2017. Šlo tak o potvrzení dlouhodobého zájmu ČR o spolupráci s Japonskem v oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu, který vychází zejména ze změny japonské obranné doktríny a následného ustavení nové státní vyzbrojovací komise ATLA v roce 2015. V červenci 2017 bylo navíc podepsáno Memorandum o porozumění mezi oběma ministerstvy obrany, které položilo formální základ pro další spolupráci v této strategické oblasti.
Japonsko v poslední době zásadně posiluje výdaje na obranu, např. pro finanční rok 2018 se počítá s výdaji ve výši téměř 50 mld. USD. Pro Českou republiku ze všeho výše uvedeného vyplývá výrazný nárůst příležitostí pro vzájemný obchod s vojenskou technikou, a to především v oblasti radiolokačních a radiosondážních přístrojů (zejm. pasivní radary) a v oblasti CBRN (ochrana proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným látkám).
Na tyto dvě klíčové oblasti byla také zaměřena uvedená podnikatelská mise, která v rámci dvoudenního intenzívního programu absolvovala jednání na japonském Ministerstvu obrany (p. Takayanagi, Director for Policy Planning, International Policy Department, Ministry of Defense), na vyzbrojovacím úřadu ATLA (p. Suzuki, náměstek ministra obrany a Commissioner ATLA a p. Nakamura, Director of Equipment Policy), spojené s prezentací českých firem a jejich technologií odborným nákupčím ATLA, a navštívila také několik výzkumných ústavů specializovaných na uvedené oblasti (Advanced Defense Technology Center, Electronic Systems Research Center a Mitsubishi Electric Information Technology R&D Center).
Ústředním bodem programu mise pak byl seminář nazvaný „Czech Defence Technology Day“, který se uskutečnil dne 3.10.2017 v prostorách kinosálu ZÚ Tokio s následnou networkingovou recepcí a B2B jednáními u připravených firemních stolů. Semináře se zúčastnilo 37 zástupců firem a institucí z obranného průmyslu Japonska, kteří měli možnost seznámit se s nejnovějšími technologiemi a produkty z uvedených dvou klíčových oblastí možné spolupráce, a to pasivních sledovacích systémů a ochrany proti zbraním hromadného ničení. Následná živá diskuze potvrdila existenci reálného potenciálu spolupráce mezi oběma zeměmi v této strategické oblasti.
V rámci vyhodnocení projektu byla jako další potřebný krok pro rozvoj možností uplatnění českých technologií v japonském obranném programu vytipována organizace incomingové mise představitelů japonské armády, Ministerstva obrany, ATLA a také vybraných představitelů JP obranného průmyslu do ČR v průběhu příštího roku, v jejímž rámci budou mít možnost navštívit vytipované české firmy a také několik vojenských útvarů, které uvedené špičkové technologie využívají v praxi.
Stanislav Beneš, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Tokiu