
Rekordní účast českého leteckého průmyslu na Paris Air Show – Le Bourget 2025
03.07.2025 / 16:06 | Aktualizováno: 03.07.2025 / 17:49
Mezinárodní letecký a kosmický veletrh Paris Air Show, který se každé dva roky koná na letišti Le Bourget u Paříže, je nejvýznamnější událostí svého druhu v Evropě a jednou z nejprestižnějších leteckých přehlídek na světě. Představují se zde technologické inovace, trendy budoucnosti v oblasti letectví a zároveň se zde odehrávají klíčová obchodní jednání a uzavírají důležité zakázky. Česká republika měla letos na veletrhu historicky největší zastoupení 22 firem.
Ročník 2025 se konal od 16. do 22. června a byl mimořádně úspěšný i z pohledu organizátorů. Všechny výstavní plochy byly rozebrány již ke konci loňského roku, všechny výstavní metry čtvereční v halách byly plně obsazeny až na hranici možností. Tribuny s 3 500 místy na oficiální zahájení a leteckou show byly rozprodány během chvilky.
Letošní formát zůstal stejný jako v předchozích letech : čtyři dny pro odbornou veřejnost (pondělí až čtvrtek), v pátek pro studenty a nezaměstnané, a víkend s leteckou show pro širokou veřejnost.
Mezinárodní letecký a kosmický veletrh v Le Bourget navštívilo mezi 16. a 22. červnem celkem 305 200 návštěvníků, což je více než v roce 2023, zejména díky zvýšené účasti odborné veřejnosti (141 000 odborná veřejnost (38 % ze zahraničí) a 164 200 široká veřejnost). Celková návštěvnost však ještě zůstává nižší než před pandemií
Aktuální situace ve světě a geopolitické napětí se přirozeně odrazily i na letošním ročníku Mezinárodního leteckého a kosmického salonu v Le Bourget.
Oproti předchozím ročníkům narostl podíl firem a produktů z oblasti obranného průmyslu a duálních technologií, svědčící o zvyšování investic do obrany a o nutnosti urychlení technologického vývoje v této oblasti. Návštěvníci měli rovněž možnost konstatovat velkou nabídku nejnovějších modelů dronových systémů a bezpilotních letadel.
Velký prostor letos dostal rovněž vesmírný sektor, zejména inovativní firmy tzv. „new space“, které vystavovaly v rámci Paris Space Hub.
Ačkoliv energetická transformace letectví ustoupila do pozadí mediálního zájmu, návštěvníci mohli obdivovat zásadní pokroky v mnoha projektech v této oblasti.
REKORDNÍ ÚČAST ČESKÝCH FIREM
Pod národní značkou a za podpory státních institucí se v Le Bourget představilo celkem 22 českých firem. Spektrum vystavujících podniků pokrývá širokou škálu činností a nabízí ucelený přehled schopností českého leteckého průmyslu – od výrobců letadel, motorů a avioniky přes poskytovatele pilotního výcviku a MRO služeb až po vývojáře autonomních systémů a dodavatele špičkových komponent. Cílem bylo rovněž představit Českou republiku jako jednu z pouhých devíti zemí světa, která dokáže na svém území vyvinout a vyrobit kompletní letadlo.
Vysoká účast jen potvrdila aktuální dynamický růst českého leteckého průmyslu a jeho vysokou úrovenň. Potvrdila rovněž ambice českých firem být součástí dodavatelských řetězců světových lídrů, ale zároveň nabízet vlastní produkty a technologie na globálním trhu.
Paris Air Show 2025 tak pro české vystavovatele byla nejen platformou pro představení inovací a technologických schopností, ale především místem konkrétních obchodních jednání.
Představení českého leteckého průmyslu podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem obrany za podpory velvyslanectví České republiky ve Francii a v úzké spolupráci s Asociací českého leteckého a kosmického průmyslu, prostřednictvím programu na podporu ekonomické diplomacie PROPED.
V rámci české národní expozice byla představena celkem tři letadla na venkovní expozici. Letoun L 410 NG se na Paris Air Show představil jako reprezentant společnosti Aircraft Industries, která spadá pod křídla české průmyslové skupiny OMNIPOL. V oblasti lehkého letectví zaujala prezentace dvou ultralehkých letounů Shark od česko-slovenské společnosti SharkAero, který je považován za nejrychlejší letoun ve své kategorii.
Národní expozice o rozloze 150 m2 byla stylizována do podoby dvoupatrové výrobní haly, která zdůrazňuje jedinečné schopnosti Česka ve vývoji a výrobě finálních produktů a know-how rozsáhlého dodavatelského řetězce. Podtrhuje rovněž význam českého leteckého průmyslu v mezinárodních programech a světových dodavatelských řetězcích.
Českou stopu na globální scéně potvrdilo mimo jiné i vystavení výřezu křídla letounu Airbus A220 z dílny Aero Vodochody. V Paříži se Aero pochlubilo dodávkou již 500 náběžných hran křídel, které vyvinulo a vyrobilo, pro tento program. Největší česká letecká továrna na národní expozici kromě své vlajkové lodě, podzvukového cvičného a taktického letounu L-39 SKYFOX, představila také kompetence v rovině vývoje a výroby leteckých konstrukcí pro globální hráče jako je Airbus, Embraer a další.
Společnost PBS GROUP, která na Paris Air Show disponovala vlastím stánkem, představila v Paříži svůj nový, dosud nejvýkonnější proudový motor PBS TJ-200 o výkonu 400 kilowatů, který představuje zásadní počin na globální scéně e-mobility. Jedná se o pohonnou jednotku pro regionální letadla s kapacitou až 10 pasažérů.
Nováčkem české reprezentace byla společnost FlyinDiamonds, která zastupovala rychle se rozvíjející český bezpilotní sektor. Představila autonomní drony vlastní výroby a zázemí prvního sdíleného testovacího a výcvikového polygonu pro drony v České republice, jehož je operátorem.
Výcvikovou doménu Česka, jako jedné z mála zemí na světě, které dokáží zajistit jak základní, tak pokročilý pilotní výcvik na letounech a simulátorech vlastní výroby, představí LOM PRAHA spolu s dceřinkou VR Group. LOM PRAHA tak je schopen nabídnout kompletní výcvikový cyklus – od simulace až po reálné létání.
Pro Francii je letecký a kosmický sektor zásadní a strategickou součástí jejího hospodářství. Jeho podíl na HDP země činí přibližně 4 %. Francie je po USA druhým největším vývozcem leteckého vybavení na světě a letecký sektor je nejvýznamnějším exportním odvětvím Francie. Francouzské letecké průmyslové odvětví tvoří společnosti zabývající se koncepcí, výrobou a údržbou leteckých zařízení - letadel, helikoptér a bezpilotních letadel, civilních i vojenských. Velké skupiny se opírají o široký subdodavatelský řetězec složený převážně z malých a středních podniků, jehož dovednosti sahají od výroby nástrojů a jednoduchých mechanických a elektronických součástí až po návrh, výrobu a montáž složitých součástí, jako jsou kompletní části letadel nebo komplexní digitální systémy.
Pro výrazně exportně orientovaný český letecký průmysl je Francie důležitým vývozním partnerem. Francie se řadí mezi první tři destinace, kam proudí nejvíce tuzemského leteckého exportu. České firmy jsou zapojeny do dodavatelského řetězce evropského výrobce AIRBUS, jako například Aero Vodochody. Další vybavení pro letadla AIRBUS pochází z výrobních závodů francouzských skupin SAFRAN CABIN v Plzni a LATECOERE v pražských Letňanech a celé řady menších českých firem. Ve Francii se také daří českým výrobcům sportovních ultralightů, v jejichž výrobě Česko patří mezi světové špičky.
SEZNAM ČESKÝCH VYSTAVOVATELŮ
výrobci finálních letounů (Aero Vodochody, Aircraft Industries, Shark) a komponent (Jihostroj, Jihlavan, Seko Aerospace, DevCom, Aveo Engineering, Quittner & Schimek, SPEEL Praha, Unis, Ray Service, Plexiweiss, Licrit, Stein steel company, Zuri),
opravárenské podniky (LOM Praha, Česká letecká servisní, Czech Airlines Technics, Helicopter Alliance),
poskytovatelé řešení pro pilotní výcvik ((LOM Praha ),
zástupci pasivních aktivních (CSG Aerospace, FlyinDiamonds) sledovacích technologií a
profesionálové z oboru testování a zkušebnictví (Radalytica).
výrobci leteckých motorů (PBS Velká Bíteš) a elektrických pohonů (MGM Compro) či průmyslová skupina Omnipol.
Klíčová čísla 55. ročníku SIAE 2025
2 400 vystavovatelů ze 48 zemí (včetně 1 124 francouzských)
136 start-upů
332 firemních pavilonů,
70 ha výstavní plochy
155 vystavených letadel, 173 letových ukázek
141 000 návštěvníků z řad odborné veřejnosti (38 % ze zahraničí)
164 200 návštěvníků z řad široké veřejnosti
80 civilních oficiálních delegací ze 64 zemí a 5 mezinárodních organizací
174 vojenských delegací ze 77 zemí a 5 mezinárodních organizací
149 dalších institucionálních delegací, včetně 20 z institucí EU a 3 z NATO
7 000 studentů
Příští veletrh Le Bourget se bude konat opět za dva roky od 14. do 20. června 2027.