français  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MILIPOL PAŘÍŽ 2023 - přehlídka nejnovějších technologií a inovací v oblasti vnitřní bezpečnosti

Francouzský mezinárodní veletrh MILIPOL je přední světovou událostí v oblasti vnitřní bezpečnosti a prevence a je určen civilním a bezpečnostním složkám.
Letošní ročník je co do počtu vystavovatelů zatím největší ve své historii. Celkem se zde představilo přes 1100 vystavovatelů a veletrh navštívilo přes 30 000 návštěvníků.
O mezinárodním charakteru veletrhu svědčí vysoký počet zastoupených zemí, kterých v letošním roce bylo 48 a zájem zahraničních delegací, jichž se přihlásilo 160.
61% z celkového počtu vystavovatelů bylo zahraničních a na veletrhu se formou národních pavilonů představilo 16 zemí.

Prioritními tématy letošního ročníku byl vývoj umělé inteligence, boj proti dronům, kybernetická bezpečnost a forenzní vědy.

Téměř polovina firem nabízela vybavení pro bezpečnostní složky (od uniforem po drony), 30 % informační systémy a systémy pro zajištění kybernetické bezpečnosti a přibližně 8 % zbraně.

Veletrh vznikl v roce 1984 z iniciativy dodavatelů policie a četnictva s cílem podpořit jejich mezinárodní rozvoj a export. Od roku 1995 se Milipol koná pod záštitou francouzského ministerstva vnitra.

ČESKÁ REPUBLIKA NA MILIPOLU 2023

Česká republika měla na Milipolu 2023, který se konal na severovýchodním předměstí Paříže, již tradičně silné zastoupení. Na českém národním pavilonu se pod hlavičkou CzechTrade v rámci projektu OPPIK – Novum, podpora pro střední a malé podniky prezentovalo 6 firem :

AVEC CHEM

EO SECURITY

EURO SECURITY PRODUCTS - ESP

HAYASHI.CZ

KOUTNÝ

VZDUCHOTECHNIK

Dalších 12 společností z České republiky se na veletrhu prezentovalo samostatně:

SCILIF s.r.o. SUNFIBRE

ČESKÁ ZBROJOVKA COLT

COMPELSON      

FORSOLUTION                   

GRAPH AWARE Praha                    

HOLÍK INTERNATIONAL     

INVASYS

PHONEXIA

PROTOTYPA

RETIA

SELLIER & BELLOT

SOLOMANUFACTURE / ULRAPORT

MILIPOL 2023

Návštěvníci z řad odborné veřejnosti a mezinárodní delegace se však na veletrh MILIPOL nevypravily jen kvůli zbraním a bezpečnostním systémům, ale zejména kvůli nejnovějším technologiím a revolučním inovacím, které svědčí o dynamice oboru.

Sektor vnitřní bezpečnosti se těší v současné době zesílenému růstu, což je jednak důsledkem rostoucího počtu bezpečnostních hrozeb ve světě a probíhajícím technologickým převratům napříč téměř všemi sektory. Letošní ročník veletrhu Milipol 2023 jen potvrdil výkonnost tohoto sektoru.

Návrat války do Evropy dodal bezpečnostním otázkám novou perspektivu a překrývání světa obrany a bezpečnosti je stále silnější, ať už jde o šifrovanou komunikaci, detekci výbušnin, boj proti CBRN (jaderným, radiologickým, biologickým a chemickým) rizikům, sledovací drony, biometrii atd. Jsme svědky zrychleného šíření nových technologií a využívání umělé inteligence, ať už jde o informační a ochranné systémy, zpravodajství či kybernetická bezpečnost.

Celosvětové výdaje na bezpečnost dnes rostou rychleji než HDP a za rok 2022 se odhadují na 669 miliard eur, což přestavuje nárůst o 4,5 % oproti roku 2021 (zdroj En toute sécurité).

FRANCIE

Francouzský bezpečnostní trh se v roce 2022 vyznačoval obzvláště silnou dynamikou s vysokým 7 % růstem a ročním obratem ve výši 35 miliard eur.
Velké firmy si jsou vědomy nezbytnosti investovat do kybernetické bezpečnosti a také stát rovněž navyšuje výdaje na modernizaci policie a četnictva.  Státní výdaje na vnitřní bezpečnost státu se v loňském roce zvýšily o 8 % a v letošním roce se mají zvýšit o dalších 7 %. V tomto nárůstu se však z velké části promítá nutností připravit se na Olympijské hry (zdroj Les Echos).

K největším světovým hráčům v oblasti obrany a bezpečnosti patří celá řada francouzských firem, jako např. Atos, Thales, Sopra Steria, Airbus či Safran.

Veletrh se koná pod záštitou francouzského ministerstva vnitra jednou za dva roky a je vyjímečnou přehlídkou těch nejnovějších inovací v  oblasti vnitřní bezpečnosti:

 • Ochrana osobních údajů
 • Informační a komunikační systémy
 • Business a industrial intelligence
 • Forenzní policie
 • Udržování pořádku
 • Boj proti terorismu
 • Ochrana průmyslových a speciálních areálů
 • Boj proti organizovanému zločinu
 • Bezpečnost na veřejných prostranstvích a v budovách
 • Bezpečnost dopravy
 • Zabezpečení přístavů a letišť
 • Kontrola hranic
 • Silniční bezpečnost
 • Bezpečnost v oblasti vězeňské služby
 • Zajištění bezpečnosti v ropném průmyslu a zpracování zemního plynu
 • Boj proti cybernebezpečí a cyberkriminalitě
 • Soukromé bezpečnostní služby

Na rozdíl od trhu "defense", kde jsou jedinými zákazníky vlády, je tento sektor mnohem širší a zahrnuje velké množství potenciálních klientů, jak veřejných, tak soukromých. 

ÚSPĚCH ČESKÉ FIRMY PHONEXIA NA Milipol Innovation Awards 2023

Stejně jako v předchozích letech veletrh vybírá a oceňuje v rámci Milipol Innovation Awards ty nejlepší inovace. Mezi letošními oceněnými byla i česká firma PHONEXIA, která zvítězila v kategorii "krizové řízení“. Oceněna byla za konverzačního agenta určeného k aktivaci v případě, že jsou služby tísňového volání příliš přetížené. Konverzační agent, na jehož vývoji se podílí 38členný tým z různých institucí, bude s volajícím komunikovat, jako by na druhém konci linky byl skutečně lidský operátor. Vyslechne volajícího a v případě potřeby požádá o případná upřesnění požadovaná záchrannými službami. Konverzační agenti nemají v žádném případě nahradit operátory tísňových linek; slouží pouze k navýšení jejich kapacity v případě přetížení call center. Konverzační agenti by mohli být užiteční zejména při velkých přírodních katastrofách, jako jsou povodně a tornáda ( pro více informací viz. Vainqueurs Milipol Innovation Awards 2023 | Milipol Paris).

Perspektivní sektory v oblasti vnitřní bezpečnosti a obrany :

 • obchod s kamerovými a detekčními systémy
 • prodej dronů
 • zajištění bezpečnosti francouzských letišť 
 • videoostraha a kamerové systémy 
 • kybernetická bezpečnost 
 • vybavení pro bezpečnostní složky 
 • elektronická bezpečnost (zabezpečovací systémy, kontrola přístupu)
 • modernizace telekomunikační sítě Ministerstva vnitra v hodnotě 900 mil.

Další ročník veletrhu Milipol Paris se bude konat 18-21. listopadu 2025.
Zahraniční mutace veletrhu se konají i v dalších prioritních regionech: Milipol Quatar – Doha, Milipol Asia-Pacific v Singapůru a Milipol India v New Dehli.

Galerie


Milipol Paříž 2023