na_celou_sirku

Francie bude investovat do výstavby větrných elektráren na atlantickém pobřeží.

Francii se daří naplňovat stanovené cíle energetické tranzice produkovat v roce 2020 až 23 % energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Přispět má zejména masivní výstavba větrných elektráren u pobřeží. Nově vláda oznámila přípravu tendru na zřízení větrných farem na atlantickém pobřeží v provincii Charente-Maritime, který má proběhnout v roce 2017.
 

Ve 3. čtvrtletí 2016 došlo k výraznému nárůstu podílu elektrické energie produkované OZE na spotřebě francouzských firem a domácností. Zatímco v roce 2015 činil tento podíl necelých 15 %, letos to bude 19,5 %. Francie se tak rychle blíží vytyčenému cíli produkovat v roce 2020 z OZE až 23 % spotřeby elektřiny v zemi.

Výroba energie z OZE se, ve srovnání s minulým rokem, zvýšila o 6,6 %. Nejdynamičtěji rostoucím sektorem OZE je ve Francii větrná energie. Z celkového nárůstu 417 MW instalovaného výkonu ve 3. čtvrtletí 2016 se výroba z větrné energie podílela 293 MW, tj. 70 %.

Je zřejmé, že ze všech zdrojů OZE sází Francie pro dosažení energetické tranzice čím dále tím více na energii z větru. V praxi se toto úsilí promítá do ambiciózních plánů na výstavbu parků větrných elektráren. Už v roce 2012 vyhrál francouzský koncern EDF výběrové řízení na výstavbu 1 500 MW instalovaného výkonu off-shore větrných elektráren. Druhý obdobný projekt s produkční kapacitou 1 000 MW získalo v roce 2014 konsorcium ENGIE. V dubnu 2016 vláda vyhlásila tendr na výstavbu větrných elektráren na severu Francie v oblasti Dunkerque.

Nově ministryně ekologie a udržitelného rozvoje S. Royal oznámila přípravu dalšího tendru na zřízení větrných farem na atlantickém pobřeží v provincii Charente-Maritime poblíž l'île d'Oléron. Detaily nadcházejícího tendru, vč. kapacity nových instalací, budou zveřejněny začátkem roku 2017.

Aktuální vývoj tak potvrzuje předpoklad z Mapy oborových příležitostí pro Francii, že sektor OZE, a zejména větrná energie, je velmi perspektivní pro české firmy z hlediska subdodávek velkým francouzským energetickým koncernům. Francouzská strategie rozšiřování kapacit OZE počítá s masivními investicemi do tohoto odvětví a dává tak prostor pro navázání dlouhodobých partnerství mezi místními dodavateli a provozovateli elektráren OZE a českými firmami. Mezi perspektivními obory pro subdodávky lze spatřit kromě standardních strojírenských komponent i výrobky z kompozitních materiálů a plastů, které se v čím dál větší míře uplatňují při výrobě větrných elektráren.

 

Tibor Opěla, obchodní rada velvyslanectví v Paříži