česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Evropského parlamentu 2024

Volby do Evropského parlamentu se konají v České republice 7. a 8. června 2024. Ve volbách do Evropského parlamentu nemohou voliči hlasovat na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí.
 

V České republice se volby do Evropského parlamentu uskuteční v pátek 7. června a v sobotu 8. června 2024. Volební místnosti budou v pátek 7. června otevřeny od 14:00 hod. do 22:00 hod. a v sobotu 8. června od 08:00 hod. do 14:00 hod.

Pro volby do Evropského parlamentu tvoří státní území České republiky jeden volební obvod a za Českou republiku bude v roce 2024 zvoleno 21 poslanců.

Státní občan České republiky může hlasovat pro kandidáty uvedené na kandidátních listinách zaregistrovaných v České republice pouze na území ČR. Volič se tedy v tomto případě musí ve dnech voleb nacházet na území ČR.

Na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí hlasovat nelze. Korespondenční hlasování zákon o volbách do Evropského parlamentu v současné době neumožňuje.

Voliči zapsaní do zvláštního seznamu voličů vedeného zdejším zastupitelským úřadem se mohou hlasování v ČR zúčastnit, pokud budou mít vydaný voličský průkaz. S voličským průkazem může volič hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR.

Žádost o vydání voličského průkazu v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem nebo v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky voliče musí být zastupitelskému úřadu doručena nejpozději do pátku 31. května 2024, případně předána osobně nejpozději do středy 5. června 2024.

Vydání voličského průkazu se provádí bez poplatku.

Voličský průkaz může zastupitelský úřad voliči předat, příp. zaslat poštou nejdříve ve čtvrtek 23. května 2024.

Upozorňujeme, že pro tyto volby je možné předat nebo doručit písemnou žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů do 28. dubna 2024. To však má praktický smysl pouze v případě osob, které na území ČR nemají trvalý pobyt a nejsou tedy zapsána do stálých seznamů voličů na území ČR.

Informace o způsobu a podmínkách hlasování ve volbách do evropského parlamentu je zveřejněna na webové stránce Ministerstva vnitra České republiky.

přílohy

Volby do Evropského parlamentu 2024 1 MB PDF (Acrobat dokument) 2.4.2024

Výsledky losování pro označení hlasovacích listků do... 191 KB PDF (Acrobat dokument) 25.4.2024