česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Proběhlo každoroční zasedání smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi (ATT)

Ve dnech 22. - 26. 8. se uskutečnilo každoroční zasedání smluvních stran Smlouvy o obchodu se zbraněmi (ATT), kterého se zúčastnila česká delegace vedená zástupcem náměstka ministra průmyslu a obchodu Lukášem Prokešem.

Do práce osmé konference (CSP8) se Česká republika zapojila jako člen Řídícího výboru, do nějž byla zvolena v roce 2021 (CSP7). Právě jménem Řídícího výboru vystoupil Lukáš Prokeš, aby představil zprávu o jeho činnosti a výsledcích za posledních dvanáct měsíců, včetně finančních záležitostí či nových zakázek. Vedle ČR jsou členy Řídícího výboru Kostarika, Jižní Korea, Velká Británie a Jihoafrická republika.

Smlouva, kterou Česká republika ratifikovala podpisem prezidenta republiky v září 2014, vstoupila v platnost v prosinci téhož roku. Jejím cílem je regulace mezinárodního obchodu s konvenčními zbraněmi, prevence zneužití zbraní a tím přispění k mezinárodnímu míru a bezpečnosti. Konkrétněji zavazuje členské státy k monitorování dovozu, vývozu zbraní a k zajištění zamezení vývozu zbraní v situaci, kdy by exportem došlo k porušení mezinárodních závazků nebo by mohl být zneužit k porušování lidských práv.

Současně smlouva přispívá k narovnání konkurenčního prostředí ve prospěch vývozců ze zemí, které mají funkční a efektivní kontrolní mechanismy, tedy mimo jiné z České republiky.