česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva státního tajemníka Radka Rubeše u příležitosti 55. zasedání Rady OSN pro lidská práva

V pondělí 26. února začalo v Ženevě 55. zasedání Rady OSN pro lidská práva. ČR zastupoval v segmentu na vysoké úrovni ve dnech 26. až 28. února státní tajemník Radek Rubeš. Kromě lidskoprávní tématiky se věnoval i oblastem dalších mezinárodních organizací v Ženevě a navštívil například Světovou obchodní organizaci, Mezinárodní telekomunikační unii nebo CERN

Státní tajemník vystoupil s národním projevem před Radou OSN pro lidská práva. „Žijeme v době všudypřítomných konfliktů, převratů a krizí, které mají zničující dopad na lidská práva. Česko bude spolupracovat se svými mezinárodními partnery, aby zajistilo, že Rada bude moci efektivně fungovat, uspět ve svých četných úkolech při prosazování a ochraně lidských práv a předcházet jejich porušování na celém světě,“ uvedl Radek Rubeš.

Na okraj zasedání se u příležitosti dvouletého výročí od vypuknutí ruské agrese vůči Ukrajině zúčastnil státní tajemník akce na podporu UkrajinyStanding with Ukraine: Resilience in the Face of Aggression“, pořádané stálou misí USA. Česko podpořilo i hlavní ukrajinskou akci na okraj Rady nazvanou „10 years of Russia´s Assault on Human Rights and Fundamental Freedoms in Ukraine“.

Státní tajemník vedl řadu bilaterálních, setkal se s ministrem pro evropské záležitosti a obranu Irska Peterem Burkem a s náměstky ministrů zahraničí Norska, Kostariky, Slovenska a Thajska. Jednal také se zástupkyní Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Nadou Al-Nashif.

Na schůzce s představitelkou Kanceláře OSN pro snižování rizika (UNDRR) katastrof Paolou Albrito potvrdil státní tajemník téma jako dlouhodobou prioritu ČR. Dále se státní tajemník seznámil s prací Centrální trasovací agentury, pátrací služby Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC).

Při setkání se zástupcem generální tajemnice Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) Tomasem Lamanauskasem vyjádřil státní tajemník českou podporu telekomunikačním projektům včasného varování v rámci programu Connect2Recover v Moldavsku a Gruzii.

Dalším bodem programu byla cesta do Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), kde se státní tajemník setkal s Čechy pracujícími v organizaci a také s ředitelem pro výzkum Joachimem Mnichem. Diskuze s krajany se zaměřila na praktické otázky spojené s životem v zahraničí. Během návštěvy měla delegace možnost navštívit i zázemí experimentu ALICE

Na závěr své návštěvy státní tajemník zavítal do Světové obchodní organizace (WTO).

Galerie


ST v Ženevě 2024