Děti a vnuci bývalých českých/československých občanů mohou nově získat občanství ČR
06.09.2019 / 04:22 | Aktualizováno: 30.03.2023 / 00:53
Novela Zákona o státním občanství České republiky č. 186/2013 Sb., účinná od 6. 9. 2019, dovoluje další kategorii cizinců s českými kořeny nabývat státní občanství ČR prohlášením. Jde o cizince, kteří nejsou státními občany Slovenska a jejichž alespoň jeden z rodičů nebo prarodičů měl a v období do 31. 12. 2013 pozbyl české nebo československé státní občanství(*). Není přitom rozhodné, zda bývalý občan (rodič, prarodič), od kterého cizinec svůj nárok na učinění prohlášení odvozuje, je naživu, či zda zemřel.
K přijetí prohlášení o nabytí státního občanství ČR dle nového ustanovení § 31 odst. 3 zákona o státním občanství ČR je oprávněn také generální konzulát ČR v Los Angeles. Možnost podávat prohlášení podle tohoto ustanovení není časově omezena.
Cizinec-prohlašovatel k vyplněnému formuláři prohlášení dle § 31 odst. 3 (PDF, 269 KB) připojí následující dokumenty:
- kopii svého platného dokladu totožnosti (např. řidičského průkazu USA nebo datové stránky cestovního pasu),
- svůj rodný list (**),
- svůj oddací list, doklad o vzniku partnerství, případně doklad o rozvodu manželství, doklad o zrušení partnerství, úmrtní list zemřelého manžela nebo partnera (**),
- rodné listy rodičů, jejich oddací list, popřípadě doklad o rozvodu manželství nebo úmrtní listy (**),
- české/československé rodné listy prarodičů, jejich oddací list, popřípadě doklad o rozvodu manželství, nebo jejich úmrtní listy, pokud jsou tyto doklady nezbytné pro učinění prohlášení (**),
- doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého či československého státního občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů prohlašovatele (originál naturalizační listiny USA, originál listiny/osvědčení o propuštění ze státního svazku apod.),
- vyplněný formulář s osobními údaji prohlašovatele,
- konzulární poplatek podle položky 159b, uhrazený v hotovosti nebo formou Money Order či banker's cheque.
Za své dítě mladší 18 let činí samostatné prohlášení o nabytí státního občanství ČR rodič dítěte. Vedle dokumentů uvedených v předchozím odstavci se k vyplněnému formuláři prohlášení dle § 31 odst. 5 (PDF, 271 KB) připojí dále:
- rodný list dítěte (**),
- souhlas druhého rodiče s nabytím státního občanství ČR s jeho úředně ověřeným podpisem (souhlas druhého rodiče se nevyžaduje, pokud zemřel, byl zbaven rodičovské odpovědnosti, pokud mu výkon jeho rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven, nebo není-li jeho pobyt, pokud žije mimo území ČR, znám),
- v případě dítěte staršího 15 let jeho souhlas s nabytím státního občanství ČR s jeho úředně ověřeným podpisem.
Pro přijetí prohlášení na generálním konzulátu ČR v Los Angeles:
- za osobní přítomnosti cizince je třeba předchozí sjednání termínu e-mailem na adresu losangeles@embassy.mzv.cz;
- v poštovním styku je nezbytné, aby podpisy cizince na prohlášení (a u prohlášení činěných za nezletilé rovněž podpisy rodičů a dítěte staršího 15 let) byly úředně ověřeny u honorárního konzula ČR.
Rozhodování o prohlášení učiněném dle § 31 odst. 3 bude následně provádět příslušný krajský úřad v ČR. Bude přitom ověřovat, zda alespoň jeden z rodičů nebo prarodičů prohlašovatele je nebo byl českým/československým občanem.
Pátrání po zemřelých předcích v ČR není v působnosti generálního konzulátu: touto činností se zabývají komerční instituce (detektivní kanceláře, genealogické agentury).
(*) Možnost nabýt občanství prohlášením podle nového ustanovení § 31 odst. 3 se nadále nevztahuje na případy, kdy rodič/prarodič cizince:
- pozbyl československé občanství podle Ústavního dekretu prezidenta republiky č. 33/1945 Sb., o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské, nebo
- pozbyl československé občanství podle Smlouvy mezi ČSR a SSSR o Zakarpatské Ukrajině č. 186/1946 Sb., nebo
- se ke dni 1. 1. 1969 stal (anebo by se k tomuto dni stal) státním občanem Slovenské socialistické republiky, nebo
- nabyl po 1. 1. 1969 slovenské občanství, resp. je dosud občanem Slovenska, nebo
- byl narozen v období od 1. 10. 1949 do 7. 5. 1969 mimo území Československa a nabyl občanství ČR prohlášením dle § 33 zákona o státním občanství ČR.
(**) Listinu je třeba předložit jako originál, nebo jako českým úřadem ověřenou kopii. Veřejná listina, která byla vydána v USA (a obecně mimo území ČR), musí být za účelem použití v ČR opatřena vyšším ověřením (v případě USA apostilou, u listin z některých jiných zemí namísto apostily musí být provedena tzv. superlegalizace). Cizozemská listina a rovněž její vyšší ověření musejí být předloženy společně s jejich ověřeným překladem do českého jazyka: překlad vyhotoví soudní tlumočník, ustanovený podle českého práva.