Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Havlův odkaz si připomínají po celém světě

 

Na sklonku letošního roku si Česká republika připomíná dvě výročí spojená s její moderní historií.  Ve středu 5. října by 80. narozeniny oslavil prezident Václav Havel. V neděli 18. prosince naopak uplyne pět let od jeho smrti. Památku jednoho z nejuznávanějších Čechů si připomínají lidé po celém světě. Zaujal jako dramatik, myslitel, ale i originální politik.
 

New Yorku například vyhlásili 28. září Dnem Václava Havla. Tamní radní symbolicky zvolili den, kdy si v Česku připomínáme odkaz svatého Václava. Český generální konzulát v New Yorku ve spolupráci s Nadací knihovny Václava Havla pak ve městě mezi 27. a 29. zářím uspořádal sérii debat a uměleckých vystoupení.

Mezi dominanty programu patřilo představení tapiserie Petra Síse s názvem Létající muž, která z New Yorku poputuje do Štrasburku, kde bude trvale vystavena v jedné z budov Evropského parlamentu nesoucí jméno prvního českého prezidenta.

Hlavního programu se v New Yorku účastnila Dagmar Havlová, předseda Poslanecké sněmovny PČR Jan Hamáček nebo předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg. Havlovu památku projevem uctila i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Jan Hamáček návštěvu New Yorku mimo jiné využil k prodiskutování možného umístění lavičky Václava Havla do jednoho z newyorských parků.

Na prvního polistopadového prezidenta se vzpomínalo i ve Washingtonu, kde nadace National Endowment for Democracy (NED) v den jeho nedožitých 80. narozenin uspořádala konferenci s názvem Odkaz Václava Havla a budoucnost demokracie.

Hned na začátku konference připomněl ředitel NED Carl Gershman, jaké události svět zasáhly od Havlova úmrtí. Zdůraznil například ruskou anexi Krymu a agresi na Ukrajině či zrod Islámského státu. V návaznosti pak poukázal na nutnost restartování boje za demokracii a sounáležitost liberálně demokratických společností.

Na jeho slova navázala bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albright, která se nejprve pokusila odhadnout některé Havlovy postoje k aktuálním světovým otázkám a následně vyjádřila přesvědčení, že by byl zklamán postojem mezinárodního společenství k syrské krizi a konsternován nárůstem populismu v Evropě i USA.

Celou sérii vzpomínkových akcí rovněž připravili v Litvě. Závěrečná diskuse organizovaná v kaunaské Knihovně a muzeu prezidenta Valdase Adamkuse připadla přesně na 5. října a zúčastnili se jí nejvýznamnější představitelé litevské akademické i občanské společnosti. Diskutovalo se především o nedostatku osobností, autorit a lídrů v dnešní době.

Český velvyslanec Bohumil Mazánek  během akce rovněž připomněl, že daná místa Václav Havel navštívil již během roku 1996, kdy jako první vysoce postavený státník uctil památku Romase Kalandy, který se upálil na protest proti sovětské okupaci ČSSR v roce 1968.

mnichovském Domě německého východu zase na Havlovu počest diskutovali bývalý středoevropský korespondent deníku Süddeutsche Zeitung Michael Frank  a ředitel Českého centra Vídeň Martin Krafl. Za společnosti profesora Andrease Webera debatovali především o Havlovi jakožto Evropanovi, dramatikovi a bojovníkovi za lidská práva.

Havlovu památku si v září připomněli i v Budapešti, kde tamní České centrum ve spolupráci s ambasádou v maďarsku připravilo dvojici představení Havlovy hry Audience přímo v maďarském Národním divadle. Nastudování se ujali herci Divadla Na Zábradlí, herecké skupiny Spitfire Company a maďarského divadla ve Váci.

U příležitosti 80. výročí Havlova narození se vzpomínalo i v etiopské Addis Abebě. Místní zastupitelský úřad uspořádal výstavu s názvem „Václav Havel: Politics of Conscience and Responsibility“, která čtyřmi desítkami působivých fotografií s doplňujícími citáty seznámila návštěvníky s Havlovou komplikovanou životní cestou. V rámci akce měli zájemci z řad veřejnosti rovněž možnost vyslechnout přednášku o Havlově životě a díle, jejíž účinek byl zvýrazněn skutečností, že se role přednášejícího ujal Ivan M. Havel, bratr bývalého prezidenta, který rovněž místnímu tisku poskytl několik inspirujících rozhovorů. Promítání filmu Občan Havel na Evropském filmovém festivalu v Addis Abebě také sklidilo značný úspěch, především u mladého publika.

Odchod prvního polistopadového prezidenta pak připomene slavnostní mše, jejíhož vedení se 12. prosince od 17:00 v kapli Pražské koleje Nepomucenum ujme Jeho Eminence kardinál Angelo Sondano, který přijal zdvořilé pozvání českého velvyslanectví při Svatém stolci. Sondano již za Havla sloužil mši v letech 2011 a 2012.  

galerie

oslavy dne V. Havla

.