25. výročí sjednání Protokolu o ochraně životního prostředí ke Smlouvě o Antarktidě
04.10.2016 / 11:52 | Aktualizováno: 09.03.2023 / 16:13
Dne 4. října 2016 si připomínáme 25 let od sjednání mezinárodní smlouvy o ochraně životního prostředí jedinečného kontinentu – Antarktidy. Česká republika přistoupila k Protokolu o ochraně životního prostředí ke Smlouvě o Antarktidě v roce 2004. Čeští občané – ale i cizinci účastnící se výpravy do Antarktidy, která je organizována v ČR – jsou povinni dodržovat pravidla ochrany životního prostředí Antarktidy, která stanoví zákon o Antarktidě účinný od roku 2005.
V roce 1991 se rozhodly státy s tradicí polárních aktivit sjednat k existující Smlouvě o Antarktidě Protokol o ochraně životního prostředí. Protokol zavazuje smluvní strany ke všestranné ochraně životního prostředí Antarktidy a označuje tento kontinent za přírodní rezervaci zasvěcenou míru a vědě. Protokol zakazuje jakoukoliv činnost týkající se nerostných zdrojů, vyjma jejich vědeckého výzkumu. Dodržování těchto a další mezinárodních závazků týkajících se Antarktidy je účelem zákona o Antarktidě (č. 276/2003 Sb.).
Při příležitosti letošního jubilea Protokolu přijaly státy na Konzultativním shromáždění smluvních stran o Antarktidě tzv. Santiagskou deklaraci, v níž znovu potvrdily svůj závazek k naplňování předmětu a účelu Smlouvy o Antarktidě i jejího Protokolu a k ochraně životního prostředí Antarktidy. V této souvislosti byla přijata rovněž rezoluce 6 (2016), ve které se smluvní strany Protokolu zavazují, že budou nadále zachovávat zákaz činností týkajících se nerostných zdrojů, vyjma jejich vědeckého výzkumu.
V Antarktidě působí rovněž čeští vědci. České výzkumné aktivity probíhají především na české vědecké polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.