Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

asdsadasd
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

44. poradní shromáždění ke Smlouvě o Antarktidě (Berlín, 23. 5. – 2. 6. 2022)

 

Od pondělí 23. května 2022 probíhá v Berlíně 44. poradní shromáždění ke Smlouvě o Antarktidě (Antarctic Treaty Consultative Meeting - ATCM). Více než 200 delegátů z celého světa se setkává s cílem projednat otázky spolupráce v Antarktidě. Na okraj poradního shromáždění probíhá také zasedání Výboru pro ochranu životního prostředí zřízeného podle Protokolu o ochraně životního prostředí ke Smlouvě o Antarktidě.

Podmínkou osobní účasti na všech jednáních jsou přísné hygienické požadavky z důvodu přetrvávajícího rizika v souvislosti s pandemií COVID-19. Hybridní formát konference však umožňuje také on-line připojení delegátů se všemi účastnickými právy a umožňuje přijímání veškerých rozhodnutí ATCM.

Jednotlivé delegace informují o svých výzkumných programech zkoumajících Antarktidu, o vzdělávacích možnostech, o výsledcích výzkumů i možnostech vědecké a technické spolupráce při výzkumu antarktického kontinentu. Diskuze probíhají také ke klimatické změně nebo k odpovědnosti za škody způsobené na životním prostředí. Nebezpečí klimatické změny bylo názorně ilustrováno ledovou sochou tučňáka císařského v životní velikosti, umístěnou ve foyer konferenčního centra. Socha postupně tála účastníkům přímo před očima, jako bohužel tají ledovce v Antarktidě.

Česká republika patří mezi 29 států s kvalifikovaným členstvím v systému Smlouvy o Antarktidě. Tento konzultativní status umožňuje českým delegátům aktivně vstupovat do diskuze na poradním shromáždění a plně se podílet na přijímaných rozhodnutích. Velkým úkolem zůstává vynucení dodržování mezinárodních pravidel, které mají zajistit zachování Antarktidy jako přírodní rezervace zasvěcené vědě. Poradní shromáždění potrvá až do čtvrtka 2. června 2022.

Vedoucím české delegace je JUDr. Emil Ruffer, Ph.D., ředitel mezinárodněprávního odboru Ministerstva zahraničních věcí. Jeho zástupcem je JUDr. Pavel Sladký, Ph.D., první pozorovatel ČR v Oblasti Smlouvy o Antarktidě. Mezi další delegáty ČR na 44. poradním shromáždění ke Smlouvě o Antarktidě patří pracovníci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a České geologické služby. Český antarktický výzkumný program je zastoupen vědci z Masarykovy univerzity podílejícími se na provozu České antarktické stanice Johana Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.

.