Rakouský prezident Alexander van der Bellen na oslavě 150 let školy J. A. Komenského
Foto: ©MZV ČR

Zvláštní zmocněnec pro krajany se zúčastnil oslav 150. výročí založení české Školy J. A. Komenského ve Vídni

 

Na pozvání vídeňských Čechů se dne 26. září 2022 zúčastnil zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký slavnostního setkání při příležitosti oslav k 150. výročí založení české Školy J. A. Komenského ve Vídni. Největšího krajanského setkání roku 2022 ve Vídni se účastnilo na sedm set krajanů a hostů z oficiálních rakouských a českých kruhů.

Nejvýznamnějším hostem akce byl rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen. Prezident na úvod programu vystoupil s velmi osobním projevem věnovaným škole J. A. Komenského a vídeňským Čechům. Van der Bellen zdůraznil především jedinečnou roli školy jako trvalého a symbolického mostu mezi českým a rakouským národem. Připomněl z řady úhlů blízkost rakouského a českého národa v historii i dnes a vyzdvihl významný podíl Čechů na současném veřejném životě ve Vídni, stejně jako české školy na formování nových generací vídeňských Čechů (škola již vychovala ve Vídni za svou existenci desítky tisíc žáků). Prezident Van der Bellen nezapomněl připomenout řadu osobností rakouského veřejného života z okruhu jeho osobních přátel, které školou J. A. Komenského v minulosti prošly.

Vedle rakouského prezidenta vystoupili s projevy nový velvyslanec ČR v Rakousku Jiří Šitler, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl, předseda vídeňského zemského parlamentu Ernst Woller a další osobnosti rakouského veřejného života. Hosty oficiálně přivítali předseda školského spolku Karel Hanzl spolu s Karlem Kolarikem, majitelem Schweizerhaus, největší vídeňské zahradní restaurace z roku 1890.

Akce byla součástí oslav roku vídeňských Čechů 2022 a současně dle prezidenta Van der Bellena i poctou předsedovi školského spolku Ing. Karlu Hanzelovi za jeho obětavou třicetiletou práci. V rámci dalšího programu se zvláštní zmocněnec setkal ve Vídni se zástupci institucí české komunity ve Vídni, členy rakouské menšinové rady a zástupci rakouského ministerstva školství.

Pozn.: Češi ve Vídni dnes představují největší z původních menšin v hlavním městě. Česká škola J. A. Komenského je dodnes unikátním modelem péče o vlastní komunity pro další menšiny a nedostižným institučním ideálem. Za touto institucí stojí patnáct desítek let práce v řadě oblastí i klíčového financování. Zatím žádná jiná menšina ve Vídni nebyla schopna podobnou školu v hlavním městě vytvořit (od roku 2004 se ve škole kromě češtiny a němčiny vyučuje rovněž slovensky). Zatímco ve Vídni tvoří Češi nejpočetnější autochtonní menšinu vůbec, v celorakouském měřítku jsou Češi až na třetím místě v pořadí po Chorvatech a Slovincích, kteří se soustřeďují především v jižní části země. Češi se o třetí a čtvrté místo dělí s Maďary. Českou školu J. A. Komenského ve Vídni podporovalo v uplynulých třech letech MZV prostřednictvím zvláštního programu, stejně jako MŠMT v rámci smluvní podpory poskytovatelům vzdělání.

Vyvrcholením oslav Roku vídeňských Čechů bude 8. listopad 2022.

Krátký sestřih je ke zhlédnutí na facebookovém účtu rakouského prezidenta: video

galerie

Zvláštní zmocněnec pro krajany na oslavě 150. výročí založení české Školy J. A. Komenského ve Vídni

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.