
15 let projektu česko-italského přátelství Val di Ledro a ocenění Jaromíry Beerové za osobní přínos
25.09.2023 / 16:14 | Aktualizováno: 07.11.2023 / 09:41
Při příležitosti konání bienální krajanské konference v Praze se ve čtvrtek 21. září 2023 na MZV uskutečnil slavnostní medailon věnovaný 15. výročí vzniku česko-italského krajanského projektu Novodobého přátelství mezi obyvateli obcí v Trentinu a středočeských obcí.
Akce v Černínském paláci se zúčastnili místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer a místopředseda Stálé komise pro krajany Patrik Kunčar, italský velvyslanec v ČR Mauro Marsili, bývalý velvyslanec ČR v Itálii z období založení projektu Vladimír Zavázal, bývalý honorární konzul v Benátkách podílející se v letech 2008 - 2012 na programech spojených s oficiálními návštěvami ve Val di Ledro Giorgio Boatto, česká předsedkyně Spolku česko-italského přátelství Jaroslava Otípková a především bývalí, ale i současní starostové středočeských obcí Chyňavy, Chotilska, Nového Knína, Milína, Mokrovrat a zástupci příbramské radnice. Za MZV ČR se medailonku zúčastnili vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek, zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký, nový generální konzul v Miláně Ivan Počuch a konzulka Adéla Vernerová Sýkorová z velvyslanectví v Římě.
Vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek, stejně jako zvláštní zmocněnec Jiří Krátký připomněli klíčový význam a osobní role hlavních zakladatelů projektu. Především ale zdůraznili skutečnost, že projekt založený na historické události nezůstal jen formálním přátelstvím. Stal se skutečně „živým“ a dodnes obohacuje život českých a italských obcí a měst. Přinesl opravdový rozvoj mezilidských vztahů a osobních výměn mezi českými a italskými rodinami. Zatím posledními příspěvky jsou v květnu 2023 vydaná kniha o historii italských rodin za 1. světové války, kterou dokončila manželka nečekaně zesnulého Giuliana Pellegriniho Patrizia, a pojmenování nově vybudovaného městského parku u Čekalíkovského rybníka v Příbrami na „Park Valle di Ledro“.
Zástupci MZV zdůraznili, že podpora ministerstva zahraničí projektu je trvalá a platná i do budoucích let. Resort zahraničí přispívá prostřednictvím finančních krajanských darů k podpoře aktivit krajanského spolku. Velvyslanectví ČR v Římě od roku 2008, od roku 2019 také společně s Generálním konzulátem v Miláně, podporuje institucionálně projekt již patnáct let. O klíčovém významu připomínání si bohaté česko-italské kulturní historie v obou zemích hovořil rovněž italský velvyslanec Mauro Marsili. Připomínání si historických momentů vzájemných projevů solidarity mezi národy má navíc ještě více než jindy aktuální rozměr právě v současném dění v Evropě.
Z rukou Martina Smolka a Maura Marsiliho převzala ocenění za osobní vklad do projektu paní Jaromíra Beerová, která se kromě řady dalších aktivit osobně zasadila za vytvoření stezky česko-italského přátelství v obci Chýňava (otevření 1. června 2014). Hosté ve svých projevech poděkovali za dlouhodobou podporu rovněž ministerstvu zahraničí ČR.
Slavnostní setkání se tak současně stalo i vzpomínkou na klíčovou osobu celého projektu česko-italského přátelství a projektu „Boemia Mia“ Giuliana Pellegriniho, který předčasně odešel před dvěma lety právě 21. září (2021). Medailon konaný v Černínském paláci ve stejný den se tak stal i symbolickým poděkováním všem spolupracovníkům G. Pellegriniho, a vzpomínkou na práci a oddanost tomuto projektu i poctou paní Patrizii Pellegrini, která převzala odkaz svého manžela na italské straně.
O svým vzpomínkách na počátky projektu postupně hovořili jednotliví hosté z řad starostů, diplomatů, honorárního konzula a zástupců dalších organizací, jako např. starosty sboru dobrovolných hasičů Chýňavy Jaroslava Nejedlého se vzpomínkou na darování italského požárního vozu.
Kontextové propojení k projektu: