Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Slavnostní představení italského kalendáře v Obecním domě v Praze
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Příspěvek k významu českého krajanství v prestižním italském kalendáři

 

V sobotu 4. listopadu 2023 byla v Obecním domě představena 12. edice italského kalendáře s příspěvkem zvláštního zmocněnce Jiřího Krátkého k významu české krajanské dimenze v bilaterálních vztazích.

Příležitostí ke zviditelnění významu krajanské dimenze ve veřejném povědomí doma i v zahraničí se stala v pořadí 12. edice vydání dnes již slavného kalendáře v péči neapolské nadace bratrů Generosa a Roberta di Meo prezentovaného pokaždé v jednom z evropských měst. Pro poslední ročník vybrali organizátoři českou metropoli a na jaře 2023 oslovili zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV Jiřího Krátkého s žádostí o příspěvek na téma „lidského kapitálu a uměleckého propojení mezi Prahou a Neapolí“, resp. na téma „slavných Čechů a české přítomnosti v Kampánii“.

Zmocněnec se svým příspěvkem „Paradiso Boemo“, který je publikován hned u prvního měsíce roku, se symbolicky zaměřil na téma vzpomínek na osobnost prvního prezidenta Československa T. G. Masaryka a jeho pobytů v Neapoli a na Capri (1913, 1921, 1923). Oživil tak především pro zahraniční, ale i domácí veřejnost dobu vzniku a počátky fungování samostatného Československa a připomněl faktickou potřebu tehdejšího mladého státu moci počítat s krajanskou podporou Čechů ve světě. Na tuto významnou roli české diaspory by se ani dnes, po více než století, nemělo nikdy zapomenout. Příspěvek zmocněnce primárně cílí na osobnost T. G. M., ale vzpomíná i na další slavné české osobnosti na Capri a v Kampánii.

Autorem fotografií kalendáře je Massimo Listri. Kalendář vychází v limitované edici pod záštitou italského úřadu předsedy vlády a ministerstva zahraničí. Mezi přispěvateli na propojující téma Praha – Neapol se objevila řada osobností především z italského kulturního světa: umělecký kritik Vittorio Sgarbi, novinář Vittorio del Tufo, antropoložka Mariella Pandolfi, muzikolog Dinko Fabris, filozof Lucio Saviani, herečka Barbara Bouchet a vědec věnující se česko-slovenské historii Francesco Leoncini. Právě s profesorem Francescem Leoncinim spolupracovalo v minulých letech české velvyslanectví v Římě na tématu československých legionářů v Itálii. Z posledních příspěvků na téma zviditelnění historického kulturního a uměleckého propojení mezi Čechami a Kampánií přispěl před rokem uvedený film Petra Václava „Il Boemo“ připomínající slavná léta českého skladatele Josefa Myslivečka v neapolské opeře San Carlo.

Po New Yorku a slavných evropských kulturních metropolích, jako jsou Londýn, Paříž, Madrid, Sevilla, Vídeň, Berlín, Lisabon, Bělehrad atd., se tak v roce 2023 zařadila také Praha do výčtu významných kulturních měst propojených s Neapolí. Oficiální představení kalendáře veřejnosti se uskutečnilo v Obecním domě v Praze za přítomnosti cca tří stovek významných osobností – zástupců kulturních institucí a kruhů celé Evropy. Do Prahy se sjeli hosté především z Itálie, Francie, Španělska a Švýcarska. Přítomen slavnostního večera byl rovněž italský velvyslanec v Praze Mauro Marsili. Akce se odehrávala ve stylu pražské secese a tematicky tak propojovala i s právě konanou výstavou děl Alfonse Muchy v Obecním domě, která ve svém rozšířeném vydání nově zahrnuje rovněž obrazy z bývalé soukromé sbírky českého krajana Ivana Lendla. V Obecním domě zazněla v programu večera hudba Bedřicha Smetany a díky umělé inteligenci i slova pronesená přímo Alfonsem Muchou z jeho „oživlého“ autoportrétu.

Kalendář je možné si prohlédnout v přiloženém dokumentu.

přílohy

Kalendář 2024 5 MB pdf (Acrobat dokument) 7. 11. 2023

.