Návštěva českých lektorátů a krajanského spolku v Itálii
06.12.2024 / 11:06 | Aktualizováno: 06.12.2024 / 12:18
Ve dnech 26.- 28. 2024 listopadu se Zuzana Sedláčková, referentka oddělení zvláštního zmocněnce pro krajany MZV ČR, zúčastnila spolu se zástupci MŠMT a Domu zahraniční spolupráce (DZS) monitorovací cesty na lektoráty českého jazyka na univerzitách v Padově a Udine v Itálii. Služební cesta dále pokračovala spolu s kolegyněmi z MŠMT do Florencie za krajanským spolkem ARCA a českou školou, která je jeho součástí.
Čeština patří na univerzitě v Padově, Università degli Studi di Padova, Dipartimento di Studi Linguistici e Letterari, mezi jazyky s nižším počtem posluchačů. Studenti si ji mohou volit jako hlavní obor, 3. jazyk nebo jako volitelný předmět. Fakulta s lektorátem češtiny je součástí nově zrekonstruované budovy, je velmi moderně vybavena a může se pochlubit i velkou knihovnou s rozsáhlou českou sekcí. Během návštěvy se zástupkyně MZV, MŠMT a DZS měly možnost setkat s nadřízeným lektorky, prof. Alessandro Catalanem, i děkanem fakulty, panem Gabrielem Bizzarim. Seznámily se s fungováním fakulty i formami podpory lektorátu tzn. jeho zabezpečení po personální i materiální stránce (včetně asistence s nalezením vhodného ubytování pro vyslanou lektorku). Zúčastněné zajímala motivace studentů k volbě oboru i otázky, jak nové studenty motivovat k výběru oboru a stávající k setrvání ve studiu. Prof. Catalano zmínil každoročně organizovanou stáž studentů kurzu české literatury v Praze a dalších místech v ČR. Stáž je nabitá přednáškami a dalším zajímavým programem. Děkan fakulty vyzdvihl aktivitu prof. Catalana, který je držitelem ceny Gratias Agit z roku 2023, a vyjádřil spokojenost s fungováním českého lektorátu. Hospitace na hodinách lektorky, Andrei Mezerové, proběhla v 1. a 3.ročníku. Během setkání se studenty se diskutovalo o vazbách studentů na ČR, důvodech výběru oboru a dalších plánech do budoucna. A. Mezerová se jako nová lektorka velmi dobře zapojila do chodu pracoviště.
V Udine, na Università degli Studi di Udine, Dipartimento di lingue e letterature, comunicazione, formazione e società, je vyslanou lektorkou Lajla Mashehová. Paní Mashehová je velmi zkušená a oceňovaná předchozím i současným nadřízeným pro své aktivity a motivaci. Češtinu si mohou studenti zvolit jako jeden z hlavních jazyků, jako 3. jazyk či jako výběrový předmět. Studenti se mohou účastnit programu Erasmus+, Erasmus+ BIP „Czech in Literary Culture“ v České republice nebo se přihlásit na Letní školu slovanských studií. Hospitace na hodinách lektorky proběhla ve výuce 2. a 3. ročníku. Během setkání s nadřízenou, profesorkou Annou Marií Perissutti, byly probírány různorodé aktivity fakulty, např. nábor nových studentů, spolupráce s předmaturitními ročníky jazykových lyceí, prezentace lektorátu v rámci univerzity i mimo ni, lektorkou organizované mimoškolní akce, ale i obecný trend snižujícího se počtu studentů humanitních věd. Z rozhovoru byl však zřejmý jednoznačný zájem o zachování bohemistiky v Udine. Profesorka Perissutti na podzim 2024 vydala česko-italský a italsko-český slovník, který po dobu několika let připravovala s Andre Trovesi.
Oba lektoráty se jako řada jiných v západní Evropě potýkají s klesajícím zájmem o humanitní obory, obě pracoviště však mají podporu vedení fakulty a aktivně vyvíjí úsilí o nábor nových studentů. Obě pracoviště využívají program Erasmus + i účast na LŠSS, současně by však uvítala rozšíření nabídky stipendijních pobytů na veřejných vysokých školách v ČR.
Ve Florencii zástupkyně MZV a MŠMT navštívili Českou školu ve Florencii, která je součástí krajanského spolku ARCA. S ředitelkou Zdeňkou Skorunkovou Dati se během úvodního setkání diskutovalo o aktuální situaci školy i spolku a zástupkyně MŠMT zkontrolovala školní dokumentaci. Probírala se otázka archivace těchto dokumentů a zapojení stážistek Erasmu v letním semestru 2024/2025 do práce spolku, školy i honorárního konzulátu a to včetně připravovaného projektu „památky UNESCO“. Na závěr se ladily přípravy se sobotní projekt „Italové v Praze“.
V pátek 29.12. večer byla skupina pozvána na představení „Kafka a hladovění pana K.“ do Deutsches Institut. Performativní čtení povídky k příležitosti 100. výročí Kafkovy smrti spolupořádaly krajanské spolky Lucerna Boloňa, ARCA Florencie s Českým centrem v Římě a Deutsches Institut ve Florencii. Povídku četl Pino Censi, hudebně ho doprovázel violoncellista Graziano Nori a svými obrazy význam příběhu umocnil malíř a restaurátor Andrea Ballardini, předseda spolku Lucerna Boloňa.
Prohlídkou školy na via di Caciolle začala návštěva sobotní výuky předškolních dětí a žáků 1. stupně. Dopolední výuka byla zaměřena na jazykové a kulturní kompetence dětí. Škola působí již 12. rokem, loňský odchod absolventů vedl ke snížení počtu žáků a proměně věkového složení skupiny. Aktuálně převažují předškoláci a žáci 1. stupně, 2. stupeň je zastoupen pouze žáky 6. ročníku. Diskuse s vyučujícími se dotkla aktuální situace a z ní vyplývajících změn ve výuce. Ta je vedena s ohledem na individuální potřeby žáků. Vedení školy nastavuje nově komunikaci a spolupráci s novou generací rodičů, výuku vedou kvalifikované vyučující. Projekt „Italové v Praze“ dětem ukázal, co a kdo nás spojuje. Výuka byla zakončena výtvarnou dílnou a společnou návštěvou historické lékárny v centru města.
Během setkání s vedením krajanského spolku ARCA se diskutovalo nad budoucností spolku. Vedení usiluje o zapojení předchozí emigrační vlny i absolventů České školy do dalšího života spolku. Cílem je i prohloubení spolupráce s italskými institucemi, stejně tak jako spolupráce s ostatními českými školami a spolky působícími v Itálii. Diskuse s rodiči směřovala k otázkám plnění povinné školní docházky v zahraničí (zápisy do 1. ročníku, volba/výběr kmenových škol, povinnost konání zkoušek, postup při návratu dítěte ze zahraničí, zapojení absolventů do aktivit školy, např. společné projekty s frekvencí cca 4x ročně). Další otázky se týkaly vzdělávání, korespondenční volby a šíření informací o způsobu realizace volby, na kterém se bude ARCA aktivně podílet. Česká škola ve Florencii velmi stojí o pokračování podpory, a to jak finanční tak i metodické. Podpora partnerů z ČR v otázce spolupráce krajanských spolků napříč Itálii bude vítána. Partneři z ČR byli pozvání k účasti na příštím společném setkání českých škol v Itálii.