![Budova České Besedy v Bělehradě](/public/b3/5/81/5157573_3087708_Belehrad1.jpg)
Návštěva a jednání zvláštního zmocněnce v historické budově České Besedy v Bělehradu
28.08.2023 / 12:57 | Aktualizováno: 28.08.2023 / 13:18
Ve čtvrtek 17. srpna 2023 navštívil zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký v rámci své cesty do regionu krajanskou budovu České Besedy v Bělehradě. Při této příležitosti se v doprovodu českého velvyslance Tomáše Kuchty a zástupce Domu zahraniční spolupráce Jitky Morčušové setkal s předsedou bělehradské krajanské organizace Adriánem Kubíčkem a nově jmenovanou ředitelkou Českého centra v Bělehradu Zuzanou Orbók.
Při prohlídce zrenovovaných prostor historické Besedy seznámil Adrián Kubíček zmocněnce s doplněným technickým vybavením a připomenul historii budovy i fungování české školy včetně jmen významných českých osobnostní, které školou a budovou v historii prošly, např. Madeleine Albright (Korbelová). Historie budovy, která posloužila na začátku druhé světové války jako dočasné azylové centrum pro uprchlíky z Čech na jejich cestě do světa, tak dodnes ukazuje, jak důležitou národně propojující roli měla budova České Besedy v Bělehradě.
Zmocněnec se zajímal o aktuální stav finálních stavebních úprav budovy i administrativních příprav na předání zrekonstruovaného domu. Především se však Jiří Krátký doptával na programové plány obou entit, tj. Českých center a krajanské České Besedy Bělehrad, které v českém domě působí, a o koordinaci jejich aktivit. S předsedou místní krajanské organizace hovořil o praktických záměrech na využití budovy dle plánované činnosti a o programu aktivit pro nejbližší období, přičemž zmocněnec zdůraznil zájem MZV na uvedení budovy do plné činnosti co nejdříve, aby budova znovu mohla sloužit pro akce Čechů v Srbsku. V tomto ohledu A. Kubíček ujistil zmocněnce, že několik menších neoficiálních akcí spolku již v prostorách proběhlo, přičemž skutečně velké akce by se měly rozběhnout v podzimním období.
Předseda zmocněnce rovněž informoval o tom, že díky únorovému setkání krajanů s prezidenty obou zemí Milošem Zemanem a Alexandrem Vučičem při slavnostním předání budovy do rukou krajanské komunity došlo následně nejen v Bělehradě, ale i v tradiční české oblasti Slavonie Bela Cerkva k zásadnímu pokroku v řešení do té doby dlouhodobě odkládaných otázek ze strany srbské samosprávy. Od jara 2023 se tak České Selo může poprvé v historii těšit z nově vystavěné asfaltové silnice k pohodlnějšímu přístupu do obce, stejně jako česká škola v sousední Kruščici získala během jara tolik potřebnou rekonstruovanou střechu a nové topení.
A. Kubíček potvrdil zmocněnci, že krajané v Bělehradě jsou s výsledky společné práce stran českého MZV, velvyslanectví, České Besedy a srbských institucí za poslední období velmi spokojení. Nejen proto, že Česká Beseda je opět v českých rukou, ale díky jejímu centrálnímu a tedy velmi praktickému umístění v Bělehradu (v ulici Svetozara Markoviča). V bezprostřední blízkosti českého domu se nachází řada bělehradských kaváren a restaurací, které dovytváří potřebné zázemí kulturního a společenského života. Krajané se těší, že Česká Beseda se stane opět významným nejen krajanským, ale i kulturním centrem srbského hlavního města.
Při pozdější cestě do rumunského Banátu navštívil zvláštní zmocněnec obec Češko Selo. Nová asfaltová silnice, stejně jako stylová česká restaurace na začátku obce a trvale vylepšované muzeum Čechů v obci jsou důležitými praktickými příspěvky do dalších plánů na ještě intenzivnější a častější propojování českých krajanů na obou březích Dunaje. V obci Češko Selo Jiřího Krátkého a Jitku Morčušovou z Domu zahraniční spolupráce doprovázených na cestě do Banátu předsedou rumunských Čechů Štefanem Boudou neoficiálně za krajany uvítal Emanuel Veverica, zástupce krajanů a obce. Později se již na oslavách ve Svaté Heleně sešel se zástupci ostatních srbských českých spolků spolu s vyslaným českým učitelem v Srbsku Stanislavem Havlem.
Pro srbský Banát zůstává stále hlavní prioritou posilovat své aktivity začleněním se do širšího konceptu akcí a programů sousedního rumunského Banátu. Pomáhají jim v tomto úkolu české neziskové organizace (Člověk v tísni a Český Banát cz). Patří sem šetrné rozšiřování ubytovacích služeb pro turisty, stejně jako nové turistické značení pro začlenění obce do českých a rumunských turistických map. Vše slouží k lepší osvětě a zpřístupnění obce zájemcům ze stran milovníků Banátu z Česka, Srbska i sousedního rumunského Banátu.