Odbor komunitárního práva
15.12.2023 / 11:00 | Aktualizováno: 19.12.2023 / 12:03
Sleduje a analyzuje vývoj práva ES/EU (dále jen „komunitární právo“). Vypracovává stanoviska k otázkám komunitárního práva pro potřeby zahraniční politiky ČR.
- Sleduje a analyzuje vývoj práva EU. Vypracovává stanoviska k otázkám práva EU pro potřeby zahraniční politiky ČR.
- Vyjadřuje se k souladu návrhů vnitrostátních obecně závazných právních předpisů a sjednávaných mezinárodních smluv v gesci MZV s právem EU.
- Poskytuje jiným útvarům MZV konzultace a expertní stanoviska k otázkám týkajícím se práva EU.
- V rozsahu své působnosti odborně řídí SZEU Brusel.
- Poskytuje výklad a právní konzultace v otázkách postupu při sjednávání mezinárodních smluv v rámci EU. Z hlediska práva EU se podílí na harmonizaci mezinárodněprávních závazků ČR.
- Je gestorem smluv a protokolů sjednávaných v rámci EU ve výlučné pravomoci členských států, které mění primární právo EU, včetně rozhodnutí Evropské rady v rámci zjednodušeného postupu pro přijímání změn primárního práva EU a smluv o přistoupení nového členského státu k EU.
- Vykonává funkci věcného gestora ve vztahu k horizontálnímu sankčnímu seznamu EU týkajícímu se zvláštních opatření k boji proti terorismu a k horizontálnímu sankčnímu seznamu EU týkajícímu se ISIL (Dá'iš) a al-Káidy a osob, skupin, podniků a subjektů, které jsou s nimi spojeny, a jim věcně odpovídající části vnitrostátního sankčního seznamu (dále jen „sankční seznamy týkající se terorismu“). Jako gestor vytváří a realizuje sankční politiku ČR zejména tím, že pro účely aplikace sankčního zákona připravuje kvalifikované podněty na zařazení, vyřazení nebo změnu zařazení subjektů na sankční seznamy týkající se terorismu. Tyto podněty předkládá oddělení sankční politiky k dalšímu postupu dle čl. 52.
- Koordinuje za MZV sledování nově vydávaných předpisů EU a způsob jejich transpozice. Spolupracuje s Úřadem vlády v otázkách obecné harmonizace práva EU a zajišťuje za MZV vkládání relevantních informací do databáze ISAP (Informačního systému pro aproximaci práva).
- V rámci odboru komunitárního práva působí kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem Evropské unie.
- Vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem Evropské unie
- a) zastupuje ČR v řízeních před Soudním dvorem Evropské unie, Tribunálem a Soudním dvorem Evropského sdružení volného obchodu („Soudní dvůr EU“) a činí veškeré úkony s těmito řízeními související, a to jak na mezinárodní, tak na vnitrostátní úrovni, v souladu se Statutem vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem Evropské unie, schváleného usnesením vlády ze dne 4. února 2004 č. 113, ve znění usnesení vlády ze dne 24. května 2010 č. 382,
- b) koordinuje pozice a zastupuje ČR v řízeních o porušení Smluv s Evropskou komisí (infringementy) a v řízeních, která těmto řízením předcházejí (EU Pilot),
- c) zastupuje ČR v pracovních formacích Rady týkajících se činnosti Soudního dvora EU,
- d) ve vztahu k činnostem podle písmene a) a b) spravuje elektronické databáze příslušných řízení,
- e) v rozsahu své působnosti odborně řídí SZEU Brusel a SM Štrasburk,
- f) je při výkonu své agendy přímo podřízen ministrovi,
- g) zajišťuje uvedené činnosti v součinnosti se zaměstnanci odboru komunitárního práva.