7. Refundace nepřímých daní
Daňový systém České republiky je v oblasti nepřímých daní složen z následujících daní: daň z přidané hodnoty, spotřební daně a ekologické daně. Předpisy Evropské unie přispívají k harmonizaci aplikace nepřímých daní v rámci členských států Evropské unie.
Daň z přidané hodnoty
Daň z přidané hodnoty má v České republice od 1.1.2024 dvě sazby.
Základní sazba 21%
Snížená sazba 12%
Spotřební daň
Spotřebním daním podléhají minerální oleje, líh, víno, pivo a tabákové výrobky. Daně jsou stanoveny pevnými sazbami (s výjimkou cigaret, kde jsou tvořeny kombinací pevné sazby a procentuální částky z konečné maloobchodní ceny).
Ekologické daně
Jedná se o daň ze zemního plynu a některých dalších plynů, daň z pevných paliv a daň z elektrické energie.
Změny navazující na novelu zákona o DPH a spotřebních daních od roku 2025
Pro nákupy uskutečněné od 1. ledna 2025 budou nepřímé daně, včetně nákupů osvobozených od daně v rámci Evropské unie, refundovány na základě principu vzájemnosti, a to v následujícím rozsahu. Pro nákupy uskutečněné do konce roku 2024 platí dosavadní pravidla.
Pro zjednodušení je následující text psán pro diplomatickou misi. Stejná pravidla však platí i pro konzulární úřad. Tedy tam, kde je uvedena diplomatická mise, rozumí se jí rovněž konzulární úřad.
7.1. Diplomatická mise
7.1.1 DPH
Maximální roční limit vrácené DPH (podle průměrného počtu členů personálu v předchozím kalendářním roce):
- do 15 členů personálu (registrovaných Ministerstvem zahraničních věcí (dále rovněž „MZV“), soukromé služebné osoby se do počtu členů personálu započítávají):
2 000 000 Kč
- 16 členů personálu a více (registrovaných Ministerstvem zahraničních věcí, soukromé služebné osoby se do počtu členů personálu započítávají):
3 000 000 Kč
V případě nového dopravního prostředku, který nespadne do tzv. bezlimitní kategorie pro vrácení DPH (viz dále), se do maximálního ročního limitu pro vrácení DPH započítá částka z pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu Evropské unie, která by byla odvedena jako DPH, pokud by toto plnění nebylo na základě zákona o DPH osvobozeno. Totéž platí pro nákup zboží, které je předmětem spotřební daně, z jiného členského státu.
Do maximálního ročního limitu pro vrácení DPH se nezapočítávají následující zboží a služby (tzv. bezlimitní kategorie):
- Osobní automobily registrované jako služební vozidla diplomatické mise (netýká se údržby a opravy) a pohonné hmoty do těchto osobních automobilů.
- Telekomunikační služby.
- Služby spojené se sběrem a odvozem komunálního odpadu.
- Elektřina, voda, plyn a služby s tím spojené.
- Topné oleje pro výrobu tepla.
- Bezpečnostní služby.
- Ubytování pro vrcholné státní návštěvy.
Za vrcholnou státní návštěvu se považuje návštěva na úrovni ministra a vyšší, která je hrazena diplomatickou misí.
Lze zde zahrnout i ubytování šéfa mise při nástupu do funkce, pokud je z technických důvodů potřeba na přechodnou dobu řešit ubytování v hotelu, a to opět za předpokladu, že je toto ubytování hrazeno diplomatickou misí.
- Služby spočívající v nájmu a údržbě místnosti diplomatické mise uznané Diplomatickým protokolem MZV.
Jedná se například o instalatérské práce, zednické práce, elektrikářské práce, úklidové práce, zahradnické práce, malířské práce a zboží s tím spojené, tvoří‑li součást poskytované služby.
Nespadá zde vybavení sídla mise, ani údržba a oprava vnitřního vybavení (movitého majetku).
Samotný nákup materiálu na opravy a údržbu movitého i nemovitého majetku spadá do limitní kategorie. Je-li však nákup materiálu na opravy a údržbu nemovitého majetku součástí dodávky služby od téhož dodavatele, bude spolu s poskytovanou službou zahrnut do této (bezlimitní) kategorie, tj. doklad o dodání zboží a poskytnutí služeb bude na dokladu od jednoho dodavatele.
Tato kategorie nezahrnuje soukromé obydlí členů personálu mise.
- Nákup, výstavba a rekonstrukce nemovitostí ve vlastnictví vysílajícího státu, pokud celková částka je vyšší než 100 000 Kč (včetně DPH) a jedná se o nemovitost uznanou Diplomatickým protokolem MZV.
Ze zboží a služeb nakoupených, resp. přijatých před uznáním nemovité věci se DPH vrací v rámci maximálního ročního limitu pro vrácení DPH,
Zároveň bude vyžadováno, aby příslušné orgány vysílajícího státu potvrdily přiznání nároku na vrácení daně ve stejném rozsahu pro českou diplomatickou misi. Postup doložení vzájemnosti je popsán níže v bodě 4.2.
Osobní automobily:
Počet osobních automobilů pro vrácení DPH odpovídá přiměřeně velikosti diplomatické mise (podle počtu registrovaných členů diplomatického personálu). Podmínkou pro poskytnutí osvobození nebo refundace daně z přidané hodnoty je přidělení diplomatické registrační značky podle zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
Nezcizitelnost osobních automobilů – povinnost vrátit DPH zpět finančnímu úřadu:
Pokud bude osobní automobil, u něhož byla DPH refundována v České republice, nebo osobní automobil zakoupený v členském státě Evropské unie, u něhož bylo poskytnuto osvobození od placení DPH, prodán, pronajat, zapůjčen, zastaven, zničen nebo vyřazen do 24 měsíců ode dne přidělení diplomatické registrační značky, vzniká povinnost vrátit celou nebo část vrácené DPH.
Diplomatická mise může osobní automobil, u něhož byla vrácena DPH, nebo který byl osvobozen od placení DPH, po uplynutí 6 měsíců ode dne přidělení diplomatické registrační značky odvézt mimo Českou republiku bez povinnosti vrátit DPH zpět.
7.1.2 Spotřební a energetické daně
Maximální roční limit vrácené spotřební daně (bez ohledu na průměrný počet členů personálu) činí 400 000 Kč. Tento limit se vztahuje na nákup alkoholických a tabákových výrobků (včetně zahřívaných tabákových výrobků, ostatních tabákových výrobků a výrobků souvisejících s tabákovými výrobky, tj. např. žvýkací tabák, šňupací tabák, e-cigarety a nikotinové sáčky).
Do maximálního ročního limitu vrácené spotřební daně se započítává i výše daně připadající na osvobozené výrobky nakoupené v Evropské unii (spotřební daň se z těchto výrobků nevrací, protože byly zakoupeny bez spotřební daně, za předpokladu splnění určitých podmínek, tj. elektronický průvodní doklad, osvědčení o osvobození od daně, oznámení o přijetí).
Do maximálního limitu pro vrácení spotřebních daní se nezapočítávají minerální oleje pro pohon motorů nebo výrobu tepla (tzv. bezlimitní kategorie).
Pokud jde o energetické daně, vracení daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny je bez finančního omezení (maximální a minimální limit).
7.1.3 Společně pro DPH a spotřební daně
Minimální limit pro vrácení DPH a spotřebních daní:
Daň z přidané hodnoty a spotřební daně se vrací v případě, že cena za nakoupené zboží a služby včetně DPH zaplacená jednomu prodávajícímu v jednom kalendářním dni a uvedená na jednom dokladu bude vyšší než 4 000 Kč. V případě refundace spotřebních daní platí, že výrobky podléhající spotřební dani (alkoholické a tabákové výrobky) mohou představovat pouze část výrobků zakoupených v rámci jednoho nákupu.
Minimální limit se v případě DPH nevztahuje na:
- Pohonné hmoty pro osobní automobil registrovaný jako služební vozidlo diplomatické mise.
- Telekomunikační služby.
- Služby spojené se sběrem a odvozem komunálního odpadu.
- Elektřinu, vodu, plyn a služby s tím spojené.
- Topné oleje pro výrobu tepla.
Minimální limit se v případě spotřebních daní nevztahuje na nákup minerálních olejů pro pohon motorů nebo pro výrobu tepla.
Aplikace úpravy pro vrácení DPH a spotřebních daní s ohledem na princip vzájemnosti:
Pokud vysílající stát uplatňuje vůči české diplomatické misi nižší částku maximálního ročního limitu vrácené daně z přidané hodnoty nebo spotřební daně, sníží se maximální roční limit pro refundaci diplomatické misi tohoto vysílajícího státu na úroveň poskytovanou české straně.
7.1.4 Společně pro DPH, spotřební daně a energetické daně
Poskytuje-li vysílající stát osvobození od placení nepřímých daní pouze za omezený okruh zboží a služeb, bude vracení nepřímých daní poskytováno v témže rozsahu. Dotčené diplomatické mise budou o této skutečnosti informovány samostatně verbální nótou.
7.2. Člen diplomatického nebo administrativně-technického personálu
7.2.1 DPH
Maximální roční limit vrácené DPH:
- v kalendářním roce nástupu na diplomatickou misi v České republice: 200 000 Kč,
- po dobu dalšího služebního pobytu v České republice: 100 000 Kč.
V případě nového dopravního prostředku, který nespadne do tzv. bezlimitní kategorie pro vrácení DPH (viz dále), se do maximálního ročního limitu pro vrácení DPH započítá částka z pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu Evropské unie, která by byla odvedena jako DPH, pokud by toto plnění nebylo na základě zákona o DPH osvobozeno. Totéž platí pro nákup zboží, které je předmětem spotřební daně, z jiného členského státu.
Do maximálního limitu pro vrácení DPH se nezapočítávají následující zboží a služby (tzv. bezlimitní kategorie):
- Osobní automobily za podmínek uvedených níže (netýká se údržby a opravy) a pohonné hmoty pro tyto osobní automobily.
- Telekomunikační služby.
- Služby spojené se sběrem a odvozem komunálních odpadů.
- Elektřina, voda, plyn a služby s tím spojené.
- Topné oleje pro výrobu tepla.
- Školné.
Osobní automobily - po dobu akreditace člena personálu diplomatické mise v České republice:
Osobní automobily ve vlastnictví členů diplomatických misí budou osvobozeny od placení daně po dobu trvání mise oprávněné osoby v České republice, resp. daň bude při nákupu refundována pro jednotlivé kategorie členů misí následovně:
- velvyslanec, nuncius nebo vedoucí mise v rovnocenné hodnosti:
- 2 osobní automobily plus 1 osobní automobil v případě, že je doprovázen manželkou/manželem či partnerkou/partnerem registrovaným Diplomatickým protokolem MZV,
- diplomatický personál a konzulární úředník:
- 1 osobní automobil plus 1 osobní automobil v případě, že je doprovázen manželkou/manželem či partnerkou/partnerem registrovaným Diplomatickým protokolem MZV,
- administrativně-technický personál a konzulární zaměstnanec:
- 1 osobní automobil.
Do tohoto limitu budou započítávány i osobní automobily, které byly při dovozu ze třetích zemí osvobozeny od placení DPH a dovozního cla nebo pořízeny bez DPH z jiného členského státu Evropské unie.
Uvedený počet osobních automobilů představuje maximální limit pro dobu trvání mise oprávněné osoby v České republice. Osobní automobily nad uvedené početní limity u jednotlivé kategorie nebudou potvrzovány MZV jako oprávněné k registraci.
Člen služebního personálu nemá nárok na výše uvedené osvobození, resp. vrácení daně, MZV však může označit jeho osobní automobil jako oprávněný k registraci.
Jiná motorová vozidla než osobní automobily nebudou Diplomatickým protokolem MZV potvrzována jako oprávněné k registraci.
Každý člen diplomatické mise, konzulárního úřadu, zastoupení veřejné instituce založené podle práva cizího státu nebo zastoupení entity, která z hlediska mezinárodního práva není státem, může mít v jednom okamžiku na sebe registrován pouze výše uvedený počet osobních automobilů. Dojde-li během vyslání k obměně osobních automobilů, při zachování limitem stanoveného počtu, nebudou další nákupy osobních automobilů již osvobozeny od daně z přidané hodnoty, nebude ani uplatňována lhůta nezcizitelnosti (viz dále).
Nezcizitelnost osobních automobilů – povinnost vrátit DPH zpět finančnímu úřadu:
Pokud bude osobní automobil, u něhož byla DPH refundována v České republice, nebo osobní automobil zakoupený v členském státě Evropské unie, u něhož bylo poskytnuto osvobození od placení DPH, prodán, pronajat, zapůjčen, zastaven, zničen nebo vyřazen do 24 měsíců ode dne přidělení diplomatické registrační značky, vzniká povinnost vrátit celou nebo část vrácené DPH.
Člen diplomatického personálu a administrativně-technického personálu může osobní automobil odvézt mimo Českou republiku bez povinnosti vrátit DPH zpět, pokud ukončí svůj služební pobyt v České republice po uplynutí 6 měsíců ode dne přidělení diplomatické registrační značky a v okamžiku odvezení tohoto automobilu je jeho vlastníkem.
7.2.2 Spotřební a energetické daně
Maximální roční limit vrácené spotřební daně činí 60 000 Kč. Tento limit se vztahuje na nákup alkoholických a tabákových výrobků (včetně zahřívaných tabákových výrobků, ostatních tabákových výrobků a výrobků souvisejících s tabákovými výrobky, tj. např. žvýkací tabák, šňupací tabák, e-cigarety a nikotinové sáčky).
Do maximálního ročního limitu vrácené spotřební daně se započítává i výše daně připadající na osvobozené výrobky nakoupené v Evropské unii (spotřební daň se z těchto výrobků nevrací, protože byly zakoupeny bez spotřební daně).
Do maximálního limitu pro vrácení spotřebních daní se však nezapočítávají minerální oleje pro pohon motorů nebo výrobu tepla (tzv. bezlimitní kategorie), ale pouze pro pohon motorů osobních automobilů s přidělenou diplomatickou registrační značkou.
Pokud jde o energetické daně, vracení daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny je bez finančního omezení (maximální a minimální limit).
7.2.3 Společně pro DPH a spotřební daně
Maximální roční limit v případě nástupu na misi nebo ukončení služebního pobytu člena personálu v průběhu kalendářního roku.
Maximální roční limit krácen nebude. V případě odjezdu člena personálu během roku, mohou být detailněji zkoumány jednotlivé výdaje, zda stále splňují podmínku, že byla tato výsada využita pro usnadnění výkonu funkcí mise a nikoliv pro osobní prospěch, jak stanovuje preambule Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích, resp. Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích.
Minimální limit pro vrácení DPH a spotřebních daní:
Daň z přidané hodnoty a spotřební daně se vrací v případě, že cena za nakoupené zboží a služby včetně DPH zaplacená jednomu prodávajícímu v jednom kalendářním dni a uvedená na jednom dokladu bude vyšší než 4 000 Kč. V případě refundace spotřebních daní platí, že výrobky podléhající spotřební dani (alkoholické a tabákové výrobky) mohou představovat pouze část výrobků zakoupených v rámci jednoho nákupu.
Minimální limit se v případě DPH nevztahuje na:
- Pohonné hmoty pro osobní automobil.
- Telekomunikační služby.
- Služby spojené se sběrem a odvozem komunálního odpadu.
- Elektřinu, vodu, plyn a služby s tím spojené.
- Topné oleje pro výrobu tepla.
Minimální limit se v případě spotřebních daní nevztahuje na nákup minerálních olejů pro pohon motorů nebo pro výrobu tepla.
Aplikace úpravy pro vrácení DPH a spotřební daně s ohledem na princip vzájemnosti:
Pokud vysílající stát uplatňuje vůči členům české diplomatické mise nižší částku maximálního ročního limitu vrácené daně z přidané hodnoty nebo spotřební daně, sníží se maximální limit pro refundaci členovi diplomatické mise tohoto vysílajícího státu na úroveň poskytovanou české straně.
7.2.4 Společně pro DPH, spotřební daně a energetické daně
Poskytuje-li vysílající stát osvobození od placení nepřímých daní pouze za omezený okruh zboží a služeb, bude vracení nepřímých daní poskytováno v témže rozsahu. Dotčené diplomatické mise budou o této skutečnosti informovány samostatně verbální nótou.
7.3. Procesní ustanovení pro vracení nepřímých daní
Nárok na vrácení DPH a spotřebních daní se uplatňuje samostatně za DPH, za spotřební daně a za energetické daně.
7.3.1 DPH
Nárok na vrácení DPH lze uplatnit do 31. ledna kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém došlo k nákupu zboží nebo přijetí služby. V případě, že nárok není uplatněn v této lhůtě, nárok na vrácení zcela zaniká.
Nárok na vrácení DPH lze uplatnit pouze podáním daňového přiznání. Daňové přiznání má podobu tiskopisu vydaného Ministerstvem financí ČR s názvem Přiznání k uplatnění nároku na vrácení daně z přidané hodnoty podle § 80 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů.
Daňové přiznání lze podat 1x za zdaňovací období, které je v případě diplomatické mise kalendářní měsíc a v případě člena diplomatického a administrativně‑technického personálu kalendářní čtvrtletí. Daňové přiznání je možné podat nejdříve po skončení zdaňovacího období. V jednom daňovém přiznání lze uplatnit více nároků na vrácení DPH. Pokud nestihnete nárok uplatnit v rámci příslušného zdaňovacího období, je možné jej uplatnit ve zdaňovacím období následujícím. Vždy je však třeba mít na paměti, že nárok na vrácení daně je třeba uplatnit ve lhůtě pro jeho uplatnění (viz výše). Daňové přiznání nelze podat elektronicky.
Daňové přiznání před podáním správci daně (finančnímu úřadu) je nutné předložit Ministerstvu zahraničních věcí. Společně s přiznáním se Ministerstvu zahraničních věcí předkládá přehled nakoupeného zboží a přijatých služeb (tzv. daňová záznamní povinnost), u kterých se žádá o vrácení DPH, a seznam členů rodiny, znějí-li doklady nakoupeného zboží či přijatých služeb na člena rodiny. Přehled nakoupeného zboží a přijatých služeb se předkládá samostatně za zboží a služby, které se započítávají do maximálního ročního limitu, a za zboží a služby, které se do maximálního ročního limitu nezapočítávají (viz dále bod 4.6).
Daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení DPH se podává finančnímu úřadu určenému podle sídla diplomatické mise v České republice, a to i v případě člena nebo personálu této mise.
K daňovému přiznání, které se podává finančnímu úřadu, se přikládá:
- kopie dokladu o nákupu zboží nebo služby (daňový doklad nebo doklad o dodání zboží nebo poskytnutí služby),
- kopie osvědčení o registraci vozidla, žádá-li se v daňovém přiznání o vracení DPH při pořízení osobního automobilu,
- přehled nakoupeného zboží a přijatých služeb v členění totožném jako se předkládá MZV,
- potvrzení o splnění principu vzájemnosti uznané Českou republikou (Ministerstvem zahraničních věcí) v případě nemovitosti, která by měla být zahrnuta v bezlimitní kategorii (viz též bod 4.2),
- seznam členů rodiny, kteří tvoří součást domácnosti osoby žádající o vracení daně a jsou na dokladu o dodání zboží nebo poskytnutí služby uvedeni jako osoby, pro které se uskutečňuje zdanitelné plnění (viz bod 4.4).
Doklad, jehož kopie se přikládá k daňovému přiznání, obsahuje tyto údaje:
- údaje o prodejci zboží nebo poskytovateli služeb:
- obchodní firmu nebo jméno, dodatek ke jménu a sídlo, daňové identifikační číslo (DIČ),
- jméno osoby, která zboží nebo službu nakupuje,
- jméno osoby, která je oprávněna k vracení DPH, případně jméno člena rodiny (viz bod 4.4),
- rozsah a předmět zdanitelného plnění (nakoupeného zboží a služeb),
- evidenční číslo dokladu,
- den uskutečnění zdanitelného plnění (nákupu),
- sazbu daně a základ daně,
- výši daně,
- výši ceny včetně daně celkem.
Upozorňuje se, že od roku 2026 dojde k drobným změnám v procesu vrácení DPH (přiblížení níže uvedené úpravě spotřebních daní).
7.3.2 Spotřební a energetické daně
Nárok na vrácení spotřebních a energetických daní lze uplatnit ve lhůtě pro uplatnění nároku na vrácení daně, která končí 31. ledna kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém vznikl nárok na vrácení daně. V případě, že nárok není uplatněn v této lhůtě, nárok na vrácení zcela zaniká.
Nárok na vrácení spotřebních a energetických daní lze uplatnit pouze podáním daňového přiznání. Daňové přiznání má podobu tiskopisu vydaného Ministerstvem financí ČR s názvem Přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřební daně osobě požívající výsad a imunit podle § 15 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, a názvem Přiznání k uplatnění nároku na vrácení daně z/ze ….. [specifikace daně] podle zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, část čtyřicátá pátá až čtyřicátá sedmá.
Daňové přiznání lze podat 1x za kalendářní měsíc pro diplomatickou misi a 1x za kalendářní čtvrtletí pro člena diplomatického a administrativně‑technického personálu. V jednom daňovém přiznání lze uplatnit více nároků na vrácení spotřební či energetické daně. Pokud nestihnete nárok uplatnit v rámci příslušného období (měsíc/čtvrtletí), je možné jej uplatnit v období následujícím. Vždy je však třeba mít na paměti, že nárok na vrácení daně je třeba uplatnit ve lhůtě pro jeho uplatnění (viz výše). Daňové přiznání nelze podat elektronicky.
Daňové přiznání před podáním správci daně (celnímu úřadu) je nutné předložit Ministerstvu zahraničních věcí. Pro spotřební daně (nikoliv energetické daně) platí, že společně s přiznáním se Ministerstvu zahraničních věcí předkládá přehled nakoupených výrobků, u kterých se žádá o vrácení spotřební daně, a seznam členů rodiny, znějí-li doklady o prodeji na člena rodiny. Přehled nakoupených výrobků se předkládá samostatně za výrobky, které se započítávají do maximálního ročního limitu, a za výrobky, které se do maximálního ročního limitu nezapočítávají (viz dále bod 4.6).
Daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřebních nebo energetických daní se podává celnímu úřadu určenému podle sídla diplomatické mise v České republice, a to i v případě člena nebo personálu této mise.
K daňovému přiznání, které se podává celnímu úřadu, se přikládá:
- kopie dokladu o prodeji,
- přehled nakoupených výrobků v členění totožném jako se předkládá MZV,
- seznam členů rodiny, kteří tvoří součást domácnosti osoby žádající o vracení daně a jsou na dokladu o prodeji uvedeni jako osoby, pro které se uskutečňuje nákup vybraných výrobků (viz bod 4.4).
Doklad o prodeji obsahuje tyto údaje:
- údaje o prodejci výrobků:
- obchodní firmu nebo jméno, sídlo a daňové identifikační číslo (DIČ),
- jméno osoby, která výrobky nakupuje,
- jméno osoby, která je oprávněna k vracení daně, případně jméno člena rodiny (viz bod 4.4),
- množství nakoupených výrobků a jejich název (případně obchodní označení),
- datum uskutečnění prodeje,
- sazbu daně,
- výši ceny včetně spotřební daně celkem,
- datum vystavení dokladu o prodeji,
- číslo dokladu o prodeji.
7.4. Administrativní náležitosti a doplňující informace spojené s uplatňováním nových pravidel
7.4.1 Verbální nóta
Ve verbální nótě musí diplomatická mise uvést zvlášť celkovou částku daně zaplacenou za zboží a služby, které nebudou do maximálního ročního limitu započítávány a zvlášť celkovou částku daně zaplacenou za zboží a služby, které budou do maximálního ročního limitu započítávány. V případě členů personálu diplomatické mise - v samostatné příloze za jednotlivé členy personálu podle výše uvedeného členění.
7.4.2 Postup doložení vzájemnosti v případě nákupu, výstavby a rekonstrukce nemovitosti ve vlastnictví vysílajícího státu, u nichž je cena zboží nebo služby vyšší než 100.000,- Kč (včetně DPH) v rámci bezlimitní kategorie
Diplomatická mise s dostatečným časovým předstihem notifikuje svůj zájem o vrácení DPH v bezlimitní kategorii Diplomatickému protokolu MZV.
V případě kladného posouzení této žádosti Diplomatický protokol možnost vrácení DPH notifikuje žadateli a podmíní ji obdržením nóty Ministerstva zahraničních věcí vysílajícího státu, který deklaruje vůli poskytnout reciprocitu vůči české diplomatické misi.
Diplomatický protokol MZV nabídku reciprocity akceptuje a vypraví Ministerstvu zahraničních věcí vysílajícího státu verbální nótu, ve které potvrdí přijetí reciprocity. Datum této akceptační nóty je rozhodující pro přijetí dokladů o prodeji, z nichž bude refundována daň, resp. daň bude vracena pouze na základě dokladů, které byly vystaveny po dni uvedeném na akceptační nótě.
Tato akceptační nóta musí být přiložena k daňovému přiznání. Tuto nótu nelze dodatečně přiložit k daňovému přiznání po jeho předložení MZV.
7.4.3 Refundace v případě místností diplomatických misí nebo soukromých obydlí oprávněných osob v bezlimitní kategorii
V případě předložení dokladů potvrzujících nárok na refundaci daně v bezlimitní kategorii za služby u místností mise a/nebo soukromých obydlí oprávněných osob – tak, jak jsou uznány přijímajícím státem, Českou republikou – je třeba uvést adresu konkrétní nemovitosti, včetně např. čísla bytové jednotky, za kterou jsou služby hrazeny.
7.4.4 Refundace z nákupů uskutečněných na jméno člena rodiny fyzické osoby oprávněné k vracení nepřímých daní
Fyzickými osobami oprávněnými k refundaci nepřímých daní jsou pouze členové diplomatických misí (dále rovněž „oprávněné osoby“). Potřeby členů rodiny těchto oprávněných osob, které tvoří součást jejich domácnosti, jsou uspokojovány prostřednictvím oprávněných osob.
Pokud zní doklad na člena rodiny, přiloží oprávněná osoba žádající o vracení nepřímé daně Ministerstvu zahraničních věcí společně s daňovým přiznáním seznam členů rodiny, ve kterém příslušné členy rodiny uvede. Ministerstvo zahraničních věcí v daňovém přiznání potvrdí, zda se jedná o členy rodiny oprávněné osoby. Tento seznam je oprávněná osoba následně povinna předložit společně s daňovým přiznáním (a dalšími přílohami) správci daně (finančnímu/celnímu úřadu).
7.4.5 K daňovému přiznání
Na daňovém přiznání je nezbytné vyplňovat kolonku „funkce pověřené osoby“.
7.4.6 Přehled nakoupeného zboží a přijatých služeb pro účely DPH a Přehled nakoupených výrobků pro účely spotřebních daní (tzv. daňová záznamní povinnost)
Přehled nakoupeného zboží a přijatých služeb pro účely DPH a Přehled nakoupených výrobků pro účely spotřební daně se vyhotovuje v českém jazyce.
Vzor tabulky Přehled nakoupeného zboží a přijatých služeb pro účely DPH a vzor tabulky Přehled nakoupených výrobků pro spotřební daně, včetně údajů, které je nutné uvést, tvoří přílohu této cirkulární nóty. V rámci urychlení procesu vyřízení Diplomatický protokol doporučuje využít přiloženého formuláře, který je rovněž k dispozici na internetových stránkách mzv.cz/protokol→Formuláře.
V případě, že doklad obsahuje zboží nebo služby spadající do obou kategorií (limitní i bezlimitní), je nutné toto zboží nebo služby uvést do správné části přehledu podle povahy (tedy podle toho, zda spadají do kategorie limitní nebo bezlimitní). V každé kategorii bude uvedena pouze ta částka daně, která do příslušné kategorie spadá. Minimální limit bude posuzován podle celkové ceny včetně všech daní uvedené na dokladu. DPH a spotřební daně budou vráceny i v případě, pokud po rozdělení do odpovídajících kategorií bude částka plnění zahrnovaných do limitní kategorie nižší než 4 000 Kč, je-li splněn minimální limit na dokladu.
7.4.7 Role Ministerstva zahraničních věcí v rámci procesu refundace nepřímých daní
Role MZV v rámci daňového řízení spočívá primárně v posuzování splnění principu vzájemnosti. Orgán oprávněný k vedení daňového řízení a rozhodnutí o daňovém přiznání je správce daně (příslušný finanční úřad (daň z přidané hodnoty) nebo příslušný celní úřad (spotřební a energetické daně)). Proto je to právě správce daně, který s žadatelem o vracení daně komunikuje napřímo. MZV a priori nedisponuje informacemi o aktuálním stavu posuzování nároku na vrácení daně nebo informacemi o jednotlivých účtech ani o tom, z jakého důvodu byla určitá položka vyřazena z nároku na vrácení daně.
7.5. Závěrem
Diplomatický protokol doporučuje, aby s výše uvedenými pravidly byli seznámeni všichni žadatelé. Nesprávné či neúplné zpracování daňového přiznání má za následek prodloužení doby pro jejich vyřízení. Rovněž doporučuje, aby ze stejného důvodu, zejména větší diplomatické mise, uplatňovaly své nároky na vrácení daní měsíčně, a to co nejdříve po uplynutí konkrétního měsíce.
Diplomatický protokol si vyhrazuje právo posoudit v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích a Vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích oprávněnost nároků na vrácení nepřímých daní.