español  česky 

rozšířené vyhledávání

Aktuální upozornění pro cestovatele

Kuba

Nebezpečí hurikánů

Zvýšené nebezpečí výskytu hurikánů v karibské oblasti se týká období od začátku července do konce listopadu.

V případě výskytu tropických cyklonů dosahujících úrovně hurikánu se aktivuje bezpečnostní systém kubánských úřadů, které organizují případnou evakuaci jak vlastních, tak zahraničních občanů.

Doporučujeme českým občanům cestujícím do karibské oblasti, aby se před cestou zaregistrovali do systému DROZD a věnovali zvýšenou pozornost zdroji monitoringu tropických bouří obzvláště v období od počátku července do konce listopadu. V případě, že budou čeští občané vystaveni nebezpečí být zasaženi tropickou bouří, doporučuje se jim, aby dbali instrukcí a vyšli vstříc požadavkům a pokynům vydaných jednotkami záchranného systému kubánských úřadů.

Aktuální monitoring výskytu hurikánu v karibské oblasti poskytuje: http://www.nhc.noaa.gov/

Kriminalita

Upozorňujeme, aby cestující veřejnost nepodceňovala nárůst pouliční kriminality v nočních hodinách, ale také ve dne v centru Havany a na Malecónu. Rovněž upozorňuje na možná úskalí při pronájmech aut, které sice dle oficiálních informací půjčoven zahrnují i pojištění, avšak v případě nehody půjčovny s vysokou pravděpodobností neposkytují žádnou úhradu. Doporučuje se náhradu škody vyřídit na místě, aby se předešlo případnému prodloužení pobytu kvůli řešení případů soudní cestou.

- nenocovat v parcích či na plážích (obzvláště na plážích Tarará a Santa María ve východní části Havany),

- nemít u sebe větší množství peněz v hotovosti a cenné předměty,

- nenechávat svá zavazadla bez dozoru,

- auta parkovat pouze na hlídaných parkovištích.

Ženám cestujícím na Kubu individuálně se nedoporučuje pohybovat bez doprovodu zejména ve večerních hodinách ani samostatně využívat služeb taxi.

Výskyt horečky dengue

Sdělujeme, že situaci týkající se výskytu onemocnění horečkou dengue lze na Kubě považovat za stabilizovanou. Nicméně se nadále doporučuje výskyt tohoto onemocnění nepodceňovat a v případě výrazně zvýšené teploty a zhoršení zdravotního stavu neprodleně vyhledat lékaře.

Dengue je akutní horečnaté onemocnění virového původu projevující se chřipce podobnými příznaky (vysoká horečka, intenzivní bolesti svalů, bolesti kloubů, bolesti v očnicích), u části nemocných se zvracením a vyrážkou na hrudníku a v břišní oblasti. Pokud dojde v průběhu onemocnění ke krvácivým projevům, v těžších případech následovaných rozvojem šoku, hovoříme o hemoragické horečce dengue. Původcem nákazy je arbovirus z čeledi flavivirů, který je na člověka přenášen při bodnutí infikovanou samičkou komára rodu Adres (nejčastěji je druh Adres aegypti). Inkubační doba onemocnění se pohybuje v rozmezí od 3 do 14 dní. Nákaza není přímo přenosná z člověka na člověka, avšak pacient se stává možným zdrojem infekce pro sajícího komára den před začátkem horečnaté fáze onemocnění a dále po dobu následujících čtyř dní.

Léčba Platí doporučení při příznacích nemoci ihned přivolat lékaře, neléčit se sám. Paracetamol, který lze jako jediný z celého spektra analgetik použít, pouze zmírňuje příznaky nemoci (horečku a bolest), neléčí.

Preventivní opatření se zaměřují na používání různých repelentů a moskytiér proti komárům, moskytiéra efektivně chrání hlavu a tělo před nejrůznějším hmyzem. Moskytiéra pomáhá před nákazou a šířením malárie, encefalitidy, horečky Dengue, atd .. Dezinfekční prostředky působí pouze na dospělé komáry. Účinné očkování zatím není k dispozici.

Více informací naleznete na internetových stránkách Světové zdravotnické organizace www.who.int/topics/dengue/en/.

Ekonomická krize

Dominikánská republika

Nebezpečí hurikánů

- Platí stejná doporučení jako pro Kubu

Bahamy

Kriminalita

Nedoporučuje se chodit o samotě mimo hlavní hotely, turistické oblasti, pláže a centra Nassau, hlavně po setmění. Nedoporučuje se klást odpor v případě loupežného přepadení, protože většina útočníků bývá ozbrojená. Nejvyšší zločinnost je na hlavních ostrovech New Provdence a Grand Bahama, ostatní jsou relativně bezpečné.

Výskyt horečky dengue

- Platí stejná doporučení jako pro Kubu

Nebezpečí hurikánů

- Platí stejná doporučení jako pro Kubu

Schopnost záchranného systému může být stížena skutečností, že Bahamy jsou souostroví a z tohoto důvodu doporučujeme, pokud se jedná o individuální turistiku, aby si čeští občané před cestou zjistili dostupnost a dopravní spojení mezi jednotlivými ostrovy.

Haiti

Haiti se dlouhodobě nachází v tíživé ekonomické a politické situaci. Bezpečnostní situace v zemi je od zavraždění prezidenta Jovenela Moïse v červenci 2021 nestabilní a nepředvídatelná. Sociální nepokoje jsou na denním pořádku a riziko únosu nebo přepadení je vysoké. Násilné protesty, blokády silnic a střety zločineckých gangů sužují takřka celou zemi. Nejvíce postiženou oblastí zůstává hlavní město Port-au-Prince.

Ministerstvo zahraničních věcí proto varuje před jakýmikoliv cestami do země.

Haiti: Vyhlášení výjimečného stavu v zemi

thumb

Dne 3. 3. 2024 vyhlásilo Haiti výjimečný stav v provincii Ouest, kde se nachází hlavní město Port-au-Prince. Výjimečný stav bude trvat od pondělí 4. 3. do středy 6. 3. 2024 s možností prodloužení. více ►

Kuba - varování před tropickou bouří Idalia

atencao_1

Od pondělního odpoledne začne přes západní část Kuby procházet tropická bouře Idalia, která pravděpodobně dále zesílí na hurikán první kategorie. Epicentrum bouře zasáhne nejzápadnější cíp Kuby (provincie Pinar del Río), silný vítr a intenzivní… více ►

Dominikánská republika - varování před tropickou cyklonou Franklin

varovani_symbol

V noci z 22. na 23. 8. začne přes celé území Dominikánské republiky a východní část Haiti procházet tropická cyklona Franklin. Očekávají se silné deště, poryvy větru a zvýšené riziko bleskových povodní a sesuvů půdy a to až do středečního… více ►

Kubu zasáhne od 21. 8. 2023 mrak prachu ze Sahary

thumb

Ministerstvo zdravotnictví Kuby informuje o oblaku prachu ze Sahary, který zasáhne Kubu v termínu od 21. srpna a způsobí zvýšení koncentrací pevných částic v atmosféře. více ►