Vízové informace
06.07.2023 / 18:53 | Aktualizováno: 17.11.2024 / 10:54
Občané Iráku podléhají pro krátkodobé (do 90 dnů; schengenské vízum) i dlouhodobá víza a povolení k dlouhodobým pobytům (nad 90 dnů) v ČR/schengenském prostoru vízové povinnosti.
Konzulární působnost:
Žádost o krátkodobé (schengenské) vízum se podává ve státě, jehož je žadatel občanem nebo v němž má povolen pobyt. V případě cizinců pobývajících na území Iráku /KRI je nutné pro žádost o krátkodobé (schengenské) vízum předložit povolení k pobytu s uvedenou dobou platnosti alespoň na 1 rok (tzv. Iqama).
Žádost o dlouhodobá víza a povolení k dlouhodobým pobytům mohou podat pouze občané Iráku. Občané z jiných zemí mohou podat žádost na GK Erbíl, pouze v případě, když mají v Iráku/KRI povolen dlouhodobý/trvalý pobyt a oprávněně pobývají v Iráku/KRI nepřetržitě po dobu nejméně 2 let.
Příslušnost zastupitelského úřadu
Zastupitelský úřad ČR udělí krátkodobé (schengenské) vízum pouze tehdy, je-li ČR pro jeho vydání příslušná. ČR je pro vydání krátkodobého (schengenského) víza příslušná, nachází-li se na jejím území jediný nebo hlavní cíl cesty, nebo, nelze-li určit hlavní cíl cesty a cestuje se do více států schengenského prostoru, bude pobyt v ČR nejdelší, nebo, nelze-li postupovat podle uvedeného klíče, je první zemí, která se v rámci schengenského prostoru navštíví.
Pokud ČR není k udělení krátkodobého (schengenského) víza příslušná, má konzulární úředník právo odkázat Vás na zastupitelský úřad jiného příslušného schengenského státu.
Lhůty pro provedení vízové procedury
Žádost o vízum k pobytu do 90 dnů je dle vízového kodexu obvykle vyřízena do 15 dnů, avšak ve výjimečných případech může být tato lhůta prodloužena až na 45 dnů.
O žádostech o dlouhodobá víza a povolení k dlouhodobým pobytům rozhoduje Ministerstvo vnitra v zákonné lhůtě podle typu víza a účelu pobytu.
Informaci o stavu řízení zjistíte na webu Ministerstva vnitra.
Prosíme, nezasílejte konzulátu dotazy na stav řízení během lhůty pro posouzení. Konzulát žádosti nevyřizuje ani nedisponuje příslušnými informacemi.
Konzuláty kontaktují žadatele, jakmile je o žádosti rozhodnuto.
žádost se podává na úředním tiskopisu, který je k dispozici na zastupitelském úřadě nebo elektronicky.
V případě krátkodobého (schengenského) víza, lze použít i formulář jiného schengenského státu. Formulář je třeba vyplnit úplně a čitelně, latinkou, velkým hůlkovým písmem. Nečitelně nebo neúplně vyplněný formulář bude vrácen k přepracování nebo doplnění.
Vízový poplatek žadatel hradí při podání žádosti o vízum na konzulátu. Poplatky jsou na GK Erbíl přijímány pouze v hotovosti a v EUR.
Jde o poplatek za podání žádosti, nikoli za udělení víza. V případě neudělení víza se poplatek nevrací.